icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Wroc³aw

Wroc³awskie tradycje kajakarskie s± niemal tak stare jak … kajakarstwo. Pierwsze ³ódki nowego typu pojawi³y siê bowiem na Odrze równo w 10 lat po za³o¿eniu legendarnego Royzal Club Canoe w Londynie. Wroc³awski klub „Grenlandia” za³o¿y³a grupa angielskich studentów Wroc³awskiego Uniwersytetu. Oczywi¶cie kajaki traktowane by³y wówczas jako zabawki, choæ trochê niebezpieczne. W XII stuleciu by³ to sprzêt wywrotny, czêsto wiêc nazywany by³ „sprzedawc± dusz” ze wzglêdu na liczne przypadki utoniêæ. Angielscy studenci przebywaj±cy we Wroc³awiu doskonale rozumieli, ¿e je¶li nie przy³±cz± siê do wio¶larzy, maj±cych ju¿ wówczas ugruntowan± pozycje i wielk± popularno¶æ, pozostan± nieznani. W l881 roku przyst±pili wiêc do powstaj±cego w³a¶nie zwi±zku klubów wio¶larskich, którego za³o¿ycielem by³ klub „Vratislavia”, maj±cy w swych szeregach kilku Polaków. Jego flaga mia³a sze¶æ bia³o-czerwonych pasów. I w³a¶nie ten zwi±zek 25 wrze¶nia l881 zorganizowa³ regaty, do¶æ szeroko opisywane w miejscowej prasie, w których po raz pierwszy ¶ciga³y siê kajaki. Zawody obserwowa³o kilka tysiêcy widzów na brzegach Odry i kilkuset na parostatkach, nie mog±cych siê nadziwiæ co to za „drobinki” ¶migaj± w¶ród wielkich wio¶larskich ³odzi. Kajaki by³y oczywi¶cie jednoosobowe i startowali na nich zawodnicy „Grenlandii” na „Flickach” oraz „Silesii” na „Flockach”. Niestety nie zapisano nigdzie nazwisk zwyciêzców, inna sprawa ¿e ówczesnych regatach czy to wio¶larskich czy kajakowych rezultaty zapisywano klubom a nie zawodnikom.
Po II wojnie ¶wiatowej sport na Dolnym ¦l±sku rodzi³ siê na nowo, tworzy³ w³asna tradycje. Pierwsze powstawa³y kluby i sekcje dyscyplin bardziej popularnych na dawnych ziemiach wschodnich II Rzeczpospolitej, sk±d pochodzi³a znaczna wiêkszo¶æ nowych mieszkañców prowincji. Tworzy³ te¿ w³asne tradycje, w tym tak¿e kajakowe.
Pierwsza sekcja kajakowa w mie¶cie nad Odra pojawi³a siê w l953 roku. Tadeusz Pawlik, Tadeusz Ko³tun i Adam Dowtort zorganizowali sekcjê w „Unii”, który to klub przekszta³ci³ siê potem w „Chemika”. W tym samym mniej wiêcej czasie powsta³y sekcje przy Lidze Przyjació³ ¯o³nierza ( by³o to zreszt± zjawisko ogólnopolskie) oraz KSM-5 ( potem „Dolmel”). Kajakarze z LP¯, po rozwi±zaniu tej organizacji przeszli w l960 roku do „Chemika) a sekcja „Dolmelu” zosta³a zlikwidowana w l962 roku.
„Chemikowi” patronowa³y Zak³ady Chemiczne a jego zawodnicy ³±czyli sport z prac± zawodow±. Trenowali w ciê¿kich warunkach, ale osi±gnêli do¶æ szybko krajowy poziom. Do reprezentacji trafili: Andrzej Gêbarski, Czes³aw Nyklasz, Bronis³aw Rodak. Z LP¯-u przyszli Zygmunt Kurczyñski i Andrzej Olkowski a ze „Spójni” Warszawa Jerzy Górski. Wielkie zas³ugi dla rozwoju tej sekcji mia³ Józef Rolirad, wiceprezes klubu i kierownik sekcji kajakowej, których by³ dla trenuj±cych jak ojciec. Razem z dr Ryszard Antkowiakiem prowadzi³ warsztat szkutniczy, w którym remontowa³ kajaki. Antkowiak z kolei czwórkê kadrowiczów szkoli³ dodatkowo i ca³kowicie spo³ecznie. Józef Rolirad pracowa³ w „Chemiku” do koñca istnienia sekcji, to znaczy do przeniesienia jej do I Klubu Sportowego „¦lêza” co nast±pi³o w l967 roku.
