Kajaki w wyschniętym korycie, czyli 32. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w maratonie kajakowym

• MPmaraton_006
  • Zawody w Gorzowie to zawsze ciekawe doświadczenie, bo nigdy nie wiadomo, co zastaniesz na rzece. W tym roku rzeka odsłoniła swoje kolejne oblicze i w wyschniętym korycie stworzyła naturalną przenoskę z piasku, która mierzyła 170 metrów. Takich przenosek musieli w trakcie dystansu najwięcej przebiec seniorzy, bo aż 7, i przepłynąć 8 kółek, które mierzyły 4,2 kilometra. Maraton kajakowy to konkurencja dla twardzieli, a głęboki piasek na przenosce, nawet najlepiej przygotowanym zawodnikom odbierał już w połowie siły.

Jako że panie mają pierwszeństwo, to właśnie od nich zaczniemy. Seniorki, bo o nich mowa, w tej kategorii w K1 rywalizację wygrała Karolina Markiewicz na dystansie 26,9 kilometra z 6 przenoskami i z przewagą ponad 4 minut. Druga była Anna Zagórska z Politechniki Poznańskiej, a trzecia Aleksandra Cader z AZS AWF Katowice.

Do startu w maratonie podeszłam na spokojnie. Byłam już po sezonie startowym, więc nie przygotowywałam się jakoś specjalnie. Starałam się 4 razy w tygodniu zejść na wodę, żeby nie odzwyczaić dłoni od wiosła. Więc tym bardziej zdziwiona byłam, że tak dobrze wypadłam. Uważam, że w Gorzowie dla wszystkich największym rywalem była niska temperatura. Pierwszy raz startowałam przy 5 stopniach, woda była lodowata a zimny wiatr nie pomagał. Do tego silny prąd, który trzeba umieć dobrze czytać, żeby zyskiwać przewagę nad rywalami. Start w maratonie dał mi bardzo dużo satysfakcji i z każdego kilometra starałam się czerpać przyjemność. Mogę teraz powiedzieć, że sezon 2018 się skończył i czas zacząć myśleć o kolejnym – mówiła po starcie Karolina Markiewicz.

Dwójkę wygrały kajakarki również z Politechniki Opole: Paulina Markiewicz i Julia Lis, jako drugie linię mety przepłynęły zawodniczki reprezentujące AZS AWF Gorzów: Paulina Noga i Klaudia Szewczyk. Trzecie na mecie zameldowały się Ewelina Pilarz i Sandra Wajs z AZS AWF Katowice.

K1 mężczyzn na dystansie o długości 30,6 kilometra zwyciężył Michał Bil z Politechniki Opole, na ostatnich metrach wyprzedzając Dariusz Bukowskiego z Admiry Gorzów. Na trzecim miejscu podium stanął Wiktor Wieruszewski z Fali Lublin.

Kajakową dwójkę na tym samym dystansie wygrali: Andrzej Gryczko i Sławomir Siwiec z Admiry Gorzów, od początku płynąc ze swoimi młodszymi kolegami z klubu: Łukaszem Potocznym i Fryderykiem Fulko, którzy na mecie zameldowali się jako 2. Trzecia była dwójka z MKS Czechowice w składzie: Dawid Byrdek i Piotr Morawski.

Kanadyjki seniorów zdominował Wiktor Głazunow z AZS AWF Gorzów wygrywając C1 i C2, w sumie przepływając prawie 54 kilometry. Dystans, jaki kanadyjkarze mieli do pokonania, to 26,9 km, w tym 6 przenosek. Drugi był w C1 Marcin Grzybowski z MKS Czechowice-Dziedzice, a trzeci Grzegorz Szpynda z Politechniki Opole.

Wiktor płynął też kanadyjkową dwójkę w parze z Robertem Olszewskim, na drugim miejscu ze sporą stratą, bo ponad 3 minut, wpłynęła dwójka z Politechniki: Opole Mateusz Borgieł i Mateusz Zuchora. Jako trzeci linię mety przepłynęli: Roman Furtak i Łukasz Nowak z AZS AWF Poznań.

Mistrzostwa Polski w maratonie uważam za bardzo udane. Wystartowałem w dwóch konkurencjach w C1 oraz C2 z Robertem Olszewskim i w obu zdobyłem złoty medal. Jeżeli chodzi o sam maraton, to na pewno te mistrzostwa nie należały do łatwych, ponieważ odbywały się na rzece, gdzie musieliśmy walczyć z prądem oraz wirami, które występują na Warcie. Co do organizacji imprezy sportowej mogę z pewnością powiedzieć, że była na bardzo wysokim poziomie – powiedział Wiktor Głazunow.

