Polski Związek Kajakowy

 • Borowska.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • tacen12.jpg
 • belgrad3.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg

Kajakarze trzecią siłą w ministerialnym programie team100!

 • team100_006
 • Na początku było ich 18 łącznie, sprint ze slalomem. Teraz 28, to liczba kajakarek i kajakarzy objętych programem team100. Więcej, w tej edycji programu Ministerstwa Sportu i Turystyki, jest tylko kolarzy i lekkoatletów.

   

  Kajakarstwo od lat jest jednym z najbardziej medalodajnych sportów olimpijskich w naszym kraju. Utrzymywanie takiego poziomu proste nie jest, bo zachęcić do uprawiania ciężkiego sportu, jakim jest kajakarstwo, łatwo nie jest. Ale kiedy już pojawią się talenty, to trafiają na świetnych trenerów, którzy z pasją poświęcają swój czas na odkrywanie i szlifowanie kajakowych diamentów. I chyba jest też system, który pozwala na selekcję i szkolenie najlepszych. Oczywiście nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej, ale w końcu dzięki temu nie spoczywamy na laurach.

   

  I może dzięki temu w gronie stypendystów są już uznani zawodnicy i zawodniczki, ale też tacy, którzy z programu team100 skorzystają po raz pierwszy. Wśród uznanych już młodych z dorobkiem i szansą na wielki wyczyn, jest choćby: Anna Puławska, Paulina Paszek, Justyna Iskrzycka, Dorota Borowska, Katarzyna Kołodziejczyk, Dominika Włodarczyk, Arsen Śliwiński, Paweł Kaczmarek, Bartosz Grabowski. Do tego grona należą również Jakub Bródka, Przemysław Korsak, Helena Wiśniewska, Klaudia Zwolińska, Kacper Sztuba czy parakajakarz Tomasz Moździerski.

   

  Co im daje team100?

  Świetnie wyjaśniła to Anna Puławska - team100 jest to ogromna inicjatywa, która ciągle poszerza swoje „horyzonty”. Mamy środki finansowe, których nigdy wcześniej nie było na sprzęt osobisty, czy ten sportowy, teraz możemy to wszystko mieć i to na własność, dzięki czemu mamy więcej możliwości do rozwoju. Własna łódka, czy też wiosło, ułatwia treningi w różnych miejscach i w czasie, gdy nie jesteśmy na zgrupowaniach kadry. Kiedy coś nam dolega bez zastanowienia możemy udać się do fizjoterapeuty, bo wiemy, że są na to własne środki z team100. Myślę, że teraz możemy trenować spokojnie i nie martwić się tak naprawdę o nic. Ja osobiście jestem bardzo dumna z tego, że mogę być beneficjentem team100 i uważam, że był to strzał w 10!

   

  Teraz z programu skorzystają też inni. Jak choćby: Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i kanadyjkarka Sylwia Szczerbińska.

  Do programu team100 dołączyłam niedawno. Cieszę się, że należę do grona najlepszych młodych sportowców w Polsce. Jest to ogromne wyróżnienie za wyniki osiągnięte w sezonie. Otrzymane wsparcie daje możliwość dalszego rozwoju. Środki, jakie uzyskam, głównie przeznaczę na sprzęt specjalistyczny oraz osobisty niezbędny do treningu, konsultacje z dietetykiem i fizjoterapeutą, odnowę biologiczną oraz naukę i rozwój osobisty – komentuje Sylwia Szczerbińska.

   

  I o to właśnie w tym programie chodzi. team100, to nie tylko pieniądze i to nie małe, bo rocznie sportowcy zakwalifikowani do programu otrzymują 40 tysięcy złotych. To przede wszystkim program, który ma nauczyć młodzież samodyscypliny i decydowania o sobie. Zawodnicy mogą samodzielnie postanowić o wykorzystaniu otrzymanych funduszy. Środki można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, sprzęt sportowy, wynajem mieszkania czy studia.

   

  Czy się opłaca? Liczby pokazują, że tak. Dzięki beneficjentom team100  w 2017 roku Mazurek Dąbrowskiego był odegrany 22 razy na całym świecie. Na uwagę zasługują sukcesy lekkoatletów (23 medale), wioślarzy (15 medali), kajakarzy (15 medali), czy zapaśników (11 medali).

   

  A my mamy też jeszcze jeden powód do radości. Kajakarka Justyna Iskrzycka została twarzą programu team100. Na pytanie, czy jest teraz bardziej rozpoznawalna i czy skorzystała z programu? Odpowiada - Sesję zdjęciową mieliśmy już w maju (grupa kajakarzy i wioślarzy), na której było obecnych około 30 zawodników i przy okazji był też nakręcony filmik promocyjny. Nie zauważyłam, żebym była jakoś inaczej postrzegana, ale z pewnością było to dla mnie miłą niespodzianką i wyróżnieniem.

   

  W sumie w programie team100 jest już 250 młodych polskich sportowców.

   

  BSK

  Foto: MSiT, profile FB zawodniczek: Paulina Paszek i Justyna Iskrzycka

  • team100_001
  • team100_002
  • team100_003
  • team100_004
  • team100_005
  • team100_006

   

  Partnerzy


   

  Oficjalny dostawca medali
  dla PZKaj

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.