icd_eca_logo Strona G³ówna | Kontakt | Mapa Strony          
jezioro
Nowo¶ci Imprezy Kadra Galeria Pliki SPilne Polski Zwi±zek Kajakowy - Polish Canoe Federation
 

Nowo¶ci kajakowe z roku 2008: styczeñ - czerwiec

Panie pokaza³y klasê!

Zawody na poznañskiej Malcie by³y ostatnimi, oficjalnymi przed igrzyskami olimpijskimi. Oczywi¶cie, jak w dwóch poprzednich edycjach Pucharu ¦wiata, tak równie¿ w koñcz±cym trzecim zabrak³o znacz±cej czê¶ci tych, którym przyznawane s± mo¿liwo¶ci walki o medale. By³o jednak sporo innych, którzy bêd± nale¿eæ do czo³owych postaci sierpniowych zmagañ w Pekinie, Mogli¶my, wiêc na w³asne oczy przekonaæ siê w jak fantastycznej formie jest Kanadyjczyk Adam van Koeverden, jak niesamowitym potencja³em dysponuje grupa bia³oruskich kanadyjkarzy. Nas oczywi¶cie najbardziej interesowa³ wystêp naszych osad, które wy¶lemy pewnie jak igrzyska.
Kobiece: czwórka i dwójka ¶wietnie zda³y egzamin. W Poznaniu nie by³o Wêgierek a Niemcy przys³a³y rezerwy, ale przyjecha³y za to Hiszpanki i to w najmocniejszym zestawieniu. One kandyduj± do medali olimpijskich i chcia³y wzi±æ siê za baty w polskimi osadami. I podobnie jak dwa tygodnie wcze¶niej w Duisburgu nasze panie okaza³y siê wyra¼nie lepsze! Choæ Poznaniu nie brak by³o ludzi ¿ycz±cym im z ca³ej duszy niepowodzenia, wrêcz klêski, ludzi wytwarzaj±cych niezno¶n± atmosferê wokó³ kobiecej kadry. Po kilku próbach trener Micha³ Brzuchalski znalaz³ w³a¶ciw± obsadê kadrow± osad, taka, która stwarza nadziejê na medalow± zdobycz.
Z grona kajakarzy pierwsze starty w tym sezonie mia³ dwójka wicemistrzów ¶wiata. Mariuszowi Kujawskiemu i Adamowi Seroczyñskiemu jeszcze brakuje do ubieg³orocznej dyspozycji. O kajakowych rezerwach mo¿na powtórzyæ tylko to, co od dawna jest wiadome. Mo¿e sami zawodnicy i ich klubowi trenerzy przejrz± wreszcie na oczy, analizuj±c uzyskane rezultaty.
Z grupy kanadyjkarzy lepiej wypadli Daniel Jêdraszko i Roman Rynkiewicz, choæ znów na starcie fina³owego wy¶cigu pope³nili ten sam stary b³±d. Mo¿e gdyby nie on, zdo³aliby zwyciê¿yæ drug± osadê Niemiec. Ale za to pokonali mistrzów Europy, braci Bahdanowiczów, a to ma swoja wymowê.
Przed kadr± olimpijsk± 6 tygodni zajêæ, jak wielu fachowców s±dzi, o decyduj±cym znaczeniu dla wyników w Pekinie. Oby kadra pracowa³a w spokoju, oby nikt jej ju¿ nie przeszkadza³.

PZKaj, 29 czerwca 2008

Wielka forma Hochschornerów

Na torze w s³oweñskim Tacen, podobnie jak w Poznaniu, zabrak³o czê¶ci, choæ mniejszej ni¿ Malcie, ¶wiatowej czo³ówki. Nie by³o te¿ naszych kandydatów na olimpijczyków, dla których decyduj±ce znacznie mieæ bêdzie start w tym tygodniu w ostatnich pucharowych zawodach w Augsburgu. Z naszego zaplecza dobrze zaprezentowali siê Mateusz Polaczyk w K-1 i Grzgeorz Hedwig w C-1. Polaczyk by³ 14, tu¿ za mistrzem Europy Francuzem Combotem, a wyprzedzi³ z kolei m.in. S³owaka Sajbidora, S³oweñca Meglica czy Austriaka Oblingera. Hedwig zaj±³ pozycje o jeden numer wy¿sz±, a za znale¼li siê m.in. Francuz Labarelle, Czech Indruch i s³awny Australijczyk Bell.
Fenomenalna wprost formê zaprezentowali s³owaccy bracia Hochschornerowie, którzy dos³ownie roznie¶li reszte stawki oraz S³oweniec Kauzer, którzy tak¿e bardzo daleko odp³yn±³ rywalom.

PZKaj, 28 czerwca 2008

Lista OOM'2008

W za³±czeniu: lista zawodników - miejsc dla Klubów zakwalifikowanych do OOM'2008 - lista - PDF - 136KB

PZKaj, 27 czerwca 2008

Na Malcie bez "Twardego" i czwórki

W ostatnich tegorocznych zawodach Pucharu ¦wiata, które czekaj± nas na Malcie znów nie ujrzymy ca³ej dru¿yny olimpijskiej. W Poznaniu nie pop³yn± Marek Twardowski oraz mêska czwórka. Trenerzy uznali, ¿e s± zbyt przemêczeni forsownymi treningami. Po raz pierwszy za to w tym sezonie zaprezentuj± siê Mariusz Kujawski i Adam Seroczyñski. A poniewa¿ mieli ma³o startów, na Malcie wyst±pi± zarówno na 500 jak i 1000 metrów.
W konkurencjach kanadyjkowych, w ka¿dej konkurencji wystawimy po dwie osady, w tym wszystkie, które maja wyst±piæ w Pekinie, a wiêc Marcina Grzybowskiego, Daniela Jêdraszkê i Romana Rynkiewicza na 500 metrów oraz Paw³a Baraszkiewicza i Wojciecha Tyszyñskiego na dwukrotnie d³u¿szym dystansie. Na 500 metrów, drug± i zarazem ostatni± szansê otrzyma dwójka Grzybowski-Pawe³ Skowroñski.
Równie¿ w wy¶cigach kobiet, wystawimy, jak siê wydaje, osady w najmocniejszych sk³adach. Szczególnie wa¿ny bêdzie wystêp czwórki na olimpijskim dystansie, która pop³ynie w identycznym sk³adzie jak w Duisburgu, gdzie tak ¶wietnie siê spisa³a. Wiele obiecywaæ sobie mo¿na tak¿e po dwójce Beata Miko³ajczyk-Aneta Konieczna. Sprawdzone zostan± tak¿e osady wybieraj±ce siê na mistrzostwa Europy do lat 23.

Bogdan Chru¶cicki, 25 czerwca 2008

Czy wyniki z Augsburga zadecyduj±?

Wynikowe efekty startu w Pucharze ¦wiata slalomistów w Pradze by³y przeciêtne. Najwy¿ej uplasowa³a siê osada C-2, bo na pi±tym miejscu. Krzysztof Bieryt tak¿e wyst±pi³ w finale, ale by³ w nim na ostatnim, dziesi±tym miejscu. Reszta pop³ynê³a tylko w pó³fina³ach. Dodajmy, ¿e w Pradze, z nielicznymi wyj±tkami, pojawi³a siê niemal ca³a ¶wiatowa czo³ówka, a niektórzy kandydaci do medali w Pekinie jak Stepanka Hilgertova, Tony Estanguet czy Fabien Lefevre zaprezentowali ¶wietna dyspozycjê.
Po tygodniu slalomistów czekaj± drugie zawody, na olimpijskim torze w Augsburgu. Pojechali tam wszyscy nasi zawodnicy, którzy kandyduj± do wyjazdu na igrzyska. Decyzje o ostatecznym sk³adzie powinny zapa¶æ ju¿ w poniedzia³ek. Pozosta³a czê¶æ naszej dru¿yny, która startowa³a na torze Troja oraz garstka rezerwowych wyst±pi w trzecich pucharowych zawodach w s³oweñskim Tacen. Do S³owenii wybieraj± siê: Ma³gorzata Milczarek, Agnieszka Nosal, bracia Mateusz i £ukasz Polaczykowie, Grzegorz Hedwig, Piotr Szczepañski oraz bracia Kasprzakowie i Dobrowolski z Wêglarzem.

Bogdan Chru¶cicki, 25 czerwca 2008

Wyniki z Pragi

W za³±czeniu przedstawiamy link do wyników Pucharu ¦wiata w Slalomie Praga - Czechy 20-21.06 http://www.slalomtroja.cz/index.php?lang=en

PZKaj, 23 czerwca 2008

Puchar ¦wiata w Kajakarstwie Poznañ'2008

Uprzejmie informujemy, ¿e wszystkie informacje (biegi, wyniki) dotycz±ce III edycji Pucharu ¦wiata w Kajakarstwie Poznañ'2008 s± dostêpne na stronie internetowej: www.wc2008.pl

PZKaj, 20 czerwca 2008

Starcie pod Troj±

Pierwsze tegoroczne starcie w Pucharze ¦wiata slalomistów bêdzie mieæ miejsce w ten weekend na torze Troja w Pradze. Wybiera siê tak 15-tka reprezentantów Polski, z tym, ¿e jedna osada C-2 wyje¿d¿a na koszt macierzystego klubu. To oczywi¶cie bracia Karol i Micha³ Kasprzakowie. Dla pozosta³ej trzynastki ten start bêdzie mieæ prawdopodobnie ogromne znaczenie. - Po zawodach w Pradze powinni¶my w 80, a mo¿e nawet 90 procentach znaæ sk³ad naszej ekipy na igrzyska w Pekinie - powiedzia³ Witold Pawelec, kierownik wyszkolenia. Oczywi¶cie dotyczy to tylko trzech konkurencji, bo w C-2 sprawa jest jasna, Marcin Pochwa³a i Pawe³ Sarna ju¿ mog± przygotowywaæ siê do sk³adania ¶lubowania.
W k-1 kobiet wystartuj±: Natalia Pacierpnik, Agnieszka Stanuch i Ma³gorzata Milczarek, w K-1 mê¿czyzn - Grzegorz i Mateusz Polaczykowie oraz Dariusz Popiela, a w C-1 - Grzegorz Kiljanek, Krzysztof Bieryt i Dawid Bartos.
Prosto z Pragi nasza reprezentacja, ju¿ bez braci Kasprzaków pojedzie na drugie pucharowe zawody do Augsburga, po których wszystko bêdzie ju¿ jasne.