Ten najstarszy polski klub we Wroc³awiu powsta³ w16 czerwca l945 roku. Inicjatorem by³ major Jan Gorgos, naczelnik Wydzia³u Wojskowego Zarz±du Miejskiego. Nadano mu wielce wymown± nazwê „I Klub Sportowy”, a od l957 roku dodatkowa czê¶æ „¦lêza”. Sekcja kajakowa zosta³a za³o¿ona w l965 roku. Przystañ klubu by³a zdewastowana, a sprzêtu nie by³o niemal wcale. Ale nowy cz³onek PZKaj, korzystaj±cy z przystani Szkolnego Wojewódzkiego O¶rodka Sportowego, szybko robi³ postêpy. Ju¿ w drugim roku swego istnienia „¦lêza” zosta³a sklasyfikowana na 8 miejscu w kraju. Pierwszymi wybijaj±cymi siê zawodnikami byli Ewa Hanas i Roman Jaworski, cz³onkowie kadry olimpijski oraz Karol Czpaliñski, powo³any do kadry m³odzie¿owej. „¦lêza” przez ponad 40 lat utrzyma³a miano najsilniejszego klubu kajakowego we Wroc³awiu. Z jej szeregów wywodzili siê mistrzowie Polski: Bogumi³a £±cka, Tomasz Darski, Mariusz Lipka, Adam Serwatka, Krzysztof Tryba, Tomasz Szymkowiak. Najlepszy dla klubu okres to prze³om lat 80- i 90-tych, kiedy to ¶wietnie p³ywaj± Lipka i Serwatka oraz kanadyjkarz Tomasz Darski, cz³onkowie kadry narodowej. Ale pierwszy tytu³ mistrzowski zdoby³a Bogumi³a £±cka, zwyciê¿aj±c na 5 km w l987 roku. Wychowankiem wroc³awskiego klubu jest Marek Ploch (zas³ugi dzielone s± z Gorzowem), który ¶wiatowe szczyty osi±gn±³ w roli trenera, a jego chiñscy podopieczni wywalczyli z³oty medal olimpijski w Atenach w 2004 roku. Sekcja kajakowa tego zas³u¿onego klubu przesta³a istnieæ pod koniec XX wieku.
17 czerwca l945 roku powsta³ inny wroc³awski klub. Przy Stra¿y Akademickiej za³o¿ono AZS, przekszta³cony 5 grudnia tego roku w AZS Wroc³aw. Pocz±tkowo mia³ 11 sekcji, w l971 rok przyby³a kajakowa, a jej za³o¿ycielem by³ dr Ryszard Antkowiak. Do wroc³awskiej uczelni trafia³o wielu kajakarzy górskich, którzy tu zdobywali dyplomy, by³a to najsilniejsza sekcja wówczas w kraju a w jej barwach startowali mistrzowie ¶wiata: Ryszard Seruga, Wojciech Kudlik, Jan Fr±czek, Jerzy Stanuch oraz wielu innych czo³owych polskich „górali”, znanych potem trenerów jak Kazimierz Kuropeska czy Henryk i Bogdan Popielowie. W l979 roku szkolenie rozpoczê³a sekcja kajakarstwa p³askiego. Sekcja kajakowa zakoñczy³a dzia³alno¶æ, gdy obowi±zki dydaktyczne dla kajakarstwa górskiego przejê³a krakowska AWF.