W juniorkach najlepiej popłynęła Adrianna Antos zgarniając 2 złote medale w C1 i C2 wraz z siostrą Eweliną. Druga na jedynce była Ewelina obie z AZS AWF Poznań, trzecia była Angelika Dorozińska z Cresovii Białystok. Natomiast w C2 na drugim stopniu podium stanęły Julia Janowicz i Julia Zawadzka z Wiskordu Szczecin, a na trzecim Tatiana Serafin i Natalia Siemieniuk z MRKS Gdańsk.

Mistrzostwa Polski w Maratonie były moim ostatnim startem w tym sezonie. Miałam możliwość wystartowania w dwóch wyścigach. Na jedynce jak i dwójce wraz z siostrą udało mi się przekroczyć linię mety, jako pierwsza. Stając na starcie wiedziałam, że byłam jedną z liderek wyścigu. Na pierwszym kółku walczyłam z zeszłoroczną wicemistrzynią Europy. Na drugim kółku już odjechałam i tak zostało do końca. Na dwójce od samego początku prowadziłyśmy. Mogę szczerze powiedzieć, że od samego początku czułam się przygotowana i nie sprawiło mi to większego wysiłku. Jestem bardzo zadowolona. Zostałam bardzo dobrze przygotowana przez trenera klubowego. Wywalczyłam dwa złote medale i dwukrotny tytuł Mistrzyni Polski. Teraz chwila odpoczynku i zaczynam przygotowywać się do kolejnego sezonu – mówiła po wyścigach Adrianna Antos.

Najlepszą juniorką prawie została Karolina Karolczuk z Dojlidy Białystok. Prawie, bo popełniła błąd, nie wpływając na linię mety tak, jak powinna i przypłacając tym samym, zdobycie złotego medalu. Karolina po opłynięciu mety od drugiej strony, miała jeszcze na tyle dużą przewagę, że wpłynęła jako 2. Na pierwszym miejscu podium stanęła Martyna Mikołajewska, a na 3. Patrycja Hołysz z Energetyka Poznań.

Dwójkę w kategorii juniorek wygrały: Dorota Moskowicz i Agata Zielińska z Fali Lublin, drugie były: Julia Górska i Natalia Jarosz z Włókniarza Chełmży, a trzecie zawodniczki z Politechniki Opolskiej: Natalia Cedrowska i Martyna Leśniak.

W kategorii juniorów na dystansie 23,2 kilometra w K1 zwyciężył Adrian Seliwański z G’Power Gorzów. Gdyby nie falstart w wyścigu kajakowych dwójek, drugie złoto także powędrowałoby do zawodników z G’Power Gorzów. Błąd kosztował ich doliczenie 2 minut do czasu końcowego i w efekcie przesunięcia na 3. lokatę. W K1 na drugim miejscu przypłynął Tomasz Szypiórkowski, a na 3. Jakub Drozdowicz, obaj z Admiry Gorzów. Kajakową dwójkę wygrali bracia: Miłosz i Mateusz Ziółkowscy ze Stomila Poznań, jako drudzy wyścig ukończyli: Emil Czepe i Kacper Łyskawa z Orła Wałcz, trzeci po doliczeniu czasu byli: Adrian Seliwański i Sebastian Witczak z G’Power Gorzów.

Złoty medal w kategorii juniorów w C1 na 19,5 kilometra zdobył Herman Berko z Ukrainy, drugi na mecie był Adrian Kłos z Astorii Bydgoszcz, a trzeci Bartosz Masłowski z AZS AWF Poznań. Bartosz wraz z Pawłem Domińskim wygrali C2, drugi był Adrian Kłos i Marcel Sobierajski, trzecimi zawodnikami na mecie byli także zawodnicy z AZS AWF Poznań: Kamil Kukuła i Krystian Wiśniewski.

W zawodach wzięło udział około 500 zawodników z 50 klubów, w kategoriach od młodzika po mastersów.

Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomagali w organizacji mistrzostw Polski. Bez bezinteresownej pomocy wielu osób nie dalibyśmy rady zdążyć na czas. Pomimo problemów z organizacją noclegów myślę, że udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik. Ostatnie dwa tygodnie przygotowań dały się we znaki. Wiele rzeczy technicznych pozostało z ubiegłego roku, co pozwoliło nam skupić się bardziej na przygotowaniu terenu i trasy regat. Duży wpływ na sprawne przeprowadzenie mistrzostw miała pogoda. Pomimo porannych przymrozków i mgły, można było rozgrywać wyścigi przy błękitnym niebie – podsumował Mistrzostwa Polski w maratonie, Arkadiusz Krajewski.

Zawody odbyły się w dniach 28-30.09.2018r. w Gorzowie Wlkp.