Bogdan Chru¶cicki, 18 czerwca 2008

One chc± razem!

Czwórka pop³ynê³a na pi±tkê z minusem. A minus stawiamy tylko, dlatego, ¿e jeszcze nie uda³o siê pokonaæ znakomitej czwórki niemieckiej. Poza tym Beata Miko³ajczyk, Aneta Konieczna, Edyta Dzieniszewska i Dorota Kuczkowska spisa³y siê na ... medal w igrzyskach. Oby! W Pucharze ¦wiata w Duisburgu polska osada stoczy³a wspania³± walkê z niepokonan± w tym sezonie, nawet przez ¶wietne Wêgierki, osada Niemiec, przegrywaj±c wy¶cig na 500 metrów tylko o 46 setnych sekundy. Pierwsza osada chiñska straci³a do naszych pañ ponad dwie sekundy, a Portugalki, Kanadyjki i Australijki ponad dwie i pó³! Cieszy³a nie tylko postawa na wodzie, ale równie¿ na brzegu. Nasze panie podkre¶la³y publicznie, ¿e w tym sk³adzie chc± startowaæ i wygrywaæ, ¿e siê zgra³y, ¿e czuj± siê ¶wietnie psychicznie, uzupe³niaj± siê. To dobry prognostyk i chyba oznacza, ¿e Micha³ Brzuchalski znalaz³ sk³ad na igrzyska.
Na torze Wedau dobrze zaprezentowali siê £ukasz Woszczyñski i Arkadiusz Toñski w C- 2 1000 m. Nieznacznie ulegli Rumunom, za to wyra¼nie pokonali Rosjan w pierwszym reprezentacyjnym garniturze oraz mistrzów Europy, braci Bahdanowiczów z Bia³orusi. Gorzej by³o ju¿ na 500 metrów, a szczególnie martwi³a pora¿ka osady Marcin Grzybowski- Pawe³ Skowroñski. Tak bardzo liczyli na ni± trenerzy...

Na drugim miejscu uplasowa³a siê tak¿e nasza kobieca dwójka na 500 metrów. Monika Borowicz i Aneta Konieczna przegra³y jednak wyra¼nie z typowan± do z³ota dwójk± niemiecka. Ale ... pierwsze koty za p³oty, one okaza³y siê mimo wszystko obiecuj±ce. Z kronikarskiego obowi±zku odnotujmy jeszcze drugie miejsce dwójki: Ewelina Wojnarowska- Ma³gorzata Chojnacka na 1000 metrów, ale tam sk³ad startuj±cych by³ drugorzêdny.
Tomasz Mendelski i Adam Wysocki znów przegrali, ale tym razem znacznie mniejsza ró¿nic± ni¿ w Szeged. Niestety nie tylko z Niemcami, ale równie¿ Bia³orusinami i W³ochami. Ale jaki¶ promyk nadziei, ¿e forma jeszcze wzro¶nie pozosta³.
Przed nami ostatnie pucharowe zawody w Poznaniu, Za dwa tygodnie wszystko bêdzie jasne, kto pojedzie na igrzyska.

Bogdan Chru¶cicki, 18 czerwca 2008

Wyniki z Duisburga

W za³±czeniu przedstawiamy link do wyników z Pucharu ¦wiata Duisburg 13-15.06.2008:
- http://kanuduisburg.de/cms/index.php?option=com_wrapper&Itemid=64

PZKaj, 13 czerwca 2008

"Twardy" w dobrej formie

Dwa drugie miejsca, jedno trzecie oraz kilka bardziej odleg³ych lokat w fina³ach przywioz³a z Szeged nasza reprezentacja. Pierwsze tegoroczne zawody o Puchar ¦wiata, jak to zwykle bywa w latach olimpijskich, nie zgromadzi³y nawet po³owy ¶wiatowej czo³ówki. W niektórych konkurencjach obsada by³a jednak wymagaj±ca, jak choæby w jedynkach, wiêc na tym wiêksze uznanie zas³uguje wynik Marka Twardowskiego. On sam wprawdzie twierdzi³, ¿e nie jest jeszcze w wielkiej formie, co pewnie jest prawd±, bo na to za wcze¶nie, ale ju¿ osi±gn±³ ¶wiatowy pu³ap. Najlepszy nasz zawodnik przegra³ tylko z doskona³ym Kanadyjczykiem Adamem van Koeverdenem. Zawodnik z Augustowa jawi siê, jako zdecydowanie nasz najmocniejszy punkt. Dwa pozosta³e miejsca na podium wywalczy³y dziewczêta z m³odzie¿owej reprezentacji, ale niestety na dystansie 1000 metrów, s³abiej obsadzonym. Na olimpijskiej piêæsetce nie mia³y nic do powiedzenia nie tylko z Wêgierkami i Niemkami, ale równie¿ z Kanadyjkami czy Chinkami. Puchar w Szeged pokaza³, ¿e zarówno Niemcy jak i Wêgrzy dysponuj± dwoma kobiecymi czwórkami, z którymi nikt inny nie mo¿e nawet pokusiæ siê o wygran±.
Mêska czwórka, aktualni wicemistrzowie ¶wiata, przegra³a z piêcioma osadami. I trudno siê tej pora¿ce dziwiæ, skoro od wielu miesiêcy Tomasz Mendelski i Adam Wysocki p³ywaj± zdecydowanie poni¿ej oczekiwañ. Na dystansie 500 metrów w K-2 nie mieli nic do powiedzenia, koñcz±c wy¶cig na ostatniej dziewi±tej pozycji. Strata a¿ 4 sekund do zwyciêzców ¼le wró¿y. Reszta polskich osad spisa³a siê tak, jakie by³y ich mo¿liwo¶ci, ani nie sprawi³y sensacji ani nie zawiod³y.


Przed kajakarzami drugie zawody pucharowe w Duisburgu. Na torze Wedau nie zobaczymy Twardowskiego, znów nie wystartuj±: Seroczyñski z Kujawskim, nie bêdzie Baraszkiewicza, Jêdraszki, Tyszyñskiego i Rynkiewicza. Nie bêdzie tak¿e Wêgrów, nie wiadomo, w jakim sk³adzie pojawi± siê Francuzi, Hiszpanie i W³osi.
Zawody w Duisburgu bêd± wa¿nym sprawdzianem dla kobiecej kadry, która wybiera siê tak w podstawowym mo¿na by rzec sk³adzie oraz dla dwóch mêskich osad. Mendelski i Wysocki pop³yn± na 500 metrów i je¶li znów przegraj± z kretesem ich szanse na wystêp olimpijski w tej konkurencji zmalej± do minimum. Grzybowski - Skowroñski otrzymali mo¿liwo¶æ wystêpu w C-2. je¶li powalcz± z Niemcami i Chiñczykami, to, kto wie czy poznañski Puchar ¦wiata nie bêdzie olimpijsk± eliminacj± dla polskich osad.
W tym samym czasie, co puchar w Duisburgu w Bydgoszczy odbêd± siê ju¿ po raz czwarty regaty m³odzie¿owe, w których wyst±pi ponad stu zawodników z 6 krajów: Argentyny, Grecji, Kanady, Niemiec, Portugalii i Polski. W ka¿dej z zaplanowanych konkurencji, maj±c prawo gospodarza, wystawimy po dwie osady z³o¿one z zawodników kadry U-23 i juniorów.

Bogdan Chru¶cicki, 12 czerwca 2008

Listy startowe i wyniki

W za³±czeniu przedstawiamy link do list startowych i wyników I edycji Pucharu ¦wiata Szeged (Wêgry) 5-7.06.2008:
- http://results.mkksz.hu/en/timetable/

PZKaj, 4 czerwca 2008

M³odzie¿ wygra³a w Piemoncie

M³odzi kajakarze reprezentacji W³och, Szwajcarii, Chorwacji i S³owenii oraz zawodnicy kilku w³oskich klubów byli przeciwnikami reprezentantów Polski w du¿ych, miêdzynarodowych zawodach we w³oskim Mergozzo. To niewielka miejscowo¶æ licz±ca oko³o trzech tysiêcy mieszkañców w Piemoncie. Nasze barwy reprezentowali juniorzy m³odsi, a wiêc dziewczêta i ch³opcy urodzeni w latach 1992 i 1993.
- Miejscowy klub (istnieje od 1985 roku) przyj±³ nas serdecznie, a impreza by³a sprawnie przeprowadzana i piêknie zakoñczona. Dla nas tym bardziej mi³a, ¿e odnie¶li¶my najwiêcej zwyciêstw, zwyciê¿aj±c oczywi¶cie w klasyfikacji zespo³owej - powiedzia³ Stefan Hoffman, trener juniorów.
Mergozzo Canoa Club, jak siê okaza³o, ma wprawê w organizacji du¿ych zawodów. By³ gospodarzem pierwszych klubowych mistrzostw Europy, które odby³y siê w 2002 roku. W tym roku w Mergozzo maj± byæ rozegrane mistrzostwa W³och juniorów i U-23.
Niestety, organizatorzy nie wrêczyli odje¿d¿aj±cym ekipom kompletu wyników, a obiecywanych przez nich na stronie internetowej jak dot±d nie ma.

Bogdan Chru¶cicki, 4 czerwca 2008

Nie¼le w Solkan

S³oweñskie Solkan bêdzie miejscem tegorocznych mistrzostw Europy juniorów i m³odzie¿owców do lat 23. Ostatnim sprawdzianem by³y wiêc trzydniowe zawody w ostatnich dniach maja, które zgromadzi³y nie tylko m³odych slalomistów, ale równie¿ spor± grupê czo³owych zawodników z ró¿nych krajów Europy.
Pierwszego dnia rozegrano Hit Slalom Challenge, wedle ca³kowicie nowej formu³y. Trasa przejazdu liczy³a tylko 10 bramek, za dotkniêcie by³a jedna sekunda kary, a za miniêcie bramki dyskwalifikacja. Drugie przejazdy odby³y siê przy ¶wietle elektrycznym, a na najlepszych czeka³y nagrody finansowe o ³±cznej wysoko¶ci 8 tysiêcy euro.
Dla pi³karza to drobniaki, dla slalomistów fortuna... Z Polaków najwy¿ej, bo na 8 miejscu znalaz³a siê dwójka Patryk Brzeziñski i Dariusz Chlebek w C-2.
Na 11 miejscu w 15-osobowym finale uplasowa³ siê Micha³ Pasiut. Zwyciê¿y³ mistrz ¶wiata i Europy Fabian Doerfler, a nasz junior pokona³ tak znanych zawodników jak Jure Meglic, czy Lubos Hilgert.
W sobotê i niedzielê odby³y siê zawody wed³ug starych regu³, ale dopuszczono do nich równie¿ seniorów.
Wyniki Polaków nie by³y z³e. W K-1 w sobotê znów wygra³ Niemiec Doerfler, ale ju¿ w niedzielê Francuz Gargaud-Chanus. W sobotê £ukasz Polaczyk by³ 11-ty, Micha³ Pasiut dwunasty zarówno w sobotê, jak i niedzielê, okazuj±c siê najlepszym juniorem.
¦wietnie spisa³ siê Grzegorz Hedwig, wyprzedzony tylko przez Amerykanina Frakera i znanego S³oweñca Dejana Stevanovica. W C-2 Andrzej Poparda i Kamil Gondek wyl±dowali na 7 miejscu, Dawid Dobrowolski i Dominik Wêglarz na 8-ym, a Patryk Brzeziñski i Dariusz Chlebek na 10-ym.
- Rezultaty naszych reprezentantów muszê uznaæ za obiecuj±ce w kontek¶cie zbli¿aj±cych siê mistrzostw Europy - krótko oceni³ swych podopiecznych trener Janusz ¯y³ka-¯ebracki.