Wiosn± l946 roku przy I Liceum Ogólnokszta³c±cym powsta³ klub, nosz±cy potem nazwê „Juvenia”. Jego twórc± by³ Zbigniew Skrocki. Pocz±tkowo nosi³ nazwê Szkolnego Wojewódzkiego O¶rodka Sportowego, potem MKS Wroc³aw a od 27 listopada l971 roku „Juvenii”. Sekcje kajakow±, jedna z silniejszych, za³o¿yli Tadeusz Zawisza i Zygmunt Kurczyñski. Szczególne zas³ugi mia³ ten drugi, startuj±cy przedtem przez rok w barwach „Chemika” Wroc³aw, w których wywalczy³ tytu³ mistrza kraju. W l962 roku proponowano mu nawet miejsce w sztabie szkoleniowym kadry narodowej, ale odmówi³ bo uwielbia³ pracê z m³odzie¿± na wodzie. Bardzo popularny we Wroc³awiu „Piku¶” zacz±³ sw± trenersk± przygodê od wielkiego sukcesu, bo jego wychowanki : Irena Bublewicz, Ewa Hanas , Maria Ko³ek i Krystyna Wioler wywalczy³y pierwszy w historii klubu tytu³ mistrzyñ Polski podczas rywalizacji juniorek w Por±bce 1964 roku. Irena Bublewicz i Ewa Hanas pop³ynê³y w reprezentacyjnej czwórce juniorek, które wywalczy³y br±zowy medal podczas I Mistrzostw Europy. Kurczyñski uwielbia³ prace z m³odzie¿±, bywa³y okresy, ¿e w na przystani Pod Grobl± mia³ pod opiek± po 50 osób. „Juvenii” tez ju¿ nie ma, na jej gruzach istnieje MKS MOS Wroc³aw.
Wyniki wroc³awskich kajakarzy mo¿na u³o¿yæ w postaci amplitudy. Poziom podnosi³ siê, opada³, znów siê podnosi³ jak w ka¿dym roku wody na Odrze. Nie wybudowano na niej toru regatowego z prawdziwego zdarzenia, choæ takie idee rodzi³y siê w wielu g³owach przez niemal pó³ wieku. W l975 roku, w okresie, gdy poziom wroc³awskiego kajakarstwa opada³, po wielu dyskusjach a nawet sporach, próbowano u³o¿yæ system szkolenia kajakarskiego w mie¶cie. „¦lêza” mia³a zaj±c siê seniorami, „Budowlani” juniorami i m³odzie¿owcami, „Juvenia” mia³a prowadziæ szkolenie podstawowe, a AZS tylko trenowaæ slalom. System dzia³a³ krótko, choæ pocz±tkowo efekty wydawa³y siê byæ obiecuj±ce.
Przed laty istnia³y kajakarskie sekcje w Miliczu i Legnicy a szybko skoñczy³y ¿ywot z powodu braku sprzêtu i szkoleniowców. Nie ma tak¿e ju¿ sekcji „Budowlanych”, „¦lêzy”, „Juvenii”, nie ma akademików ”górali”. Ci ostatni na szczê¶cie pozostali jeszcze w Le¶nej. „W³ókniarz” Le¶na powsta³ ju¿ w l945 roku, pocz±tkowo jako sekcja pi³karska, ale potem mia³ wiele ró¿nych sekcji, o nietrwa³ym niestety ¿yciorysie. Jedn± z najpó¼niej za³o¿onych jest kajakowa. W l977 roku jej dzia³anie zainicjowali Alicja i Jerzy Stanuchowie. Alicja pochodzi³a z pobliskiego Zgorzelca, Jerzego pozna³a na studiach we wroc³awskiej AWF. Byli trenerami „W³ókniarza” do l983 roku. U nich zaczyna³ karierê obecny szkoleniowiec klubu Bogdan Sztuba, ale potem klub nosi³ nazwê „Kwisa” Le¶na wreszcie UKS Le¶na. Jego slalomi¶ci maj± na koncie jeden tytu³ mistrzowski w konkurencji seniorów oraz wiele w kategorii juniorów. Dru¿yna kajak-polo z Le¶nej zdoby³a tak¿e pierwszy historyczny tytu³ mistrza Polski w 1998 roku i od tamtej pory nale¿y do ¶cis³ej czo³ówki krajowej.
Wroc³awski okrêg ma obecnie piêæ klubów: MKS MOS Wroc³aw, UKS Pegaz i UKS Milenium (oba Wroc³aw), LKK „Ster” Malczyce i UKS Le¶na.

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.