Polski Związek Kajakowy

 • belgrad3.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • tacen12.jpg
 • Borowska.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • DSC_1832.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

LXXVII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu

 

26 maja 2018 r. rozpoczął się LIII Tydzień Dzikich Wód, w ramach którego organizowany jest co roku Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Popradzie oraz Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu.

W komitecie organizacyjnym LIII MSKnP nastąpiła zmiana, komandorem spływu została Teresa Monkiewicz, a poprzedni komandor, Krzysztof Nalepa objął funkcję wicekomandora.

W ceremonii otwarcia i zakończenia MSKnP uczestniczyli: burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój Zbigniew Janeczek, prezes Małopolskiego Związku Kajakowego Krzysztof Racułt, przewodnicząca Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj Uta Kühn, członek Komisji Turystyki Kajakowej ZG PTTK Tadeusz Walicki oraz przedstawiciel Gminy Piwniczna Zdrój Dariusz Izworski.

W spływie wzięło udział łącznie 119 osób, w tym 93 płynących.Uta Kühn oraz pogromca oceanów Olek Doba przepłynęli z uczestnikami całą trasę spływu. Najliczniejszą grupą była 16-osobowa ekipa Niemców z SV Union Zwickau.

29 maja uczestnicy zwiedzali zabytki oraz odbywali piesze wycieczki po okolicy. W godzinach popołudniowych na terenie biwaku zostały przeprowadzone zawody w takich konkurencjach, jak strzelanie z wiatrówki, lotki oraz rzuty rzutką, w których wzięło udział łącznie 57 osób. Puchary zostały przyznane drużynom ze Szczecina, z Zwickau oraz dla najstarszego uczestnika spływu (89 lat). Pilot końcowy Waldemar Golda otrzymał puchar Fair Play. W środę uczestnicy przejechali na biwak do Krościenka, by wziąć udział w 77. MSKnD.

Uroczyste otwarcie dunajeckiej imprezy odbyło się 31 maja 2018 r. w Nowym Targu przy Miejskiej Hali Lodowej, u stóp Kopca Wolności. Rok temu w czasie otwarcia MSKnD podróżnik – kajakarz Aleksander Doba rozpoczynał trzecią wyprawę przez Atlantyk. Wówczas zespół New Market Jazz Band z Nowego Targu życząc pomyślności kajakarzowi, zadedykował mu utwór Lazy River. W bieżącym roku Olek Doba uczestniczył w MSKnD. Przed oficjalnym otwarciem imprezy legendarna nowotarska grupa pasjonująca się muzyką Nowego Orleanu powitała Aleksandra Dobę i dedykowała mu melodię Żegnaj nam dostojny stary porcie.

LXXVII MSKnD odbył się pod Honorowym Patronatem marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy i prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Kajakarzy i osoby im towarzyszące oraz zaproszonych gości powitał komandor Zbigniew Mizerek. W uroczystości wzięli udział: wiceprezydent Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz przedstawiciele Polskiego Związku Kajakowego: dyrektor sportowy PZKaj Wojciech Kudlik i prezes Małopolskiego Związku Kajakowego Krzysztof Racułt. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze reprezentował Tadeusz Walicki. Zbigniew Mizerek w uznaniu zasług dla Małopolskiego Związku Kajakowego otrzymał odznaczenie.

Od poprzedniej edycji MSKnD Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji Dunajec pomniejszyło się odwoje zasłużonych działaczy. Pamięć o Krystynie Świerzowskiej „Żabie” i o Czesławie Klimaszewskim uczczono minutą ciszy.

Krzysztof Polaczyk, producent kajaków ze Szczawnicy w uznaniu osiągnięć Olka Doby, za odbyte wyprawy atlantyckie podarował mu piękny kajak z pełnym wyposażeniem, ważący zaledwie16 kg.

W tym roku w MSKnD wystartowało 214 kajakarzy, w tym: 187 z Polski, 14 z Niemiec, 12 z Węgier i 1 z Ukrainy. Stały biwak tradycyjnie zlokalizowany był w Krościenku n. Dunajcem, na polu biwakowym „Cypel” przy ul Zdrojowej. Kajakarzom towarzyszyła duża grupa zaprzyjaźnionych osób obserwujących spływ. W pierwszym dniu kajakarze płynęli z Nowego Targu do Mizernej nad jeziorem Czorsztyńskim (23 km). Był to Odcinek Limitowany Czasem (OLC). W drugim dniu odbył się wyścig indywidualny (OS) na 9-kilometrowej trasie ze Sromowiec Wyżnych do Niżnych. Po wyścigu przez Przełom Pieniński spływano bez pośpiechu, podziwiając jego piękno.

Na odcinku Dunajca pomiędzy ujściem Potoku Pienińskiego a Stuletnim Żródłem kajak Olka Doby uległ uszkodzeniu w części rufowej. Olek dopłynął do biwaku w Krościenku z wodą, która wypełniła luk bagażowy.

Na wysokości biwaku w Krościenku w godzinach popołudniowych rozegrany został slalom kajakowy (SL). O godzinie 20.00 w namiocie gastronomicznym na biwaku odbyło się spotkanie kajakarzy z pogromcą oceanu, Olkiem Dobą. W sobotę 28 maja na 13-kilometrowej trasie z Krościenka n. Dunajcem do Wietrznic rozegrano Wyścig Drużynowy o Puchar im. Tadeusza Pilarskiego.

Uroczyste zakończenie spływu rozpoczęło się o godzinie 19.00 w Krościenku n. Dunajcem, w muszli koncertowej, w Amfiteatrze pod Wierzbą. Oprawę artystyczną zapewnili członkowie zespołu regionalnego z Krościenka n. Dunajcem, Jasiek Kubik i Marian Jarosz. Powitali oni zgromadzonych, przekazując pozdrowienia od Krościan za pomocą trombity, ludowego pasterskiego instrumentu dętego, wydającego głęboki, niski dźwięk, zwanego po góralsku fajerą.

Następnie sędzia główny MSKnD, Elżbieta Jaworska ogłosiła wyniki poszczególnych konkurencji. Rozdano medale, puchary i nagrody rzeczowe.

Firma Polaczyk ze Szczawnicy ufundowała kajak za wytrwałość dla rodziny, która ponad 50 razy uczestniczyła w MSKnD. Otrzymała go rodzina Bronisława Buły z Łódzkiego Klubu Kajakowego Albatros. Kajak ten z rąk komandora Zbigniewa Mizerka odebrała Katarzyna Buła, która podczas tegorocznego spływu razem z Markiem Bułą płynęła składakiem Neptun T-100, wyprodukowanym jeszcze w 1961 r. Dwa lata temu kajakiem tym płynął Marek z ojcem Bronisławem Bułą, uczestniczącym w MSKnD od roku 1960 – 53 razy. Rok temu i w roku bieżącym Bronek uczestniczył w MSKnD jako osoba towarzysząca.

 

Tekst i zdjęcia: Krystyna Czopek, Jerzy Jan Czopek

Zdjęcia: Grzegorz Płonka

 

Wyniki indywidulane, wyniki drużynowe

 

 • MSKnD_10_JCz_020
 • MSKnD_11_JCz_022
 • MSKnD_12_JCz_024
 • MSKnD_1_GP
 • MSKnD_2_JCz_007
 • MSKnD_3_JCz_009
 • MSKnD_4_GP
 • MSKnD_5_GP
 • MSKnD_6_GP
 • MSKnD_7_GP
 • MSKnD_8_GP
 • MSKnD_9_JCz_016

 

 

 

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.