Bogdan Chru¶cicki, 4 czerwca 2008

W skromnym sk³adzie do Szeged

W pierwszym tegorocznym Pucharze ¦wiata, który ma byæ rozegrany w ten weekend w wêgierskim Szeged, nie wyst±pi ca³a nasza pierwsza reprezentacja.
- Nasza absencja z góry by³a zaplanowana - powiedzia³ mi Micha³ Brzuchalski. - Po mistrzostwach Europy chcia³em mieæ czas ma spokojny trening, przemy¶lenie tego, co siê wydarzy³o wcze¶niej, dokonanie korekt w treningu i sk³adach. Jeste¶my w Radzyniu niedaleko S³awy, na piêknym jeziorze w doskonale prowadzonym o¶rodku. Jezioro jest podobne do wa³eckiego, ale ma nad nim tak± przewagê, ¿e poza naszymi, p³ywa po nim... tylko jedna motorówka.
Do Szeged pojedzie grupa zawodniczek z kadry m³odzie¿owej z Sandr± Pawe³czak i Mart± Walczykiewicz na czele. Podobnie jest w gronie kanadyjkarzy. W siódemce, która uda³a siê na Wêgry s±: £ukasz Woszczyñski, Arkadiusz Toñski i Adam Ginter oraz czwórka m³odzie¿owców. Pierwsza reprezentacja pod wodz± O³eksandra Ko³ybielnikowa przebywa bowiem równie¿ w Radzyniu.
Z kandyduj±cych do wyjazdu na igrzyska zawodników w Szeged zaprezentuj± siê wy³±cznie kajakarze. Pojedzie czwórka w sk³adzie: Marek Twardowski, Adam Wysocki, Tomasz Mendelski i Pawe³ Baumann. "Twardy" wystartuje w jedynce na 500 m i K-4 1000 m a Wysocki i Mendelski w K-2 500 m. Mocne reprezentacje poka¿emy w Duisburgu i Poznaniu.

Bogdan Chru¶cicki, 3 czerwca 2008

Wyniki

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki 65 Mistrzostw Polski w Zje¼dzie Kajakowym:
- wyniki - PDF - 3,8 MB

PZKaj, 27 maja 2008

Wyniki

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki regat - Piestany 23.05.-25.05.2008:
- wyniki - PDF - 454 KB

PZKaj, 26 maja 2008

Wyniki

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki regat eliminacyjnych Juniorów Bydgoszcz 16-18.05.2008r.:
- wyniki - ZIP - 13 MB

PZKaj, 23 maja 2008

Bez z³ota, jedna kwalifikacja

Z sze¶cioma medalami wróci³a z mediolañskiego toru Idroscalo nasza reprezentacja na mistrzostwa Europy. Nie zdoby³a ani jednego z³otego, za to trzy srebrne i trzy br±zowe, w tym tylko jeden w konkurencji olimpijskiej. Wywalczyli go Wojciech Tyszyñski i Pawe³ Baraszkiewicz w C-1 1000 m.
Mediolañskie mistrzostwa nie mia³y zwyczajowo pe³nej obsady, niektórzy, w tym tak¿e nasi kajakarze, oszczêdzali si³y na igrzyska olimpijskie. Niektóre osady startowa³y przemeblowane, zawodnicy z czwórek startowali w jedynkach i dwójkach. Jak lwy walczyli ci, którzy musieli siêgn±æ po kwalifikacje do igrzysk, st±d sporo niespodzianek jak choæby zwyciêstwo Kaspera Bleibacha z Danii w K-1 500 metrów, jego rodaków Knudsena i Poeulsena w K-2 1000 metrów czy srebrny medal ukraiñskich kanadyjkarzy D¿ali³owa i Kruka. Tylko w kilku konkurencjach dosz³o do pierwszej powa¿nej konfrontacji si³ tych, którzy nale¿± do faworytów igrzysk. I tak niemiecka kobieca czwórka wygra³a z wêgiersk± na 500 metrów, S³owacy pokonali Niemców w K-4 1000 m, Rauhe i Wieskotter nie dali nikomu szans w K-2 500 m.
W naszej ekipie bardzo dzielnie walczy³ o awans Marcin Grzybowski. Dop³yn±³ czwarty do mety w C-1 1000 m, co oznacza³o, ¿e otrzyma paszport na igrzyska. Wydaje siê, ¿e on, bo w³a¶ciwie nie ma konkurenta. Reszta kanadyjkarzy wypad³a przeciêtnie, ale i tak lepiej ni¿ kobieca kadra. Najwa¿niejsze by³y dla niej wy¶cigi na 500 metrów, a we wszystkich trzech ponie¶li¶my pora¿ki i to bardzo wyra¼ne. Szczególnie bolesna by³a przegrana czwórki, która zupe³nie nie liczy³a siê w rywalizacji o podium. Có¿ z tego, ¿e na dystansie 1000 metrów nasze panie wywalczy³y dwa srebrne medale, skoro na tym dystansie obsada by³a marna.
Zaplecze naszej dru¿yny kajakowej nie mia³o ¿adnych szans w walce z rywalami, choæ w tych konkurencjach tak¿e nie by³o wszystkich licz±cych siê w ubieg³orocznych mistrzostwach ¶wiata. ¯adna osada nie zdo³a³a dostaæ siê do fina³u na 500 i 1000 metrów, ba, niektóre nawet do fina³ów B!
Rywalizacja na torze w Mediolanie pokaza³a, jak ciê¿ko bêdzie o medale w Pekinie, jak ogromne postêpy poczyni³y osady z wielu krajów, które nie liczy³y siê w walce na mistrzostwach ¶wiata w Duisburgu. Naszym asom nagle przyby³o rywali i to po kilku w ka¿dej konkurencji!

Bogdan Chru¶cicki, 20 maja 2008

Komunikat COMS

Szanowni Pañstwo
Z przyjemno¶ci± informujê, ¿e z inicjatywy Centralnego O¶rodka Medycyny Sportowej oraz Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie uruchomiona zosta³a strona www.leki.coms.pl zawieraj±ca bazê leków zabronionych w sporcie.
Baza skonstruowana jest na zasadzie wyszukiwarki i zawiera leki zarejestrowane w Polsce. W przysz³o¶ci planujemy znaczne rozszerzenie bazy tak¿e o leki dozwolone.

Webmaster, 19 maja 2008

Wyniki z Mediolanu

W za³±czeniu przedstawiamy link do wyników Mistrzostw Europy Seniorów w Mediolanie:
- http://www.idroscaloclub.org/campionati/risultati/KY/2008/Milano1505200801/indexframe.htm

PZKaj, 16 maja 2008

Sportowe Wakacje 2008

Zgodnie z umow± zawart± pomiêdzy Polskim Zwi±zkiem Kajakowym a Ministerstwem Sportu i Turystyki, planujemy dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej MSiT oraz ze ¶rodków Polskiego Zwi±zku Kajakowego, organizacjê letniej akcji "Sportowe Wakacje '2008" ³±cznie dla 225 osób. Szczegó³y w za³±czeniu:
- sportowe wakacje - PDF - 92KB

PZKaj, 14 maja 2008

Mistrzostwa Europy Seniorów

W za³±czeniu przedstawiamy sk³ady na Mistrzostwa Europy Seniorów:
- sk³ady - PDF - 41KB

PZKaj, 14 maja 2008

Okrêgowe Zwi±zki Kajakowe

W za³±czeniu przekazujemy projekt statutu z pro¶b± o przes³anie do swoich cz³onków oraz o nadsy³anie zmian do dnia 05.06.2008r.
- projekt statutu - DOC - 212KB

PZKaj, 14 maja 2008

Historyczny sukces!

Dziewi±te mistrzostwa w slalomie, dopiero co zakoñczone w Krakowie przynios³y nam historyczny sukces. Wiadomo, miasto historyczne, wiêc zapisa³o siê tak¿e na trwa³e w dziejach kajakarstwa. Po pierwsze dlatego, ¿e zawody tej rangi po raz ... pierwszy odby³y siê w Polsce. Po drugie by³y jednocze¶nie ostatnimi kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich. Po trzecie ich organizacja przynios³a chwa³ê, bo krakowscy dzia³acze kajakowi i samorz±dowe w³adze miasta zdali egzamin na pi±tkê. Po czwarte wreszcie odnie¶li¶my równie¿ historyczny sukces sportowy, nigdy przedtem nie notowany! Chyba zatem wystarczy wyliczanki...

