icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Gorzów Wielkopolski

Ojcem gorzowskiego kajakarstwa bez w±tpienia by³ Boles³aw Stocki. Ten urodzony w Mo³odecznie, absolwent szczeciñskiej Akademii Handlowej, przez d³ugie lata by³ nauczycielem, a potem dyrektorem gorzowskich szkó³ ekonomicznych. I w³a¶nie w Technikum Finansowym za³o¿y³ Ko³o Wodniaków, w l953 roku przekszta³cone w sekcjê kajakow± Ligi Przyjació³ ¯o³nierza. Wówczas nie my¶lano o sporcie, brakowa³o sprzêtu, organizowane by³e sp³ywy i wycieczki. Niemal w tym samym czasie powsta³y dwie inne sekcje kajakowe, jedna w ZKS „Unia”, druga w KS „Spójnia”.
W 1952 roku, z udzia³em raczkuj±cych w tym sporcie zawodników tych trzech sekcji, rozegrano pierwsze mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego. Rok pó¼niej za³o¿ono sekcjê kajakow± Szkolnego Ko³a Sportowego „Zryw” istniej±cego przy Technikum Finansowym ( pó¼niej Ekonomicznym). I w³a¶nie z tym klubem zwi±zana jest g³ównie historia gorzowskiego kajakarstwa, choæ zmienia³ on swoje nazwy, przynale¿no¶æ organizacyjn± , a nawet zawiesza³ dzia³alno¶æ.
W pierwszych latach „Zryw” ogranicza³ siê do startów w mie¶cie, bo poziom zawodników by³ zbyt niski, aby mogli startowaæ w zawodach wojewódzkich. W l957 roku zlikwidowano sekcje kajakowe w „Unii” i „Spójni”, a wkrótce potem równie¿ „Zryw” zawiesi³ dzia³alno¶æ. Przerwa trwa³a do 6 lutego l963 roku, kiedy to reaktywowano sekcjê i przyjêto now± nazwê „Znicz”. I znów za³o¿ycielem by³ Boles³aw Stocki. Ju¿ 26 czerwca jego podopieczni wziêli udzia³ w pierwszych zawodach na jeziorze Wilkowo ko³o ¦wiebodzina. Sukces by³ ogromny, zawodnicy z Gorzowa zdobyli 12 z³otych, 12 srebrnych i 4 br±zowe medale, a pierwszym który wyró¿ni³ siê szczególnie by³ Piotr Filak, potem trener i dzia³acz klubu.
Pierwsz± zawodniczk±, która osi±gnê³a krajowy sukces by³a Ewa Stañko. W l967 roku wywalczy³a srebrny medal mistrzostw Polski. To otworzy³o jej drogê do reprezentacji kraju, wyst±pi³a w regatach Nadziei Olimpijskich, w czwórmeczu z NRD, Wêgrami i CSRS. Ewa Stañko by³a wizytówk± gorzowskich aspiracji, a w barwach szczeciñskich klubów, dok±d siê przenios³a, siêga³a po tytu³y mistrzyni kraju. Nieco tylko pó¼niej w kadrze znalaz³y siê Zofia Jankowska, Zdzis³awa Wi¶niewska i Wanda Rosa. Dwie ostatnie wyst±pi³y w mistrzostwach Europy w Moskwie i awansowa³y do fina³u, co by³o najwiêkszym miêdzynarodowym sukcesem gorzowianek w tamtej dekadzie (lata 60-te).
Nastêpne lata obfitowa³y w liczne sukcesy. Powsta³a bardzo liczna i silna grupa zawodniczek i zawodników. Wychowanek gorzowskiego klubu Jan Pitu³a doszed³ do tytu³u mistrza kraju, choæ ju¿ wtedy nie p³ywa³ w gorzowskich barwach.Wyró¿niaj±cymi siê zawodnikami koñca lat 60-tych i pocz±tków 70-tych byli: Janina Markiewicz, Dorota Ksi±¿kiewicz, Krystyna Szarkowska, Piotr G³a¿ewski, Edward i Janusz Kujawscy.
