X Memoriał im. Andrzeja Kulczaka

3 czerwca 2012 r. w Pamiątkowie po raz dziesiąty odbył się Memoriał im. Andrzeja Kulczaka – Ogólnopolskie Regaty Kajakowe. Otwarcia dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły - Włodzimierz Kaczmarek.

Dzięki zaangażowaniu  władz,  sponsorów, rodziców oraz bezinteresownemu wsparciu niezawodnej od wielu lat grupy mieszkańców Pamiątkowa,  zawody mogły odbyć się w sympatycznej atmosferze i na najwyższym poziomie.

Tegoroczne regaty zgromadziły rekordową liczbę zawodników (ok. 300 zgłoszeń) z 14 klubów: Choszczna, Jerzykowa, Kalisza, Malczyc, Pamiątkowa, Poznania, Rokietnicy, Trzcianki i Wolsztyna. Odbyło się 30 wyścigów.

W wyścigu Memoriałowym regat K-4/500 m juniorów młodszych zwyciężyła osada z AZS AWF Poznań (J. Grobelny, W. Szymaniak, P. Grzelka, M. Dziurla). Drugie miejsce zajął KS „Energetyk”, natomiast trzecie miejsce  Uczniowski Klub Sportowy „Pamiątkowo”.

W punktacji klubowej  zwyciężył KS „Warta” Poznań, drugie miejsce KS „Posnania”, a trzecie AZS AWF Poznań.

W punktacji najlepszych UKS-ów zwyciężył UMKS „Zryw” Wolsztyn, dalej UKS „Zalew” Jerzykowo, a na trzecim miejscu uplasował się UKS „Błyskawica” Rokietnica.

Najlepszą kajakarką została Weronika Piochacz /KS „Warta”/, najlepszym kajakarzem - Jakub Grobelny /AZS AWF Poznań/, a kanadyjkarzem Marcin Kaczmarek /KS „Posnania”/.

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia była znakomitą promocją naszego regionu, a także popularyzacją kajakarstwa, nie tylko wyczynowego. Imprezą towarzyszącą Ogólnopolskim Regatom Kajakowym były IV Powiatowe Mistrzostwa w Kajakarstwie Turystycznym. Po raz kolejny okazało się, że ta forma aktywnego spędzania wolnego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem. Wyścig ten zgromadził rzeszę publiczności, która niezwykle emocjonalnie dopingowała weteranów. Wszystkie miejsca na podium w wyścigach na kajakach turystycznych zajęły drużyny z Pamiątkowa.