Polski Związek Kajakowy

 • Borowska.jpg
 • tacen12.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • belgrad3.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • DSC_1832.jpg

Polscy kajakarze freestyle’owi z Jeleniej Góry, podbili światową scenę!

 • Zofia_Tula_freestyle_kajaking
 • W kończącym się powoli sezonie kajakowym możemy śmiało powiedzieć, że to właśnie polski freestyle kajakowy podbił arenę międzynarodową. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki przyzwyczaili nas do faktu bycia w światowej czołówce i do zwycięstw w dużych imprezach, ale nigdy jeszcze nie zdobyli tak wiele w ciągu jednego sezonu. Reprezentanci Polski i Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry, rozbili bank medali najważniejszych imprez we freestyle’u kajakowym w 2018 roku. 

   

  Trenujący na co dzień w Jeleniej Górze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki rozpoczęli sezon od startów we Francji.  Oboje zwyciężyli w prestiżowych zawodach Makinito Contest. Tydzień później Zosia wygrała w Natural Games, a Tomek zdobył brąz. Dwa dni po sukcesie w jednym z największych w Europie festiwali sportów ekstremalnych, oboje wystąpili w pierwszych zawodach Pucharu Świata w Sort (Hiszpania). Tomek zwyciężył wśród mężczyzn, Zosia zdobyła srebro. W drugich zawodach Pucharu Świata w tym samym miejscu, oboje zdobyli złoto zapisując się na kartach historii sportu.  

   

  Zosia jest pierwszą polską zawodniczką, która w konkurencji kobiet odniosła triumf zarówno w pojedynczych zawodach Pucharu Świata, jak i w całej klasyfikacji generalnej. Tomasz Czaplicki zdobył Puchar Świta po raz drugi z rzędu. Podobnie jak w 2016 roku, Tomek zajął pierwsze miejsca we wszystkich zawodach cyklu. 

   

  Dwa lata temu w Argentynie zdobyłam 2. miejsce w Pucharze Świata. Brakowało mi wtedy niewiele do złota. Podczas wszystkich zawodów pucharowych ciągle byłam tuż za Japonką Hitomi Takaku. Zmotywowało mnie to do jeszcze cięższej pracy i w tym roku spełniłam jedno z moim marzeń - zdobyłam Puchar Świata. Dodatkowo udało mi się wyprzedzić niedoścignioną do tej pory Hitomi. Najpierw w Makinito Contest i później w pucharach – mówi Zofia Tuła. 

   

  Po wielkim sukcesie w najważniejszej imprezie pucharowej sezonu nasi kajakarze stanęli do rywalizacji o tytuły Mistrzów Europy. Na torze kajakarstwa górskiego w Cunovie pod Bratysławą na Słowacji Zosia zdobyła brązowy medal. Tomek odniósł zwycięstwo i jako pierwszy Polak zdobył tytuł Mistrza Europy we freestyle’u kajakowym.  

                 

  W dwa tygodnie po mistrzostwach naszego kontynentu Zosia i Tomek obronili tytuły indywidualnych Mistrzów Polski, a drużyna Karkonoskiego Klubu Kajakowego w składzie: Zofia Tuła, Jolanta Chara, Tomasz Czaplicki, Tadeusz Malek, Maciej Maciejewski i Marcin Chara, wywalczyła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na dodatek podczas tych Mistrzostw rozegrano Kayak Cross, w którym zwycięstwo w konkurencji kobiet odniosła Zosia, a wśród mężczyzn Tomek.  

   

  W połowie września nasza Złota Para na zaproszenie organizatorów, pojawiła się na Salt Kayak Festival w Katalonii, gdzie wywalczyła łącznie 4 medale. Zofia triumfowała we freestyle’u kajakowym oraz w Kayak Crossie. Tomasz zwyciężył we freestyle’u, a w Kayak Crossie zdobył brąz.  

   

  Sezon 2018 zapamiętam jako ten, w którym osiągnąłem jeden z dwóch najważniejszych celów w mojej karierze. Zdobyłem tytuł Mistrza Europy, co cieszy mnie najbardziej ze wszystkich wyników w tym roku. Od lat na to ciężko pracowałem. Po poprzednich Mistrzostwach, które odbyły się w Plattlingu, czułem duży niedosyt. Wtedy zdobyłem srebro i choć było to dużym sukcesem, to moim marzeniem było złoto. Poczucie niedosytu od zawsze mnie motywowało, więc zaraz po tamtych zawodach wziąłem się do roboty, by być gotowym do walki o tytuł Mistrza w Bartysławie. Udało się. Jest złoto! Teraz zamierzam poświęcić się przygotowaniom do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Sort w Hiszpanii, gdzie w tym roku razem z Zosią zdobyliśmy Puchar Świata. Moim wielkim marzeniem jest zdobycie tytułu Mistrza globu. Jeśli tego dokonam, to będę mógł powiedzieć, że jestem sportowcem spełnionym. Droga do tytuły Mistrza Europy i do zdobycia Pucharu Świata nie była łatwa, ale na jej końcu czuję, że było warto. Teraz trzeba uporządkować kwestie finansowe, pozyskać dodatkowych sponsorów i zaczynam drogę do Mistrzostw Świata – mówi Tomasz Czaplicki.

   

  Sezon startów 2019 nasi kajakarze planują zainaugurować w USA podczas serii prestiżowych zawodów wchodzących w kalendarz tzw. Colorado Tour. Po startach w 5 dużych imprezach amerykańskich Zosia z Tomkiem powrócą do Europy by doszlifować formę i wystartować w Mistrzostwach Świata, które odbędą się między 1, a 7 lipca w Hiszpanii. Potem oboje wezmą udział w serii imprez europejskich oraz w Mistrzostwach Polski. Podobnie jak w sezonie 2018,  najważniejsza impreza na świecie zbiegnie się w czasie z urodzinami naszego zawodnika.  

   

  Trzymamy kciuki za przygotowania do Mistrzostw Świata w Sort i za udane starty w sezonie 2019 wszystkich zawodników!

   

  TC

  Foto: czaplickifun.pl

  • Tomek_Czaplicki
  • Zofia_Tula
  • Zofia_Tula_freestyle_kajaking

  Partnerzy


   

  Oficjalny dostawca medali
  dla PZKaj

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.