Polski Związek Kajakowy

  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • DSC_1832.jpg

K20 bije Rekord Guinessa

W Bydgoszczy powstał najdłuższy  kajak na świecie. Łódka jest przewidziana dla 20 zawodników, mierzy ponad 40 metrów i waży blisko 220 kilogramów. Osadę zbudowano z pięciu kajakowych czwórek. O projekcie opowiedział nam jego pomysłodawca Zdzisław Szubski.

 

 

Zagraniczna inspiracja

- Pomysł rodził mi się w głowie od dwóch lat. Kiedy jeszcze pracowałem w Grecji nie raz widziałem połączone czółna rybackie i myślałem, że można byłoby zmontować w podobny sposób kilka kajaków. W tym roku nadarzyła się znakomita okazja, bo Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski szukał pomysłu na coś spektakularnego, co można byłoby pokazać podczas corocznej imprezy Ster na Bydgoszcz. Zapytał mnie czy mam jakiś koncept, a ja zarysowałem wizję budowy najdłuższego kajaka. Idea została przyjęta z entuzjazmem, także zabraliśmy się do pracy. Nasza łódź zaczęła powstawać na Brdyujściu.

 

Budowa kajaka

- Potrzebowaliśmy pięciu czwórek. Jedną miałem własną, a kolejne dostałem od Jurka Opary z Człuchowa, Marka Łbika i Ryszarda Oborskiego z Warty Poznań, Marka Głomskiego z Kormorana Bydgoszcz i Mirka Jarlińskiego z bydgoskiej Astorii. Wykonaniem zajęła się firma Wizard z Jagodowa remontująca sprzęt wodny. Przez 25 dni dwóch szkutników – Mariusz Manienkow i Piotr Mrugowski – pracowało codziennie po 6 godzin nad naszą łodzią. Zaczęliśmy od ścięcia na około 1,5 metra przodu i tyłu w trzech osadach. W pozostałych zostawiliśmy w jednej dziób, a w drugiej rufę. Kajaki połączyliśmy dwumetrowymi żerdziami, nitami i śrubami, a całość uszczelniliśmy pianą rozprężną.

 

Na wodzie

- Zejście na wodę zaplanowaliśmy w klubie Kopernik. Tam zebrał się skład, który miał pobić rekord. Do osady zaprosiliśmy sławy polskiego sportu oraz Prezydenta i Wiceprezydenta Bydgoszczy.

Holowanie łodzi z Brdyujścia na przystań Kopernika zajęło nam ponad 1,5 godziny. Przy wsiadaniu mieliśmy obawy czy łódź nie będzie za mało wyporna, by utrzymać 20 dorosłych osób, ale okazało się, że nie było się czym martwić. Do kajaka wchodziliśmy stopniowo – kilku do przodu, kilku do tyłu, środek i znów przód i tył. Na końcu wsiadłem ja. Płynąłem na dwudziestej dziurze, gdzie miałem zamontowany ster. Jego płetwa była trzykrotnie większa od tej używanej w wyczynowych czwórkach.

 

Wiosłowanie po rekord

- Ruszyliśmy wolno i z każdym pociągnięciem zaczynaliśmy nabierać szybkości. Wszystko szło znakomicie, bo w kajaku siedzieli zawodnicy z olbrzymim doświadczeniem. Nie zrobiliśmy wcześniej żadnego treningu, a mimo to nie bujaliśmy się i potrafiliśmy równo wiosłować. Dla mnie była to wyjątkowa sprawa móc siedzieć w jednej łódce z takimi sławami jak pani Daniela Pilecka czy Władysław Zieliński. Teraz dopinamy sprawy formalne związane z rekordem. W przyszłym tygodniu wysyłamy materiał do biura Guinessa i czekamy na jego oficjalne zatwierdzenie. Dotychczas tworzono olbrzymie łodzie, ale nikt nie zbudował tak długiego kajaka wyczynowego. W przyszłym roku wykorzystamy go zresztą do kolejnego wyzwania – postaramy się pobić na K20 rekord prędkości. (tp)

 

Zdzisław Szubski

Olimpijczyk z Moskwy i czterokrotny medalista mistrzostw świata w czwórkach na dystansie 10 kilometrów. Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem. Przez siedem lat pracował z reprezentacją Portugalii, jedenaście z kadrą Brazylii, a pięć z Grecji. Obecnie jest trenerem koordynatorem w Chile i przygotowuje zawodników do startu w Igrzyskach Południowoamerykańskich w 2014 roku.

 

Skład osady K20:

I dziura:  Sebastian Szubski, były zawodnik, reprezentant Brazylii startujący na IO w Atenach

II dziura: Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy

III dziura: Daniela Walkowiak – Pilecka, brązowa medalistka IO w Rzymie w K1

IV dziura: Ryszard Oborski, olimpijczyk z Moskwy, wielokrotny mistrz świata w kajakowych czwórkach

V dziura: Władysław Zieliński, brązowy medalista z IO w Rzymie w K2 ze Stefanem Kapłaniakiem

VI dziura: Wojciech Jazdon, kajakarz morski, który z Jarosławem Bohdanowiczem odbył podróż kajakiem powyżej koła polarnego, opłynął  Archipelag Malty i zachodnie wybrzeże Korsyki

VII dziura: Waldemar Keister, wicemistrz świata, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski

VIII dziura: Marek Łbik, srebrny i brązowy medalista IO w Seulu w C2 z Markiem Dopierałą

IX dziura: Andrzej Walkowiak, reprezentant i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski

X dziura: Dariusz Białkowski, brązowy medalista IO w Barcelonie i Sydney w K2 i K4

XI dziura: Grzegorz Polaczyk, kajakarz górski, olimpijczyk z IO w Atenach

XII dziura: Marek Głomski , medalista Mistrzostw Polski, mistrz świata weteranów

XIII dziura: Daniel Wełna , olimpijczyk i wielokrotny medalista mistrzostw świata

XIV dziura: Izabela Dylewska, brązowa medalistka IO w Seulu i Barcelonie w K1

XV dziura: Mirosław Jarliński, reprezentant i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski

XVI dziura: Sebastian Chmara, Wiceprezydent Bydgoszczy, złoty medalista mistrzostw świata w dziesięcioboju

XVII dziura: Jerzy Opara , srebrny medalista IO w Montrealu w C2

XVIII dziura: Jarosław Bohdanowicz, kajakarz morski, który z Wojciechem Jazdonem odbył podróż kajakiem powyżej koła polarnego, opłynął  Archipelag Malty i zachodnie wybrzeże Korsyki

XIX dziura: Jose Moreno, członek kadry narodowej Chile

XX dziura: Zdzisław Szubski, olimpijczyk, wielokrotny medalista mistrzostw świata w czwórkach na 10 kilometrów, dwukrotny rekordzista Księgi Guinnessa.

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.