Z³oty medal mêskiej dru¿yny kajakowej, srebrne kanadyjkowych zespo³ów w jedynkach i dwójkach to ³up wspania³y, o jakim mo¿na by³o tylko pomarzyæ. W dodatku wywalczony w znakomitym stylu. Zaimponowa³a szczególnie trójka w kajakach, która rywalom nie da³a szans. Tak agresywnie p³yn±cych po torze naszych slalomistów chcieliby¶my ogl±daæ codziennie. No dobrze, powiedz± malkontenci, których u nas w kraju nigdy nie brakuje, ale dru¿yn w igrzyskach nie bêdzie. To prawda, ale równie¿ indywidualne osi±gniêcia tak¿e powoduj±, ¿e rêce sk³adaj± siê do oklasków. We wszystkich trzech mêskich konkurencjach indywidualnych w 10-osobowych fina³ach wyst±pili reprezentanci Polski! W dodatku by³o to a¿ piêæ osad!!! Po dwie w C-1 i K-1, jedna w C-2, która wykona³a przy okazji najwa¿niejsze zadanie jakim by³o wywalczenie awansu do igrzysk w Pekinie. Wyst±pi w nich kompletna polska dru¿yna - jedna z sze¶ciu z Europy obok S³owacji, Francji, Czech, Niemiec i W³och. Jeszcze rok temu wydawa³o siê to marzeniem ¶ciêtej g³owy... I niech nikt nie próbuje wmówiæ, ¿e w³asny tor by³ atutem. Nasi reprezentanci z przebudowanym na bardzo trudnym krakowskim obiektem znali siê niewiele lepiej ni¿ rywale.
O krok od medalu by³ Dariusz Popiela, zabrak³y mu zaledwie 34 setne sekundy, niewiele wiêksza ró¿nica od podium dzieli³a Dawida Bartosa. Brawa dla nich, dla Grzegorza Polaczyka, dla Marcina Pochwa³y, Paw³a Sarny, Grzegorza Kiljanka. Jeste¶my na dobrej drodze na igrzyska, nasi reprezentanci powinni byæ tam widoczni.
Reprezentacje 29 krajów, kierownictwa Europejskiej Unii Kajakowej (ECA) oraz ¶wiatowej federacji (ICF) wyje¿d¿ali z Krakowa oczarowani nasz± sprawno¶ci± organizacyjn±, go¶cinno¶ci± w³adz Krakowa i gospodarzy toru. Kraków zrobi³ wielki krok na drodze do organizacji mistrzostw ¶wiata, o ile oczywi¶cie bêdzie chcia³ o nie wyst±piæ. Zapewniali mnie o tym wszyscy licz±cy siê dzia³acze zza granicy. S±dzê, ¿e Andrzej D±browski i Zbigniew Mi±zek, a tak¿e prezydent miasta Jacek Majchrowski ze swymi wspó³pracownikami, maj± takie ambicje...

Bogdan Chru¶cicki, 13 maja 2008

Wyniki Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej Juniorów - errata

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki (i erratê) Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej Juniorów 2008 - Wa³cz 18-20 kwietnia 2008:
- wyniki - ZIP - 6,46 MB
- errata - ZIP - 675 KB

PZKaj, 13 maja 2008

Program regat

W za³±czeniu przedstawiamy program Ogólnopolskich Regat Eliminacyjnych Juniorów i M³odzików - Bydgoszcz, Brdyuj¶cie 16 - 18 maja 2008r:
- program - PDF - 2 MB

PZKaj, 10 maja 2008

Wyniki z Krakowa "na ¿ywo"

Na nadchodz±cych Mistrzostwach Europy Seniorów w Slalomie Kajakowym w Krakowie 8-11.05.2008, publikowaæ bêdziemy listy startowe i wyniki, od razu po ich oficjalnym zatwierdzeniu na stronie www.123result.com

Podczas zawodów, tabela z wynikami "na ¿ywo" bêdzie dostêpna równie¿ na stronie www.123result.com oraz alternatywnie na stronie http://canoe.siwidata.info/ResultPanel/resultpanel800.html

Christian Winkler SIWIDATA

PZKaj, 8 maja 2008

Do Mediolanu bez 6 gwiazd!

Dwudziestu siedmiu zawodników wyst±pi w mistrzostwach Europy w Mediolanie na p³askim torze. O ile w kobiecej dru¿ynie znalaz³y siê praktycznie wszystkie najlepsze nasze zawodniczki, to w mêskim zespole zabraknie ca³ej szóstki kajakarskich medalistów z Duisburga, a wiêc Marka Twardowskiego, Adama Wysockiego, Adama Seroczyñskiego, Mariusza Kujawskiego, Paw³a Baumanna i Tomasza Mendelskiego.
W kobiecych konkurencjach nie obsadzimy dwóch konkurencji: K-1 1000 m i K-4 200 m. W rywalizacji kajakarzy nasi bêd± nieobecni w K-2 1000 m i K-4 500 m. Nie wyst±pi równie¿ C-4 500 metrów, która kompletnie zawiod³a w ostatnich wa¿nych startach miêdzynarodowych.
Najwa¿niejszy bêdzie wystêp dla Krzysztofa £uczaka w K-1 i Marcina Grzybowskiego w C-1, obu na tysi±c metrów. Maj± oni wywalczyæ kwalifikacjê olimpijsk±. O kwalifikacje staraæ bêdzie tak¿e nowa w naszym kajakarstwie dwójka mêska z³o¿ona z Przemys³awa Gawrycha i Piotra Siemionowskiego na dystansie 500 metrów. Wprawdzie w Pekinie bêd± mogli wyst±piæ w tej konkurencji Adam Wysocki i Tomasz Mendelski, bo paszporty zdobyli w osadzie K-4, ale co szkodzi daæ szansê m³odszym.
Relacje w mediolañskich mistrzostw znajda siê na ekranach Eurosportu. Pocz±tek w pi±tek 16 maja.

Bogdan Chru¶cicki, 8 maja 2008

Zmiany w regulaminie

W za³±czeniu przedstawiamy zmiany w regulaminie kajakarstwa slalomowego zatwierdzone przez Zarz±d PZKaj w dniu 26.03.2008:
- zmiany - PDF - 59 KB

PZKaj, 5 maja 2008

Wyniki

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki wyniki D³ugodystansowych Mistrzostw Polski:
- wyniki - PDF - 1,5 MB

PZKaj, 5 maja 2008

Zmiany w regulaminie

W za³±czeniu przedstawiamy zmiany w regulaminie kajakarstwa slalomowego zatwierdzone przez Zarz±d PZKaj w dniu 26.03.2008:
- zmiany - PDF - 59 KB

PZKaj, 5 maja 2008

Miêdzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF) zmienia swój wizerunek!!!

Erika Riedel, Poniedzia³ek, 28 kwietnia, 2008
Z przyjemno¶ci± og³aszamy rozpoczêcie konkursu na projekt nowego logo ICF oraz medalu mistrzostw ¶wiata. Chcemy, aby Federacje Narodowe nadsy³a³y swoje projekty na adres g³ównej siedziby ICF do 1 sierpnia 2008.
Oto wytyczne:
- Logo powinno byæ dynamiczne, m³odzieñcze, kolorowe i powinno zawieraæ wszystkie dyscypliny kajakowe.
- Medal powinien byæ o ¶rednicy 8cm (waga oko³o 185g) i równie¿ powinien reprezentowaæ sob± ca³e kajakarstwo, a nie jedn± tylko dyscyplinê.
Zwyciêzca(-cy) konkursu otrzyma nagrodê pieniê¿n±.
Wiêcej informacji:simon.toulson@canoeicf.com

Webmaster, 5 maja 2008

Informacja MKOl

W za³±czeniu przedstawiamy informacjê Komisji Zawodniczej MKOl o igrzyskach w Pekinie:
- pe³ny tekst informacji - PDF - 61 KB

PZKaj, 2 maja 2008

Zas³u¿ona nagroda dla Piotra!

Jest jednym z najwybitniejszych polskich kajakarzy. Jednym z tych, których mo¿na policzyæ na palcach jednej rêki, którzy maj± w swym dorobku tytu³ mistrza ¶wiata. W dodatku w jednych zawodach w Duisburgu w 1995 roku wywalczy³ dwa tytu³y jednego dnia! A w³a¶ciwie zwyciê¿a³ trzykrotnie, tyle, ¿e jeden z tych fina³owych wy¶cigów, nie z jego winy, zosta³ uniewa¿niony. Piotr nie pisn±³ ani s³owa, stan±³ ponownie na starcie i wygra³ jeszcze bardziej wyra¼nie!
Wychowanek "Sparty" Augustów ma tak¿e w dorobku br±zowy medal olimpijski. To on uratowa³ twarz przegrywaj±cej dru¿yny na torze pod Atlant±. Gdy wydawa³o siê, ¿e jego kariera potoczy siê dalej b³yskotliwie, nast±pi³o za³amanie jej. Nie z jego winy. On zawsze by³ fair, gra³ czysto. Dlatego w trzyna¶cie lat po sukcesie w Duisburgu Piotr dosta³ nagrodê Polskiego Komitetu Olimpijskiego za promocje warto¶ci fair-play. Skoñczy³ nie tylko karierê, ale tak¿e wy¿sze studia, pracuje w zawodzie, a ¿e dalej kocha kajakarstwo, jest w nim, na dobre i z³e, a¿ do dzi¶. I stara siê swoim nastêpcom przekazaæ najwa¿niejsze sportowe warto¶ci, które prezentowa³ od pocz±tku swej kariery. Miêdzy innymi przyje¿d¿a z dzieæmi z Augustowa na pikniki olimpijskie do Warszawy, t³umaczy im, ¿e jak kto¶ pokocha sport to jest to mi³o¶æ na zawsze i bez granic. Wspania³a postawa Piotra zosta³a dostrze¿ona i jury nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego pod przewodnictwem prof. dr. Zofii ¯ukowskiej nie mia³o w±tpliwo¶ci, ¿e magistra Piotra Markiewicza, dwukrotnego mistrza ¶wiata, wicemistrza ¶wiata i br±zowego medalistê olimpijskiego nale¿y uhonorowaæ. Gratulujemy!

Nagrodê dla Piotra Markiewicza wrêcza Prezes PKOL p. Piotr Nurowski

Nie by³a to jedyna nagroda Fair Play dla przedstawiciela kajakarskiego ¶rodowiska. Doceniono tak¿e gest Mateusza Rynkiewicza, który podczas wy¶cigu maratoñczyków w mistrzostwach Europy w Trenczynie na S³owacji (28,4 km) zatrzyma³ siê, aby pomóc Dawidowi Markowskiemu, który zas³ab³ na trasie. Absolwent poznañskiej AWF, doktorant, cz³onek kadry narodowej, wychowanek "Admiry" Gorzów, a obecnie zawodnik "Warty" Poznañ, zrezygnowa³ z zajêcia wysokiej lokaty, aby pomóc prze¿ywaj±cemu dramat koledze! Najwy¿sze s³owa uznania dla Mateusza!

