VII Międzynarodowe OMP we Freestyle’u Kajakowym - podsumowanie

VII Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestyle’u Kajakowym zagościły w Jeleniej Górze w dniach 26-27.05.2012. Zawody tradycyjnie rozegrano w utworzonej przez Karkonoski Klub Kajakowy fali na kanale zrzutowym elektrowni wodnej spółki Ecoland.

Tegoroczne zawody miały szczególny charakter z wielu powodów. Jednym z nich na pewno był udział czołowych czeskich zawodników tj. jak Honza Spindler (kat. K1M) i Lucie Horka (K1K),  którzy zajęli miejsca na podium w swoich kategoriach. Kolejnym powodem było transmitowanie na żywo całości przebiegu zawodów przez Live Event Tv, co w historii polskiego Freestyle’u Kajakowego zdarzyło się po raz pierwszy. Do tej pory można oglądać materiał z zawodów na profilu Live Event Tv na Facebook’u i na stronie www.liveeventtv.com .

Jak na Mistrzostwa Polski przystało udział w rywalizacji wzięli zawodnicy z całego kraju. Poziom zawodów był zróżnicowany bo Freestyle to nie tylko wysoko punktowane przejazdy zawodników z dużą ilość figur powietrznych, to również styl bycia. W zawodach oprócz konkurencji głównych tj. K1K, K1M, K1SK, K1SM i C1 rozegrano również widowiskowe konkurencje dodatkowe jak „Big air contess”, czy „The Best sidle”. Obie konkurencje bardzo spodobały się zawodnikom jak i zgromadzonej publiczności, która miała decydujący wpływ na wynik konkurencji, ponieważ wygrywał ten zawodnik, który zdobył najgłośniejszy aplauz.

Bardzo wysoki poziom sportowy zaprezentowali uczestnicy, którzy po sobotnich eliminacjach zakwalifikowali się do finałów.

W konkurencjach K1K, K1M i C1 prowadzono klasyfikację Open (z uwzględnieniem zawodników zagranicznych) i klasyfikację Mistrzostw Polski (tylko dla zawodników z Polski).

W kategorii K1K Mistrzynią Polski została Zofia Tuła z KKK Jelenia Góra i zwyciężyła tym samym z wielokrotną Mistrzynią Polski Izabelą Fidzińską z KKK Kraków. Zofia drugi złoty medal i drugi tytuł w tych zawodach zdobyła w kategorii K1SK (Squirt).

W kategorii K1M tytuł  Mistrza Polski obronił Bartosz Czauderna z KKK Kraków, który również triumfował w kategorii K1SM (Squirt). W obu kategoriach wyprzedził Jeleniogórzanina, zawodnika KKK Jelenia Góra Tomasza Czaplickiego, który za to zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii C1 (Kanadyjek).

Zawody zakończono w niedzielę uroczystością wręczenia nagród, która podobnie jak całość zawodów transmitowana była na żywo w Live Event Tv. Była to kolejna już edycja tej najważniejszej imprezy Freestyle’u Kajakowego w Polsce, którą zorganizował Karkonoski Klub Kajakowy.

Zwycięzcą Big Air Contest został Michał Wrzal (KKK Jelenia Góra), który również zdobył dwa brązowe krążki w kategoriach K1M, i K1SM.

The Best slide wygrał Piotr Grzybowski z KKG Retendo.

Adam Olesiński (WAKK „Habazie”) zdobył w oczach sędziów, zawodników i widzów uznanie i otrzymał nagrodę specjalną za „najrówniejszego zawodnika mistrzostw”, ponieważ we wszystkich swoich przejazdach zdobył tą samą notę punktową.