W pocz±tkach tej dekady centralne w³adze naciska³y na po³±czenie Szkolnego Zwi±zku Sportowego z Akademickim Zwi±zkiem Sportowym. W Gorzowie ten nacisk przejawi³ siê w formalnym maria¿u „Znicza” z AZS-em, co ostatecznie nast±pi³o 8 kwietnia l974 roku. Zwi±zek przetrwa³ do pa¼dziernika l978 roku, kiedy z kolei to dosz³o do definitywnego roz³±czenia siê obu cz³onów.
Nastêpne dziesiêciolecie to czas umacniania pozycji gorzowskiego kajakarstwa, prym wiod³y „Znicz” i „Admira”. Do wyró¿niaj±cych siê nale¿eli kajakarz Ryszard Sadalski oraz Roman Czeponis i Marek Zachara, dwaj kanadyjkarze, pierwsi którzy osi±gnêli krajow± klasê. Zachara potem przeszed³ do „Admiry”, zosta³ trenerem w tym klubie a w latach 1993 –1996 pierwszym szkoleniowcem reprezentacji kanadyjkarzy. Wychowankiem „Znicza” by³ tak¿e Marek Ploch, który da³ siê poznaæ jako trener. S³awê zdoby³ w Chinach, doprowadzaj±c dwójkê zawodników z tego kraju do z³otego medalu w kanadyjkach podczas igrzysk w Atenach. W gronie kajakarzy najbardziej znanym wychowankiem by³ Andrzej Gryczko. On, jako pierwszy gorzowianin zdoby³ medal mistrzostw ¶wiata (1990 w Poznaniu w K-4 10000), ale ju¿ wtedy jako zawodnik ”Zawiszy” Bydgoszcz ( odbywa³ s³u¿bê wojskow±).W 1988 roku na listach czo³owych kajakarek pojawi³o nazwisko siê Beaty Soko³owskiej. By³a jaskó³k± zwiastuj±ca nadej¶cie wielkiej fali znakomitych zawodniczek z Gorzowa, które na kilka lat zdominowa³y kobiece kajakarstwo w kraju. Podczas mistrzostw Polski m³odziczek w Bia³ym Borze, Soko³owska zdoby³a br±zowy medal, a ju¿ rok pó¼niej zosta³a mistrzyni± w regatach w Czechowicach -Dziedzicach. W 1992 roku przesz³a do historii ¶wiatowego kajakarstwa, staj±c siê pierwsz± juniork±, która stanê³a na podium podczas zawodów o Puchar ¦wiata (w Hamburgu).
Drug± w kolejno¶ci by³a Aneta Pastuszka. Zaczê³a od sukcesu w regatach o memoria³ Tadeusza Hryckiewicza, zas³u¿onego trenera SKS „Start Admira”. Aneta sta³a siê legendarn± postaci± gorzowskiego klubu. W l994 roku , bêd±c juniork±, wygra³a plebiscyt na najlepszego sportowca Ziemi Gorzowskiej! Rok pó¼niej z japoñskiego Motosu Lake przywioz³a srebrny medal mistrzostw ¶wiata juniorek w K-2 ( z Dorot± Dunaj ze „Sparty” Augustów) oraz br±zowe w K-1 i K-4. By³y to pierwsze medale w historii klubu oraz gorzowskiego kajakarstwa. I by³a oczywi¶cie pierwsz±, która pojecha³a na igrzyska olimpijskie. Debiut juniorki w Atlancie przyniós³ jej 9 miejsce w finale K-1 Po niej kolejno pojawia³y siê Ma³gorzata Czajczyñska, Joanna Skowroñ, Karolina Sadalska, Ewelina Kozak, wychowane przez trenerski duet Krystynê Szarkowsk±-G³a¿ewsk± oraz Piotra G³a¿ewskiego.