Bogdan Chru¶cicki, 30 kwietnia 2008

Kilka mi³ych zaskoczeñ na Malcie

W pierwszych tegorocznych zawodach kwalifikacyjnych kajakowej czo³ówki zdarzy³o siê kilka mi³ych zaskoczeñ. Oczywi¶cie nale¿y pamiêtaæ, ¿e niemal pewni kandydaci do startu w igrzyskach olimpijskich pracuj± innym rytmem, s± na nieco innym etapie wytrenowania. Nie umniejsza to w niczym pozytywnej oceny, jak± nale¿y wystawiæ tym, którzy ¶wietnie spisali siê na Malcie, walcz±c o prawo udzia³u w mistrzostwach Europy w Mediolanie.
Indywidualny trening Doroty Kuczkowskiej podczas jej pobytu w Stanach Zjednoczonych przyniós³ dobre efekty. Zawodniczka "Spójni" wygra³a wyra¼nie sobotni wy¶cig na 500 metrów, o ponad sekundê wyprzedzaj±c Beatê Miko³ajczyk. Tym samym zapewni³a sobie udzia³ w mistrzostwach Europy i jest na dobrej drodze do reprezentacji olimpijskiej.
O prawie dwie sekundy przed Markiem Twardowskim przyp³yn±³ na metê tysi±ca metrów Krzysztof £uczak. Reprezentant "Posnanii" przes±dzi³ wiêc o swoim wystêpie w K-1 1000 m w mistrzostwach Europy. W tej konkurencji nie zdobyli¶my kwalifikacji olimpijskiej podczas ubieg³orocznych mistrzostw ¶wiata w Duisburgu, wiêc £uczak bêdzie móg³ powalczyæ o paszport do Pekinu. Identycznie rzecz ma siê w przypadku Marcina Grzybowskiego w C-1 1000 m. Mistrz Europy w C-2 z 2006 roku b³ysn±³ na Malcie ¶wietna dyspozycj±, bardzo wyra¼nie wygrywaj±c z Adamem Ginterem i £ukaszem Woszczyñskim, swym partnerem ze z³otej osady. Celem Grzybowskiego bêdzie tak¿e wywalczenie miejsca w igrzyskach.
Z "etatowych" kadrowiczów najlepiej zaprezentowa³ siê Marek Twardowski. Pochwa³y nale¿± siê tak¿e Paw³owi Baraszkiewiczowi oraz Przemys³awowi Gawrychowi i Paw³owi Skowroñskiemu. Za dobra postawê otrzymaj± szansê wystêpu na torze Idroscalo w Mediolanie.

Bogdan Chru¶cicki, 30 kwietnia 2008

Brawo Darek!

Od pocz±tku sezonu ¶wietn± formê prezentuje Dariusz Popiela. Finalista ubieg³orocznych mistrzostw ¶wiata w Brazylii zrezygnowa³ ze startu w Liptowskim Mikulaszu, gdzie obsada zawodów by³a przeciêtna i pojecha³ do s³oweñskiego Tacen. W zawodach Pucharu Alpejsko-Adriatyckiego wystartowa³a bowiem ca³a s³oweñska i w³oska elita kajakarzy, wszyscy nale¿± do ¶wiatowej czo³ówki. Dariusz postanowi³ wiêc sprawdziæ siê na tle Meglicia, Kauzera, Molmentiego czy Pontarollo. I ten sprawdzian wypad³ znakomicie. Popiela wygra³ z przewag± ponad 2 sekund na Megliciem. W pierwszym, "czystym" przeje¼dzie uzyska³ 0,08 sekundy przewagi. W drugim znów czas przejazdu mia³ najlepszy, ale zarobi³ dwusekundow± karê, podobnie zreszt± jak jego rywal. £±cznie w drugim przeje¼dzie by³ trzeci za W³ochami Molmentim i Pontarollo, ale cieszy³a rozwaga, z jak± broni³ wywalczonej przewagi. Wystêp Popieli w Tacen zaostrzy³ wiêc nasze apetyty przed krakowskimi mistrzostwami Europy. Tym bardziej, ¿e w Liptowskim Mikulaszu pierwszy by³ z kolei Grzegorz Polaczyk.

Bogdan Chru¶cicki, 30 kwietnia 2008

Zmiana terminu imprezy mistrzowskiej

XXIII M³odzie¿owe Mistrzostwa Polski o Puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego i IV Mistrzostwa M³odzików Polskiego Zwi±zku Kajakowego odbêd± siê w dniach 24-25.07.2008r. Odprawa kierowników ekip w dniu 23.07.2008 o godz. 20,00 w Sali konferencyjnej na torze regatowym Malta.
Decyzja Zarz±du PZKaj z dnia 26.04.2008.

PZKaj, 30 kwietnia 2008

Wyniki Regat Eliminacyjnych Seniorów

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki Regat Eliminacyjnych Seniorów 26-27.04.2008:
- wyniki dzieñ 1 - PDF - 65 KB
- wyniki dzieñ 2 - PDF - 75 KB

PZKaj, 29 kwietnia 2008

Wyniki z Tacen

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki z Tacen 27.04.2008:
- wyniki - PDF - 245 KB

PZKaj, 28 kwietnia 2008

Wyniki z Liptowskiego Mikulasza

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki z Liptowskiego Mikulasza 26-27.04.2008:
- wyniki sobota - PDF - 75 KB
- wyniki niedziela - PDF - 75 KB

PZKaj, 28 kwietnia 2008

W za³±czeniu przedstawiamy program D³ugodystansowych Mistrzostw Polski:
- program - PDF - 1,75 MB

PZKaj, 27 kwietnia 2008

Wyniki Miêdzynarodowych Regat Kajakowych Mantova - W³ochy

W za³±czeniu link do wyników Miêdzynarodowych Regat Kajakowych Mantova - W³ochy 25-26.04.2008
- wyniki

PZKaj, 27 kwietnia 2008

Program Regat Eliminacyjnych Seniorów

W za³±czeniu przedstawiamy program Regat Eliminacyjnych Seniorów:
- program - PDF - 162 KB

PZKaj, 25 kwietnia 2008

Wyniki - Kraków

W za³±czeniu przedstawiamy wyniki Pucharu Prezydenta Miasta Krakowa 20.04.2008 i Krakowskich Slalomów 19.04.2008:
- wyniki - ZIP - 4,6 MB

PZKaj, 23 kwietnia 2008

Oferta z Poznania bez konkurencji!

Po raz pierwszy w historii Miêdzynarodowa Federacja Kajakowa wyznaczy³a gospodarzy najwa¿niejszych imprez na p³askich torach na ca³e czterolecie, a¿ do 2012 roku. Królem "polowania" by³a Polska, tor na jeziorze Maltañskim w Poznaniu. A¿ piêciokrotnie go¶ciæ bêd± na nim najlepsi. Najwa¿niejsz± imprez± bêd± oczywi¶cie mistrzostwa ¶wiata seniorów w 2010 roku. Ju¿ po raz trzeci Poznañ bêdzie gospodarzem imprezy tej rangi. W 2009 roku odbêd± siê z kolei mistrzostwa Europy juniorów i m³odzie¿owców do lat 23. S± to zawsze zawody licznie i mocno obsadzone. Trzykrotnie na Malcie ¶cigaæ siê bêd± kajakarze o punkty Pucharu ¦wiata - w 2009, 2011 i 2012 roku. Mo¿na powiedzieæ, ¿e ob³owili¶my siê podczas spotkania w Madrycie, ale s³usznie, bo jak powiedzia³ Istvan Vaskuti, Przewodniczacy Komitetu Sprintu Kajakowego ICF, oferta Poznania by³a bezkonkurencyjna.
Podczas madryckiego spotkania zapad³y tak¿e dwie inne istotne decyzje. Odrzucone zosta³o odwo³anie siê Iranu od na³o¿onych kar i jego zawodnicy nie bêd± startowali podczas azjatyckich kwalifikacji do igrzysk w Pekinie. W³adze ICF wysz³y ze s³usznego za³o¿enia, ¿e je¶li jaka¶ narodowa federacja nie wnosi op³aty cz³onkowskiej, to sama wyklucza siê z kajakarskiej rodziny. Druga decyzja dotyczy³a slalomu, choæ akurat tutaj gospodarze najwa¿niejszych imprez nie zostali wyznaczeni. Otó¿ w Pucharach ¦wiata 2009 i 2010 roku, tytu³em próby wprowadzona zostanie konkurencja C-1 kobiet. Po dwuletnich obserwacjach i analizie wniosków zapadnie decyzja, czy zostanie w³±czona do programu. Podtekst tej akurat decyzji jest ³atwy do wyja¶nienia. Od kilku bowiem lat MKOl naciska na ró¿ne federacje, aby do programu wprowadza³y nowe konkurencje kobiece, tak, by w programie olimpijskim by³y wyrównane proporcje startuj±cych pod wzglêdem p³ci.

Bogdan Chru¶cicki, 23 kwietnia 2008

Jedena¶cie chiñskich torów dla "górali"

W kajakowym slalomie s± do zdobycia tylko cztery komplety medali olimpijskich i osiem w mistrzostwach ¶wiata. Niezbyt du¿o w porównaniu z wio¶larstwem, czy te¿ judo lub zapasami. W dodatku slalom jest dyscyplin± kosztown±. A jednak Chiñczycy nie ¿a³uj± grosza na tê konkurencjê. Zaczêli od wydawania na rzeczy najwa¿niejsze, bez których niewiele mo¿na wskóraæ, a wiêc na tory. Przed igrzyskami dysponowaæ bêd± jedenastoma obiektami, kolejny sztuczny jest ju¿ w budowie. Trzy sztuczne s± ju¿ w Pekinie oraz prowincjach Shandong i Jiangsu. Jeden sztuczny jest na rzece, tak¿e w Shandong. Sze¶æ torów czê¶ciowo naturalnych jest na rzekach. Maj±c tyle obiektów mo¿na zacz±æ przymierzaæ siê do zdobywania medali. Najbli¿ej s± w C-2.
Równie¿ na torze klasycznym, w³a¶nie w C-2 maj± osadê, która mo¿e stan±æ na najwy¿szym podium. I dlatego znów ¶ci±gnêli Marka Plocha, który ju¿ doprowadzi³ ich reprezentantów do triumfu w Atenach.
Potem polskiego trenera niezbyt ³adnie po¿egnali, ale teraz sobie o nim przypomnieli.
A argumenty przemawiaj±ce za podjêciem pracy z ich sportowcami maj± niema³e...

