Slalom z Nadziejami na Kolnej

• OH_Krakow_008
  • Dobrze zaprezentowali się młodzi reprezentanci slalomu kajakowego podczas rozgrywanego w Krakowie w dniach 28-30.09.2018 r. Turnieju Nadziei Olimpijskich. 15 medali to dorobek naszych młodych górali. Na zawody do Krakowa w kontekście przyszłorocznych MŚJ i U23, przybyły liczne reprezentacje, by już w tym roku wystartować i sprawdzić swe umiejętności na świeżo zmodyfikowanym torze kajakowym.

W Turnieju Nadziei Olimpijskich udział wzięło 23 juniorów oraz 12 osobowy skład reprezentacji Polski U23. W ostatniej chwili z zawodów z powodu choroby, wycofano Jakuba Brzezińskiego. Zawody zostały rozegrane na Krakowskim torze slalomowym KOLNA w systemie dwóch oddzielnych startów, gdzie o końcowym wyniku decydowała suma punktów przyznawana na podstawie miejsc uzyskanych w poszczególnych startach.

Zawodnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych U14, U16, U18, i U23, w gronie najlepszych zawodników tego sezonu, bowiem do Krakowa licznie przybyły najmocniejsze reprezentacje Czechów, Słowaków, Słowenii czy Austrii.

Najlepiej wypadła konkurencja C1 mężczyzn, gdzie w każdej kategorii wiekowej byliśmy na podium. W kategorii U23 złoty medal zdobył Kacper Sztuba.

Myślę, że były to dobre zawody. Solidne 4 przejazdy dały zwycięstwo. Moja konkurencja nie była mocno obsadzona, ale zawsze fajnie jest pościgać się u siebie na torze, zwłaszcza teraz, na nowym ułożeniu figur i zmienionym charakterze wody, które dało dużo więcej możliwości w ustawieniu slalomowej trasy – mówi Kacper Sztuba.

W U18 Jakub Król zajął 3. miejsce. Polaków rozdzielił Martin Dodok reprezentujący KTK Liptovsky Mikulasz. Najlepszym zawodnikiem w kategorii U16 okazał się Szymon Nowobilski zajmując 1. miejsce. A w najmłodszej kategorii kanadyjkarzy U14, Wojciech Fabiański, który wywalczył medal brązowy.

W kajakach mężczyzn K1 w kategorii U23 zwyciężył Krzysztof Majerczak

Przejazdy były bardzo dobre, lecz nie ustrzegłem się błędów. W finałowych jazdach w obu dniach zjechałem na 4 punkty karne, które pozbawiły mnie lepszego wyniku, ale po mimo tych błędów udało się wygrać, co bardzo cieszy, tym bardziej, że w kategorii U18 był wysoki poziom, bo startowali medaliści z mistrzostw świata i Europy – powiedział Krzysztof Majerczak.

Jego klubowy kolega Michał Woś zajął 3. pozycję. Polaków rozdzielił Słowak Radoslav Miko. W kategorii wiekowej U16 również na podium było dwóch naszych zawodników Michał Ciągło, który wywalczył złoty medal oraz Piotr Prusak ze srebrnym krążkiem.

W konkurencji K1 kobiet wypadliśmy nieco słabiej, ale też nie zabrakło naszych zawodniczek na podium. Brązowy medal zdobyła Julia Dziadosz w kategorii wiekowej U18, a w U23 Edyta Rosiek zdobyła złoto.

W konkurencji C1 kobiet znakomicie zaprezentowała się nasza mistrzyni Polski młodzików Katarzyna Liber, która wygrała zawody w kategorii U14. Natomiast jej starsza koleżanka Iga Garlewicz w kategorii U18 wywalczyła srebro. Również Ewa Hurkała w kategorii U23 wywalczyła srebrny medal.

Nasi zawodnicy rywalizowali także w nowej konkurencji C2 mixed, gdzie zdobyliśmy 2 medale.

W kategorii U18 Iga Garlewicz i Piotr Prusak wywalczyli srebrny medal, a Julia Jeleńska i Jakub Król brązowy. Złoto przypadło Czechom.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy kadry U23 zwyciężając w trzech z czterech rozegranych konkurencji kategorii wiekowej. Mimo słabszej obsady kategorii wiekowej U23 zawodnicy rywalizowali na najwyższych "obrotach" a sam start był znakomitym przetarciem przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski – mówi Jakub Chojnowski, trener reprezentacji U23.

W zawodach wystartowało ponad 200 zawodników z 8 państw. W rywalizacji wzięli udział najlepsi zawodnicy tegorocznych MŚ i ME juniorów i U23, tacy jak: Vojteh Heger z Czech, Nejc Polencic Słowenia, Martin Dodok Słowacja, czy Antonie Galuskowa z Czech.