Polski Związek Kajakowy

 • Tula_Czaplicki.jpg
 • tacen12.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • belgrad3.jpg
 • Borowska.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

LII Tydzień Dzikich Wód już za nami

 • 006_startdoIetapu
 • LII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Popradzie przebiegał w atmosferze pełnego relaksu. Trasę z Leluchowa do Starego Sącza w słonecznej aurze w ciągu trzech dni pokonało 109 wodniaków.

  Z kajakarzami na spływ przyjechało 21 osób towarzyszących. We wtorek 20 osób udało się na wycieczkę do Popradu, a pozostali wzięli udział w konkurencjach rekreacyjnych rozegranych na biwaku. Oprócz Polaków w spływie uczestniczyli wodniacy z klubów kajakowych SV Union Zwickau (19 osób) i Junkers Paddel-Gemeinschaft Desau e.V. (11 osób) oraz 14-osobowa ekipa turystów indywidualnych z Niemiec.

  LXXVI Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu rozpoczął się w Boże Ciało 15 czerwca 2017 r. w Nowym Targu, w pięknej scenerii obok Miejskiej Hali Lodowej, u stóp odrestaurowanego Kopca Wolności. Oczekiwanie na otwarcie imprezy uatrakcyjnił zespół New Market Jazz Band, który życząc Olkowi Dobie pomyślności, zadedykował mu utwór Lazy River.

  Kajakarzy, osoby im towarzyszące oraz zaproszonych gości powitał Komandor Zbigniew Mizerek. Wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel przypomniał, że już po raz piętnasty spływ odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. W imieniu Polskiego Związku Kajakowego uczestników MSKnD powitał Dyrektor Sportowy PZKaj Wojciech Kudlik. Uroczystego otwarcia LXXVI MSKnD dokonał Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

  Sędzia Główny MSKnD, Elżbieta Jaworska poinformowała, że zakończył się czas kajaków składanych, które przez wiele lat dominowały na spływie. Dlatego zweryfikowaną jedynkę składaną zakwalifikowano do jedynek turystycznych, dwójkę składaną do kategorii C open. Nie sklasyfikowano też kategorii jedynek sportowych. Poinformowała również, że start do pierwszego etapu odbędzie się w miejscu, w którym do Dunajca wpada mały strumyczek. To dawna młynówka wpadająca do Dunajca w pobliżu Kopca Wolności. Przypadek sprawił, że start odbył się dokładnie w miejscu, w którym w 1934 r. kajakarze startowali do I Międzynarodowego Wyścigu Górskiego Długodystansowego o Mistrzostwo Polski na rzece Dunajec (I MSKnD). Kończąc, w imieniu Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj życzyła udanej imprezy, wspaniałej atmosfery, bezpiecznego i przyjemnego pływania, entuzjastycznego powrotu na Dunajec co roku przez wiele, wiele lat.

  Na uroczystości był również Władysław Palider uczestniczący w spływie już w roku 1957, Sędzia Główny MSKnD w latach 1967–1991. W spływie wystartowało 238 kajakarzy, w tym: 193 z Polski, 30 z Niemiec i 15 z Węgier. Stały biwak zlokalizowano w Krościenku n. Dunajcem, na polu biwakowym „Cypel” przy ul Zdrojowej.

  Podczas spływu jak co roku kajakarzom towarzyszyła duża grupa osób (rodzina, przyjaciele) obserwujących spływ i biorących udział w imprezach towarzyszących. W pierwszym dniu start nastąpił z Nowego Targu do Mizernej (23 km) nad jeziorem Czorsztyńskim. Był to Odcinek Limitowany Czasem (OLC). W drugim dniu odbył się wyścig indywidualny (OS) na dziewięciokilometrowej trasie ze Sromowiec Wyżnych do Sromowiec Niżnych. Aura za bardzo nie dopisała, ale mimo to przez Przełom Pieniński spływano bez pośpiechu, podziwiając jego piękno.

  W Krościenku, w sąsiedztwie biwaku, w godzinach popołudniowych rozegrano slalom kajakowy (SL). Wieczorem na biwaku koncertował z zespołem Jasiek Kubik.

  W sobotę 28 maja na 13-kilometrowej trasie z Krościenka n. Dunajcem do Wietrznic odbył się Wyścig Drużynowy o Puchar im. Tadeusza Pilarskiego. Uroczystość zakończenia spływu, przygotowana przez Gminne Centrum Kultury w Krościenku n. Dunajcem, rozpoczęła się o godzinie 19.00 w Amfiteatrze pod Wierzbą. Oprawę artystyczną uświetniła kapela Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem.

  Sędzia Główny MSKnD, Elżbieta Jaworska podała szczegółowe wyniki. Rozdano medale, puchary i nagrody rzeczowe.

  Ufundowany przez producenta Krzysztofa Polaczyka kajak otrzymała startująca na pontonie ekipa z Węgier, w której płynęło aż pięcioro dzieci.

  Były oczywiście pramice. Na catarafcie płynął Stanisław Pisarek (STAPIS) – podróżnik, wydawca książek o tematyce górskiej. Wydał on także dwie książki o tematyce kajakowej: Na fali i pod prąd o życiu Aleksandra Doby oraz napisany przez siebie reportaż z kajakowej włóczęgi Przez rzeki i jeziora Brasławszczyzny. W reportażu zamieścił reprint z 1934 r. o tym samym tytule autorstwa kajakarza Adama Wisłockiego.

  Więcej informacji na stronie  www.kryjucz.pl

  Krystyna Czopek, Jerzy Jan Czopek

  • 001_Nalepa
  • 002_NewMarketJaazBand
  • 003_Mizerek
  • 004_Watycha
  • 006_startdoIetapu
  • 007_przyujsciu_pieninskiegopotoku
  • 008_KrysztalowyPucharDunajca
  • 009_tabela
  • 012_tabela
  • 013_zwycieski_zespol
  • 014_po_odebr_nagrody
  • 015_Pisarek

  Partnerzy


   

  Oficjalny dostawca medali
  dla PZKaj

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.