Polski Związek Kajakowy

 • Tula_Czaplicki.jpg
 • belgrad3.jpg
 • tacen12.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • Borowska.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

XV Piknik Olimpijski – kajaki dla wszystkich

W sobotę, 7 czerwca odbyła się 15 edycja Pikniku Olimpijskiego. Na warszawskiej Kępie Potockiej bawiły się tłumy mieszkańców stolicy i nie tylko. Organizatorem części kajakowej było Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa (SITK), przy współpracy Komisji Turystyki i Rekreacji PZKaj, warszawskich klubów kajakowych oraz Kajakowego Patrolu św. Franciszka – organizatora akcji „Nie pływam w śmieciach”.

Podczas całego dnia promowano aktywność sportową z wykorzystaniem sprzętu wodnego. Program promujący kajakarstwo podczas pikniku obejmował:

- turniej piłki kajakowej,

- pokazy freestyle’u kajakowego,

- kajakowy rodzinny tor przeszkód,

- gry i zabawy ekologiczne w ramach akcji „Nie pływam w śmieciach”,

- szkółkę kajakową dla dzieci,

- wypożyczalnię sprzętu kajakowego,

- wyścigi w kajakach jednoosobowych sit-on-top,

- zabawę w kuli wodnej dla najmłodszych.

 

W turnieju piłki kajakowej wzięły udział 3 drużyny, składające się z najmłodszych zawodników Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego i Klubu Sportowego Powiśle Warszawa, które do godz.16:00 rozegrały mecze w systemie każdy z każdym. Zawodnicy uhonorowani zostali medalami i dyplomami z PKOl-u oraz nagrodami – upominkami.

Dodatkową atrakcją były dwa mecze pokazowe, które rozegrali zawodnicy z grupy seniorów z byłymi zawodnikami – weteranami kajak-polo. Mecze te dostarczyły mnóstwo emocji kibicom i samym zawodnikom.

 

W przerwach pomiędzy meczami odbywały się pokazy umiejętności kajakarzy demonstrujących elementy technik używanych podczas uprawiania freestyle’u kajakowego. Ta młoda dyscyplina sportu zyskuje sobie co raz więcej zwolenników, a najlepsi polscy zawodnicy notują z sezonu na sezon co raz lepsze starty na arenach międzynarodowych.

 

Prawdziwe oblężenie przeżywała szkółka kajakowa dla młodszych uczestników Pikniku. Dzieci w kajakach jednoosobowych, pod okiem instruktorów, miały możliwość odbyć podstawowe szkolenie i swoją pierwszą samodzielną wycieczkę kajakową. Każde z dzieci otrzymało od Komisji Turystyki i Rekreacji odznakę, zachęcającą do zdobywania odznak KAJtek, które od zeszłego roku wręczane są w ramach upowszechniania sportu przez przedstawicieli Polskiego Związku Kajakowego. Odznaki stanowią formę wyróżnienia oraz życzenia dalszych sukcesów w karierze zawodniczej lub amatorskiej.

 

W ramach rywalizacji rodzinnej zorganizowano konkurencję zespołową – kajakowy tor przeszkód. Załoga składająca się z opiekuna i dziecka/dzieci, płynąc kanadyjką, miała za zadanie pokonać wyznaczony odcinek slalomu i wykonać zadanie zręcznościowe, polegające na zebraniu „śmieci” z wody.

 

Bardzo długa kolejka chętnych ustawiła się w miejscu, z którego można było samodzielnie,
w ramach działającej wypożyczalni, odbyć „spływ” po kanałku. Do dyspozycji uczestników Pikniku były kajaki jedno i dwuosobowe oraz kanadyjki. Podczas całego pikniku z wypożyczalni skorzystało kilkaset osób.

 

Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli ''hasać'' w kuli wodnej. Kolejka do tego stanowiska nie malała przez cały dzień i mimo usilnych starań (kula pracowała nawet po zakończeniu pikniku) nie udało się obsłużyć wszystkich chętnych.

Ważnym celem pikniku była również edukacja. Instruktorzy, trenerzy, wolontariusze oraz zgromadzeni pasjonaci kajakarstwa poruszali kwestie trzeźwości nad wodą. Dla wielu alkohol był do tej pory naturalnym ''kompanem'' dla czasu spędzanego nad rzeką czy jeziorem. W działaniach edukacyjnych, wszyscy kajakowi animatorzy starali się zmienić ten tok myślenia. Tak aby wodę kojarzono z aktywnym uprawianiem sportu.

 

Bardzo okazale zaprezentowała się także akcja „Nie pływam w śmieciach”. W rozstawionym na terenie stoiska ekologicznym namiocie edukacyjnym na uczestników pikniku czekały liczne konkursy z nagrodami. Dzieci mogły naocznie przekonać się, jakie wielkogabarytowe śmieci można jeszcze niestety znaleźć w naszych rzekach i jeziorach. Za swoje zmagania uczestnicy obdarowywani byli upominkami Akcji.

 

Spore zainteresowanie budziła również tablica informacyjna o dokonaniach Aleksandra Doby, który przepłynął Atlantyk po raz drugi, a także informacje dotyczące działalności Komisji Turystyki i Rekreacji popularyzującej kajakarstwo jako formy zdrowego stylu życia.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli przedsięwzięcie organizacyjnie i sprzętowo. Szczególne podziękowania dla koordynatora wydarzenia Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa oraz wszystkich współpracujących: Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego Habazie, Klubu Sportowego Powiśle Warszawa, Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Kajakowego Patrolu św. Franciszka z Drohiczyna oraz instruktorów, trenerów i pasjonatów kajakarstwa z całego kraju. Bez Was impreza na pewno by się nie udała! Mamy nadzieję, że w roku 2015 kajakarstwo również przedstawi się tak barwnie, do zobaczenia za rok!

 

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.