Bogdan Chru¶cicki, 23 kwietnia 2008

Ogólnopolska Konsultacja Szkoleniowa Juniorów 2008 wiosna

W za³±czeniu przedstawiamy program Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej Juniorów 2008 - Wa³cz 18-20 kwietnia 2008:
- program - PDF - 561KB

PZKaj, 16 kwietnia 2008

Smoczy zwyciêzcy z Poznania pojad± do Chin

Dobre wiadomo¶ci nadesz³y ostatnio z Lozanny, z kwatery g³ównej Miêdzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Dobre dla tych wszystkich, którzy wezm± udzia³ we wrze¶niowych mistrzostwach ¶wiata smoczych ³odzi na torze Malta w Poznaniu. Najlepsi z nich zostan± zakwalifikowani do udzia³u w Igrzyskach ¦wiatowych, które w 2009 roku odbêd± siê w chiñskim Kaoshiang.
Igrzyska ¦wiatowe rozgrywane s± w dyscyplinach i konkurencjach, których nie ma w programie igrzysk olimpijskich. Ich organizatorem jest Miêdzynarodowa Federacja Igrzysk ¦wiatowych (IWGA). Po decyduj±cych rozmowach przeprowadzonych w Lozannie uzna³a ona ICF za wy³±cznie odpowiedzialn± za organizacjê wy¶cigów smoczych ³odzi oraz zawodów w kajak-polo, tak¿e zreszt± znajduj±cych siê w programie Igrzysk ¦wiatowych. Tak wiêc ICF jest organizacj±, która odpowiada za wszystkie dyscypliny, w których zawodnicy wios³uj± zwróceni twarz± do kierunku poruszania siê i pos³uguj± siê wios³ami z jednym lub dwoma piórami. Stanowisko zajête przez IWGA koñczy definitywnie (tak± mamy nadziejê) wieloletni spór o organizacjê zawodów smoczych ³odzi.
Decyzja IWGA oznacza, ¿e w Poznaniu nale¿y spodziewaæ siê rekordowej ilo¶ci startuj±cych, wszystkich praktycznie licz±cych siê na ¶wiecie. Brak kogokolwiek na torze na Malcie oznaczaæ bêdzie bowiem automatyczn± absencjê podczas Igrzysk ¦wiatowych.

Bogdan Chru¶cicki, 11 kwietnia 2008

Andrzej Siemion jest zadowolony

- Jeste¶my zauroczeni go¶cinno¶ci± w³oskiej policji. Komendant ich o¶rodka wodnego w Sabaudii ko³o Rzymu robi³ dla nas dos³ownie wszystko - powiedzia³ mi Andrzej Siemion po ostatnim w tym sezonie pobycie (bardzo d³ugim ³±cznie) na w³oskim zgrupowaniu.
Kwietniowym zgrupowaniem w o¶rodku, wyj±tkowo lubianym przez ca³± bez wyj±tku kadrê narodow±, kajakarze zakoñczyli okres zimowo-wiosennych zagranicznych eskapad treningowych. Ostatni ich pobyt w Sabaudii by³ okresem szczególnie intensywnych zajêæ na wodzie.
- Trenowali¶my dwa razy dziennie, wy³±cznie ju¿ na wodzie. Wydaje mi siê, ¿e nie zmarnowali¶my czasu - s±dzi Andrzej Siemion. - Przeprowadzili¶my kilka ró¿nych testów i wszystkie wypad³y udanie. Szczególnie cieszy³y mnie wyniki uzyskane podczas pomiaru czasu restytucji organizmów zawodników po du¿ym wysi³ku.
Po kilkudniowym pobycie w domach kadra kajakarzy spotka siê na kolejnym obozie treningowym, ale ju¿ w Wa³czu. Zjad± tam 13/14 kwietnia i w o¶rodku na Bukowinie pozostan± do wyjazdu na tor w Poznaniu, gdzie 26 i 27 kwietnia odbêd± siê regaty eliminacyjne seniorów.

Bogdan Chru¶cicki, 11 kwietnia 2008

Odszed³ 4-krotny mistrz kraju

Kajakowy ¶wiat w Polsce straci³ jednego ze swoich wybitnych cz³onków. 6 kwietnia zmar³ Konrad Stolpiak, jeden z czo³owych polskich kajakarzy lat 50-tych. Urodzi³ siê na poznañskim Chwaliszewie w 1935 roku, sk±d pochodzi³o wielu doskona³ych zawodników z Cyrylem Talarowskim na czele. Wychowa³ siê w "Surmie" Poznañ, potem reprezentowa³ barwy "Stali", "Unii" i wreszcie "Stomilu" Poznañ. By³ wybitnym specjalist± od wios³owania w zespole, w czwórkach wywalczy³ cztery tytu³y mistrza kraju. Pierwszy w 1953 roku na 10 kilometrów. W rok pó¼niej zwyciê¿a³ na 500 i 1000 metrów. Ostatni tytu³ wywalczy³ w 1957 roku na dystansie tysi±ca metrów. P³ywa³ m.in. z Konradem i Jerzym Karasiewiczami, Cyrylem Talarowskim, Marianem Lulkiewiczem i Marianem Torzeckim. Podczas s³u¿by wojskowej startowa³ w barwach OWKS Bydgoszcz (protoplasty "Zawiszy") i wówczas jego partnerem by³ W³adys³aw Zieliñski.
Cze¶æ Jego pamiêci.

Bogdan Chru¶cicki, 11 kwietnia 2008

Wyniki maratonu - 16 marca 2008 - Viareggio, W³ochy

Z Polskiego Zwi±zku Kajakowego uczestniczyli:
Joanna Tarasiewicz, Justyna Jutrzak, Barbara Przybylska, Jaros³aw Bruch, Mariusz Ruczyñski, Mateusz Rynkiewicz, Tadeusz Rek (Masters).
- wyniki - PDF - 37KB




PZKaj, 5 kwietnia 2008

Rezerwacja miejsc noclegowych i wy¿ywienia podczas XXIV D³ugodystansowych Mistrzostw Polski

Podczas XXIV D³ugodystansowych Mistrzostw Polski w Warszawie jest mo¿liwo¶æ rezerwacji miejsc noclegowych i wy¿ywienia:
1) Hotel Pod Kasztanami
ul. Konwaliowa 4, 03-194 Warszawa
tel: 022 811 24 95, fax: 022 814 33 06, email: podkasztanami@oit.pl
¶niadanie i kolacja 10 z³; obiad 14 z³ lub obiadokolacja 14 z³

2) Obiekt Noclegowy Annopol
ul. Annopol 4, 03-236 Warszawa
tel: 022 811 17 65
koszt noclegu 40 z³
¶niadanie 7 z³, kolacja 10 z³ lub obiadokolacja 20 z³

3) HOSTEL TO-TU
ul. Krasiczyñska 8, 03-379 Warszawa
tel.:(+48 22) 811 29 96, fax: (+48 22) 675 05 56, e-mail: totu@puhit.pl
www.bookwarsaw.com/totu/index_pl.htm, www.felix.com.pl/index.php?pid=212

PZKaj, 5 kwietnia 2008

Zmiany w Regulaminie Kajakarstwa Klasycznego

Zmiany w Regulaminie Kajakarstwa Klasycznego zosta³y zatwierdzone na posiedzeniu Zarz±du PZKaj w dniu 26.03.2008.
- zmiany - PDF - 60 KB

PZKaj, 5 kwietnia 2008

Oczarowani skal± utrudnieñ!

To bêd± piêkne dni, zw³aszcza, je¶li dopisze pogoda. Krakowskie Mistrzostwa Europy w slalomie mieæ bêd± ¶wietn± obsadê, co nie dziwi, bo to nie tylko zawody o medale, ale tak¿e ostatnia szansa zdobycia paszportu na igrzyska. Z nades³anych zg³oszeñ wynika, ¿e zobaczymy 49 kajakarek, ¿e wyst±pi oko³o 67 kajakarzy i 82 kanadyjkarzy (C-1 i C-2), a rywalizacja dru¿ynowa tak¿e bêdzie zaciêta.
Emocji nie zabraknie, bo po rekonstrukcji krakowski tor sta³ siê naprawdê bardzo trudny. Szczególnie jego dolna czê¶æ bêdzie sprawiaæ k³opoty wszystkim bez wyj±tku. Wizytuj±c tor w miniony poniedzia³ek wraz z przedstawicielami europejskiej federacji, TVP i "Eurosportu" byli¶my wszyscy oczarowani skal± utrudniaj±cych go zmian. Umo¿liwi± one ustawiania naprawdê bardzo trudnych przejazdów. Pierwszym testem stan± siê zawody o Puchar Prezydenta Krakowa, wyznaczone na 19-20 kwietnia.
Na torze trzeba jeszcze wykonaæ sporo robót, aby go w pe³ni przygotowaæ do tej wielkiej imprezy, jak± bêd± mistrzostwa, przede wszystkim dla dobrej pracy ogromnej ekipy telewizyjnej. Jeszcze nigdy tor pod Tyñcem nie go¶ci³a takiej rzeszy pracowników TV.
W najbli¿szych dniach ustawione zostan± tak¿e specjalne trybuny dla widów, których nie powinno zabrakn±æ. Tym bardziej, ¿e zaproszeniem na zawody bêdzie dla nich okazale zapowiadaj±ce siê otwarcie mistrzostw.
W dniu 8 maja wieczorem odbêdzie siê w najpiêkniejszym i najchêtniej odwiedzanym miejscu w grodzie Kraka, a wiêc na Rynku G³ównym!

Bogdan Chru¶cicki, 5 kwietnia 2008

Zmiana terminu Mistrzostw Polski w Zje¼dzie Kajakowym

Decyzj± Zarz±du PZKaj z dnia 26.03.2008 zmianie uleg³ terminu Mistrzostw Polski w Zje¼dzie Kajakowym w Szczawnicy. Mistrzostwa odbêd± siê w dniach 24-25.05.2008.
- zapowied¼

PZKaj, 2 kwietnia 2008

Zapowied¼ II Regat Kajakowych o Puchar Lubelskiego Kozio³ka

W za³±czeniu zapowied¼ II Regat Kajakowych o Puchar Lubelskiego Kozio³ka - 14-15.06.2008r Lublin
- zapowied¼ - PDF - 77KB

PZKaj, 31 marca 2008

3 kajaki do wziêcia na KAJAK EXPO!

W trakcie Targów KAJAK EXPO odbêd± siê 3 wyj±tkowe konkursy:
1. ¯acy do wiose³! Konkurs sprawno¶ciowy dla studentów!
2. Kluby na start! Konkurs sprawno¶ciowy tylko dla Klubów Kajakarskich
3. II Ogólnopolski Konkurs "KAJAK NA UWIÊZI". Konkurs sprawno¶ciowy dla publiczno¶ci i go¶ci targów KAJAK EXPO!
We wszystkich trzech konkursach nagrod± jest kajak!
Fundatorami nagród s± firmy: AG, Aquarius oraz Wayland Folding Kayaks.