Wcze¶niej jednak dosz³o do konfliktu sekcji z kierownictwem klubu, cierpi±cego na brak funduszy. 18 stycznia 1993 roku utworzony zosta³ jednosekcyjny Miêdzyszkolny Kajakowy Klub Sportowy MOS a jego prezesem zosta³ Andrzej Szmit. Rok pó¼niej klub pozby³ siê koñcówki MOS, za to pojawi³ siê pierwszy utalentowany kajakarz. By³ nim Rafa³ G³a¿ewski, syn trenerskiego duetu, który w mistrzostwach ¶wiata juniorów w Finlandii przegra³ tylko z Ronaldem Rauhe. Niemiec zrobi³ osza³amiaj±c± karierê, ma worek z³otych medali olimpijskich i mistrzostw ¶wiata. Rafa³ niestety nigdy medalu w¶ród seniorów nie zdoby³ a w 2006 roku zakoñczy³ karierê. Wcze¶niej jednak do³±czy³ do niego Tomasz Nowak, syn kajakarza z lat 60-tych. W zorganizowanych przez „Admirê” III Mistrzostwach Europy w maratonie, wywalczy³ srebrny medal w K-1. Drugi srebrny by³ udzia³em Aleksandry Studziñski i Beaty Soko³owskiej.
Lata 1997 - 2004 to czas zdobywania przez gorzowianki znacz±cej pozycji w ¶wiecie, du¿ej ilo¶ci medali mistrzostw Europy i mistrzostw ¶wiata. 18 listopada l999 roku zmar³ Boles³aw Stocki, legendarny twórca kajakarstwa w Gorzowie Wielkopolskim niestrudzony dzia³acz, trener, wychowawca m³odzie¿y. Doczeka³ siê jednak wielkich sukcesów swych wychowanek. Aneta Pastuszka i Beata Soko³owska zdoby³y z³oty medal w K-2 w mistrzostwach ¶wiata w Mediolanie oraz br±zowy, pierwszy w dziejach polskiego kobiecego kajakarstwa w K-4. Towarzyszy³y im dwie zawodniczki z innych polskich klubów.
Prze³om wieków to czas pracy z kadr± Piotra G³a¿ewskiego, dominacji zawodniczek z Gorzowa, choæ niektóre, jak Aneta Pastuszka przenios³y siê do Poznania. Pierwsza próba ¶ci±gniêcia Pastuszki, podjêta przez „Posnaniê” zaraz po igrzyskach w Atlancie, zakoñczy³a siê fiaskiem, ale druga sukcesem, bo si³a argumentów, g³ównie finansowych, by³a bardzo du¿a. Pod koniec okresu, w którym poza medalami mistrzostw ¶wiata i mistrzostw Europy, by³y tak¿e dwa br±zowe olimpijskie w K-2, pojawi³y siê jednak symptomy kryzysu.
W kadrze nadal by³o wiele gorzowianek, ale by³y to te same od lat zawodniczki, nowych nie by³o a w innych klubach rodzi³y nowe „gwiazdeczki”.
Drugim gorzowskim klubem, który ma znacz±cy wk³ad w rozwój dyscypliny jest „Admira”. Sk±d taka dziwna i niespotykana w nazwa w naszym sporcie? Nada³ j± klubowi Henryk Sieradzki, jego za³o¿yciel i pierwszy prezes, przyby³y z Austrii po Pa¼dzierniku. Zaczerpn±³ ja od ró¿nych klubów austriackich i patronuj±cych im firm, które mia³y wspó³pracowaæ z gorzowskimi zak³adami pracy. „Admira” narodzi³a siê w marcu 1958 roku na gruzach Ko³a Sportowego 54 (prawdziwie stalinowska nazwa) powsta³ego 6 marca 1953 roku oraz likwidowanych w³a¶nie wówczas „Budowlanych”.
Kajakarstwo pojawi³o siê w klubie du¿o pó¼niej, gdy w roku l965 przygarn±³ sekcjê kajakow± Ligi Obrony Kraju, której to organizacji istniej±ce wówczas regulacje prawne nie pozwala³y na prowadzenie sekcji wyczynowych. W pocz±tkowym okresie w klubie by³o 60 zawodników i dwóch trenerów: Tadeusz Hryckiewicz i Henryk Czaiñski. Najbardziej zas³u¿onym wychowawc± by³ Hryckiewicz, a najd³u¿ej pracuj±cym trenerem Jerzy Krajewski, bo zaczyna³ w 1977 roku i wci±¿ jest szkoleniowcem „Admiry”.