Konkursy te bêd± odbywa³y siê w ró¿nych terminach, dlatego prosimy o zwrócenie uwagi na poni¿sze daty i wybór odpowiedniego dla siebie terminu:
1. Konkurs "¯acy do Wiose³" odbêdzie siê 10 kwietnia, godz. 15.00, hala 2.
2. Konkurs "Kluby na start" odbêdzie siê 11 kwietnia, godz. 15.30, hala 2 oraz 13 kwietnia, godz. 14.00, Marina w Gdañsku.
3. II Ogólnopolski Konkurs "Kajak na uwiêzi" odbêdzie siê 12 kwietnia, godz. 14.00, hala 2.
UWAGA! Podczas KAJAK EXPO poza ww. konkursami odbêd± siê równie¿ inne konkursy, w których bêdzie mo¿na wygraæ m. in. udzia³ w sp³ywie kajakowym. Mamy 100 miejsc do rozdania!
Szczegó³y wkrótce!

KAJAKEXPO, 31 marca 2008

A to heca z tym Celsjuszem!

Kadra juniorów i m³odzie¿owców jak zwykle zim± i wczesn± wiosn± wybra³a siê do ukochanego przez siebie Mikorzyna, w którym zawsze witaj± kajakarzy z otwartymi ramionami i gotowi s± im nieba przychyliæ. W lutym i na pocz±tku marca nasza m³odzie¿ przebywaj±ca w centralnej Polsce mia³a temperatury niemal takie jak seniorzy w Portugalii i W³oszech.
Gdy wybra³a siê na ostatni ju¿ w tym roku obóz w Mikorzynie, aura ich kompletnie zaskoczy³a. W drugi dzieñ ¦wi±t Wielkanocnych, zamiast klasycznego ¶migusa-dyngusa na 40 zawodników i ich trenerów posypa³y siê p³atki zmro¿onej wody. Najwiêksze opady mia³y jednak miejsce w nocy ze ¶rody na czwartek. W czwartkowy poranek le¿a³y3-4 centymetry ¶niegu. Podopiecznym Stefana Hoffmana i jego wspó³pracowników zaskakuj±cy atak zimy jednak nie przeszkadza³. Woda w jeziorze nie zamarza, jest ciep³a, bo akwen ociepla woda z pobliskiej elektrowni.
- Dzi¶ rankiem (czwartek) by³a taka tafla, tak piêknie wyg³adzona i paruj±ca, ¿e a¿ chcia³o siê natychmiast wyj±æ kajaki i kanadyjki z hangaru i wyp³yn±æ - powiedzia³ mi ledwie, co obudzony Stefan Hoffman. - Zima nam zupe³nie nie przeszkadza, trenujemy na wodzie dwa razy dziennie, p³ywamy po kilka a nawet kilkana¶cie kilometrów na ka¿dych zajêciach. A ¶nieg jest tylko dodatkow± atrakcj±, bo przecie¿ przez ca³± niemal zimê nikt z nas na oczy go w³a¶ciwie nie ogl±da³.

Bogdan Chru¶cicki, 31 marca 2008

Kondolencje dla Mariusza

Ca³e ¶rodowisko kajakarskie w Polsce ³±czy siê w smutku i ¿alu z Mariuszem Krukiem. Wicemistrz ¶wiata i Europy juniorów w jedynce kanadyjce, medalista ME U-23, reprezentant Polski walcz±cy o kwalifikacjê olimpijsk±, w tragicznych okoliczno¶ciach straci³ ojca.
W pi±tek, 21 marca wieczorem, w Chrzanowie, w gara¿u rodzinnego domu zmar³ 54-letni Andrzej Kruk. Jego syn by³ wówczas na zgrupowaniu kadry narodowej kanadyjkarzy w Dunavarsany ko³o Budapesztu, ale uda³o siê b³yskawicznie zorganizowaæ jego powrót.
Ju¿ w sobotê przed wieczorem Mariusz by³ w Chrzanowie. Mamie Mariusza, jemu samemu oraz o dwa lata m³odszej siostrze Anecie sk³adamy g³êbokie wyrazy wspó³czucia.

PZKaj, 26 marca 2008

KAJAK expo

10-12.04.2008 - Salon ³odzi turystycznych i rekreacyjnych w ramach Gdañskich Targów Sportów Wodnych Polyacht



- zobacz zapowied¼

Webmaster, 21 marca 2008

Na treningi na odnogê Dunaju

Wêgierski o¶rodek sportów wodnych Dunauvarsany le¿y na przedmie¶ciach Budapesztu, tu¿ ko³o Csepel. Polscy kajakarze je¼dzili tam jeszcze w trenerskich czasach Andrzeja Niedzielskiego, a wiêc trzydzie¶ci lat temu.
I teraz wracaj± do zajêæ na torze po³o¿onym na odnodze Dunaju. Pierwsi dotarli tam kanadyjkarze.
Siódemka podopiecznych Aleksandra Ko³ybielnikowa (Pawe³ Baraszkiewicz musia³ na razie pozostaæ w domu z powodów rodzinnych) spêdzi tam miesi±c, a wiêc równie¿ Wielkanoc i do domu wróci dopiero 16 kwietnia.
W Dunauvarsany jest p³ytko, a wiêc jak mawiaj± kajakarze, woda jest ciê¿ka, wiêc specjalistyczny trening ma du¿a warto¶æ. Dlatego tez ukraiñski trener naszej reprezentacji tak lubi wyje¿d¿aæ tam ze sw± kadr±.
Do igrzysk w Pekinie szykuj± siê obie dwójki, które dobrze wypad³y w ubieg³orocznych mistrzostwach ¶wiata, a wiêc Pawe³ Baraszkiewicz-Wojciech Tyszyñski na tysi±c metrów i Daniel Jêdraszko - Roman Rynkiewicz.
Pozosta³a czwórka walczyæ bêdzie o prawo reprezentowania nas w mistrzostwach Europy i ubieganie siê o kwalifikacje olimpijskie w jedynkach. Tworz± j±: Marcin Grzybowski, Arkadiusz Toñski, £ukasz Woszczyñski i Mariusz Kruk.
27 marca do kanadyjkarzy do³±cz± nasze panie. W o¶rodku bêdzie wówczas ciasno, choæ podobny jest do naszego wa³eckiego i ma niemal identyczne obiekty, a wiêc basen, salê i cze¶æ rehabilitacyjn±. Obie grupy wracaj± razem do kraju, a wkrótce potem ca³± kadrê czekaj± kwalifikacje do pierwszej reprezentacji.

Bogdan Chru¶cicki, 21 marca 2008

Pierwszy sukces krakowskich mistrzostw

Nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e ¶rodowa konferencja prasowa przed mistrzostwami Europy w kajakarstwie górskim by³a ich pierwszym sukcesem.
W Centrum Olimpijskim w Warszawie zjawi³o siê oko³o trzydziestu dziennikarzy, w tym ekipy dwóch stacji telewizyjnych i dwóch radiowych.
Sprawnie i ciekawie przeprowadzona konferencja, której gospodarzem by³ Ryszard Seruga, prezes Polskiego Zwi±zku Kajakowego a uczestniczyli w niej tak¿e :
Iwona Czernecka, przedstawiciel Urzêdu Miasta reprezentuj±cy Prezydenta Miasta Krakowa, Grzegorz Kita, prezes Sport Management i Andrzej D±browski, prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego Kraków, podoba³a siê zaproszonym.
Byli pod wra¿eniem urody toru, jego zaplecza i okolic, prezentowanych zreszt± na piêknych, du¿ych zdjêciach.
Atrakcj± by³a obecno¶æ prawie ca³ej kadry olimpijskiej, z trenerem Andre Ehrenbergiem na czele. Agnieszka Stanuch, Grzegorz Kiljanek, Dariusz Popiela, Krzysztof Bieryt i Marcin Pochwa³a mieli mnóstwo pracy, udzielaj±c wywiadów na prawo i lewo.
Ka¿dy z przedstawicieli mediów otrzyma³ naprawdê bogaty zestaw materia³ów informacyjnych. Oprawê konferencji uzupe³nia³y ³ódki u¿ywane przez kajakarzy górskich.
By³a to pierwsza konferencja prasowa przed majowymi mistrzostwami, podczas której wielu obecnych na niej dziennikarzy zapewnia³o o swoim przyje¼dzie do Krakowa.
Chc±, bowiem zobaczyæ to sportowe cudo, jakim jest Krakowski Tor Kajakowy i fascynuj±c± konkurencje sportow± na ¿ywo.

Bogdan Chru¶cicki, 13 marca 2008

Hurghada w Mikorzynie

Kajakarska m³odzie¿ tradycyjnie ju¿ wyje¿d¿a zim± do Mikorzyna, piêknej miejscowo¶ci le¿±cej na pó³noc od Konina. Jeziora tam nigdy nie zamarzaj±, bo ciep³a ich woda pochodzi z pobliskich elektrowni, opalanych wêglem brunatnym. O¶rodek w Mikorzynie oferuje doskona³e warunki, ¶wietne wy¿ywienie i, co te¿ ma swoje znacznie, ceny ni¿sze od obowi±zuj±cych w Wa³czu. Na prze³omie lutego i marca trenowa³o tam a¿ 56 cz³onków kadry m³odzie¿owej, juniorów i kadetów. Warunki pogodowe mieli znakomite, nie trzeba je¼dziæ do egipskiej Hurghady, by napotkaæ zim± temperatury powy¿ej 10 stopni.
- Wyj±tkowo ciep³a zima sprawi³a, ¿e czê¶æ zawodników przyjecha³a do Mikorzyna maj±c za sob± ponad 300 kilometrów przewios³owanych na wodzie, co przedtem siê nie zdarza³o - powiedzia³ Stefan Hoffman, trener kadry juniorów. - Mniej wiêcej tyle samo spêdzili na wodzie wszyscy uczestnicy zgrupowania. Ponadto pracowali¶my nad si³±, mamy do dyspozycji specjalistyczna salê, a ponadto uczynni gospodarze daj± nam mo¿liwo¶æ ustawienie przyrz±dów w sali gimnastycznej, wiêc faktycznie mo¿emy korzystaæ z a¿ dwóch si³owni, dziêki czemu nie ma w nich t³oku.
Zaplecze kadry narodowej przygotowuje 6 trenerów. Dawid Gluza, Jerzy Bobola i Jerzy Kapa³ka pracowali z juniorami, a Stanis³aw Rybakowski i Zbigniew Kowalczuk z m³odzie¿owcami. Z wyj±tkiem ostatnich dni lutego pogoda by³a wspania³a, ca³y prawie czas ¶wieci³o s³oñce, a wiatry by³y bardzo s³abe.