W pierwszych latach istnienia klubu najbardziej znanymi zawodnikami byli Mieczys³aw Wo¼niak oraz Ryszard i Tadeusz S³awiñscy. Klub odnosi³ sukcesy wy³±cznie w zawodach okrêgowych i nastawia³ siê na szkolenie m³odzie¿y. W 1969 roku „Admira” podjê³a próbê utworzenie filii w Skwierzynie, która dzia³a³a rachitycznie, to by³a likwidowana, to odradza³a siê, by wreszcie zostaæ definitywnie zamkniêt± w 2002.
Pierwsz± znan± zawodniczk± by³a Zdzis³awa Wi¶niewska- Bujko, która przysz³a do „Admiry” ze „Znicza”. To w³a¶nie ona, zdoby³a pierwszy w historii klubu tytu³ mistrzowski kraju. Na drugi, trzeba by³o poczekaæ a¿ 10 lat, na sukces dwójki kanadyjkarzy Marka Zachary i Dawida Drabenta.
Najlepsze lata klubu to pocz±tek ostatniej dekady XX wieku. Na krajowych i zagranicznych arenach brylowali ¶ci±gniêci do Gorzowa Wojciech Kurpiewski ( jedyny medalista olimpijski z gorzowskiego klubu w mêskich konkurencjach), Andrzej Liminowicz, Andrzej Gryczko oraz wychowankowie Piotr Michalski, Andrzej Kin i bracia Piotr i Pawe³ Midlochowie.
W historii klubu szczególn± rolê odgrywaj± dwa organizacyjne wydarzenia. Najpierw w 1997 roku, na trasie ze Skwierzyny do Gorzowa klub przeprowadzi³ zawody o Puchar ¦wiata w maratonie kajakowym. Poniewa¿ zawody otrzyma³y wysok± ocenê, w dwa lata pó¼niej odby³y siê mistrzostwa Europy w tej specjalno¶ci. Uczestniczy³o w nich blisko 800 osób z 25 pañstw i by³a to najwiêksza sportowa impreza w mie¶cie w ca³ej jego historii.
Najbardziej znanym zawodnikiem, a pó¼niej trenerem by³ jednak Marek Zachara, który, jak wspominali¶my, w latach 1993 -1996 pe³ni³ obowi±zki trenera kadry narodowej. W roku 2000 zosta³ dyrektorem gorzowskiego AZS AWF i postanowi³ za³o¿yæ w tym akademickim klubie sekcjê kajakow±. Chodzi³o o stworzenie warunków do uprawiania sportu na wysokim poziomie absolwentom Szkó³ Mistrzostwa Sportowego, którzy chcieli kontynuowaæ naukê. Pierwszym magistrem a jednocze¶nie znanym zawodnikiem startuj±cym w barwach AZS AWF Gorzów zosta³ Roman Rynkiewicz, a studiowali w tej uczelni i p³ywali w tym klubie równie¿ reprezentanci kraju £ukasz Woszczyñski czy £ukasz Gros. Woszczyñski zosta³ pierwszym mistrzem ¶wiata w dziejach akademickiej sekcji.
Na Ziemi Lubuskiej istnia³o w ró¿nych okresach jeszcze kilka klubów, z których najbardziej znane by³y „Iskra” Wolsztyn oraz „Dozamet” Nowa Sól. W tym pierwszym wychowa³a siê Katarzyna Weiss, potem Chwia³kowska, która by³a czo³ow± juniork± w kraju, a potem przez kilka lat reprezentantk± kraju. Z Nowej Soli pochodzi³ z kolei Grzegorz Krawców, wieloletni reprezentant kraju, przede wszystkim w czwórkach, medalista mistrzostw ¶wiata.

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.