Bogdan Chru¶cicki, 05 marca 2008

Kalendarz imprez

W za³±czeniu przedstawiamy kalendarz imprez na 2008 r. - stan na 29.02.2008:
- kalendarz imprez - PDF - 82KB

PZKaj, 05 marca 2008

Studia w AWF w Warszawie - kierunek SPORT

W za³±czeniu szczegó³y:
- og³oszenie AWF - PDF - 428KB

Webmaster, 05 marca 2008

Kobieca premiera w Sabaudii

W ¶rodê badania w Warszawie, a w czwartek odlot do W³och. Do Sabaudii podopieczne Micha³a Brzuchalskiego pojad± po raz pierwszy, tego o¶rodka wielokrotnie wypróbowanego przez mêsk± czê¶æ kadry, jeszcze nie znaj±.
- Bêdzie to pewna odmiana, bo w portugalskim Milfontes wszystkie zawodniczki ju¿ by³y, niektóre po kilka razy. Ja sam nie tak dawno odwiedzi³em go po raz 15-y! - mówi³ Micha³ Brzuchalski. - Spêdzili¶my tam pierwsze tygodnie lutego i stwierdzam, ¿e po raz pierwszy nieco zawiod³y nas temperatury, bo by³y ni¿sze ni¿ zazwyczaj. Nie przeszkodzi³o to jednak w ca³kowitym wykonaniu za³o¿onych planów treningowych.
Do Sabaudii pojecha³a ta sama ósemka, która by³a w Portugalii, a wiêc: Aneta Bia³kowska, Monika Borowicz, Ma³gorzata Chojnacka, Beata Miko³ajczyk, Sandra Pawe³czak, Marta Walczykiewicz, Ewelina Wojnarowska i Karolina Wysocka. Dorota Kuczkowska nadal przebywa w Kalifornii a Aneta Konieczna trenuje w Poznaniu. Dobr± wiadomo¶ci± jest to, ¿e ostatnio zrzuci³a kilka kilogramów nadwagi.
Tej zimy zupe³nie inaczej trenowa³a Beata Miko³ajczyk. Po s³abszych wynikach w ostatnim sezonie trener Brzuchalski wprowadzi³ sporo zmian. Od pa¼dziernika a¿ do lutego, bydgoszczanka w ogóle nie trenowa³a na wodzie! Ponadto inne zajêcia by³y mniej intensywne. O tym czy przynios³o to oczekiwane rezultaty przekonamy siê dopiero z pocz±tkiem sezonu.

Bogdan Chru¶cicki, 27 lutego 2008

Singapur wybrany gospodarzem pierwszych M³odzie¿owych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku

Zgodnie z og³oszeniem Miêdzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Singapur zosta³ wybrany gospodarzem inauguracyjnych M³odzie¿owych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku.
Singapur zosta³ wybrany przez cz³onków MKOL g³osowaniem listownym.
Dzi¶ rano w Lozannie, og³aszaj±c zwyciêzcê, Jacques Rogge, prezes MKOL, powiedzia³, ¿e igrzyska bêd± stanowi³y "ogromn± szansê dla m³odzie¿y z ca³ego ¶wiata, wziêcia udzia³u w zawodach, a tak¿e poznania warto¶ci olimpijskich".
Moskwa i Singapur by³y jedynymi kandydatami, kiedy w zesz³ym miesi±cu z listy odpad³y Ateny, Bangkok i Turyn.

Ana-Marija Garcevic, 22 lutego 2008

Reklama tekstowa na samochodzie

W za³±czeniu reklama trójwymiarowych napisów do umieszczenia na samochodzie.
- reklama PIDPLATES

Webmaster, 22 lutego 2008

Górale zaczynaj± treningi pod Tyñcem

Ósemka slalomistów zameldowa³a siê we wtorek w stolicy. Pierwszy dzieñ po¶wiêcony by³ badaniom w Instytucie Sportu. W drugim z³o¿yli wizytê w Centralnym O¶rodku Medycyny Sportowej, przechodz±c kompleksowe badania. Od czwartku zaczynaj± intensywne przygotowania w Krakowie ju¿ pod okiem Andre Ehrenberga. Na obiekcie, pod Tyncem przewidziane s± 12-dniowe zajêcia, bo ju¿ 19 lutego ta sama ósemka uda siê na ponad trzytygodniowy pobyt na olimpijski torze w Atenach. Kadrê przygotowuj±c± siê do startu w igrzyskach tworz±: Agnieszka Stanuch i Natalia Pacierpnik, Grzegorz Polaczyk i Dariusz Popiela, Grzegorz Kiljanek i Krzysztof Bieryt oraz dwójka Pawe³ Sarna i Marcin Pochwa³a.

Bogdan Chru¶cicki, 07 lutego 2008

Polska Sabaudia

Sabaudia (proszê nie myliæ jej z francusk± prowincj±, kiedy¶ królestwem) po³o¿ona nieco na po³udnie od Rzymu sta³a siê ulubionym miejscem przygotowañ zimowych polskich kajakarzy. Od kilku dni, pod opiek± Roberta W³odarczyka jest tam czê¶æ grupy kajakarzy z Adamem Seroczyñskim i Mariuszem Kujawskim na czele. Teraz do³±czy³a do nich czwórka: Marek Twardowski, Adama Wysocki, Pawe³ Baumann i Tomasz Mendelski pod wodz± Andrzeja Siemiona. Kajakarze zaplanowali pobyt we W³oszech do 21 lutego, potem na kilka dni wróc± do domów a w ostatnim dniu miesi±ca polec± znów do W³och i w Sabaudii bêd± przebywaæ a¿ do 19 mairca. Do kraju wróc±, wiêc tu¿ przed ¶wiêtami Wielkiej Nocy.
16 lutego do³±czy do nich ca³a kadra kanadyjkarzy. Kajakarki s± na razie w portugalskim Milfontes, sk±d wróc± 21 lutego. A potem 28 lutego tak¿e polec± do Sabaudii. W kadrze Micha³a Brzuchalskiego nie ma dwóch zawodniczek, przewidywanych do ewentualnego startu w igrzyskach w Pekinie. Aneta Konieczna trenuje nie tylko poza reprezentacj±, ale równie¿ poza klubem, w bli¿ej nieokre¶lonych warunkach. Jest to jednak jej wybór. Podobnie post±pi³a Dorota Kuczkowska, która jednak wcze¶niej poprosi³a Zwi±zek o zgodê na wyjazd do Kalifornii. Jak i z kim trenuje, tego równie¿ jednak nie wiadomo. Dla obu pañ wiosenne kwalifikacje do kadry mieæ wiêc bêd± szczególne znaczenie.

Bogdan Chru¶cicki, 07 lutego 2008

Wyniki

Zosta³ dodany nowy dzia³ - Wyniki. W dziale dostêpne s± pliki PDF: Wspó³zawodnictwo sportowe dzieci i m³odzie¿y 2007 oraz Ranking klubów sportowych Polskiego Zwi±zku Kajakowego za sezon 2007

PZKaj, 07 lutego 2008

Kursy

W za³±czeniu przedstawiamy informacjê o kursach organizowanych przez Studium Doskonalenia i Kszta³cenia Kadr Zamiejscowego Wydzia³u Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp.:

- Kurs instruktorów z kajakarstwa, Kurs Trenerów II klasy KAJAKARSTWO - PDF - 70KB

PZKaj, 01 lutego 2008

Klasy Sportowe

Zosta³ dodany nowy dzia³ - Klasy Sportowe

PZKaj, 28 stycznia 2008

Regulamin powo³ywania kadry Narodowej

W za³±czeniu przedstawiamy regulamin powo³ywania Kadry Narodowej w Kajakarstwie:

regulamin - PDF - 39 KB
za³±cznik do regulaminu - PDF - 48 KB

PZKaj, 28 stycznia 2008

Kalendarz imprez

W za³±czeniu przedstawiamy kalendarz imprez na 2008 r. - stan na 23.01.2008:

- kalendarz imprez - PDF - 82KB

PZKaj, 28 stycznia 2008

Komunikat Ministerstwa Sportu i Turystyki

W za³±czeniu przedstawiamy komunikat Ministerstwa Sportu i Turystyki:

- komunikat - PDF - 93KB

PZKaj, 28 stycznia 2008

Nowy plik do pobrania - formularz zamówieniowy

W dziale pliki do pobrania zosta³ dodany formularz zamówieniowy ICF dotycz±cy miejsc na trybunach dla rodzin, podczas Zawodów Kajakarstwa Slalomowego na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie, w Chinach:
- Formularz - DOC - 23KB
Wa¿ne: Formularz powinien byæ dostarczony do 01 lutego 2008.

PZKaj, 24 stycznia 2008

Regulamin wspó³zawodnictwa

W za³±czeniu przedstawiamy regulamin wspó³zawodnictwa na 2008:

- regulamin wspó³zawodnictwa 2008 - PDF - 85KB

PZKaj, 22 stycznia 2008

Michael medalowo otworzy³ rok!

Ledwie rozpocz±³ siê nowy rok, dla pewno¶ci przypominam ¿e olimpijski, a ju¿ polskie kajakarstwo mo¿e poszczyciæ siê pierwszym medalem! Wywalczy³ go 16-letni Michael Radziejowski, urodzony w Stanach Zjednoczonych, który jednak postanowi³ startowaæ pod polska bander±. Dlatego w³a¶nie, w drugi dzieñ ¦wiat Bo¿ego Narodzenia Mickey wyl±dowa³ na lotnisku w Melbourne i natychmiast pojecha³ do pobliskiego Sorrento (znany ¿eglarski o¶rodek pod Melbourne) gdzie rozpoczyna³y siê mistrzostwa ¶wiata w kajakarstwie ¿aglowym. By³ prawdziwym debiutantem, na kajaku pod ¿aglem p³ywa³ dopiero piaty sezon, nie mia³ wiêkszego do¶wiadczenia, zw³aszcza w warunkach jakie panowa³y na tym akwenie. Wiatry by³y tam bardzo silne, w dniach najspokojniejszych siêga³y 12-15 wêz³ów, by³y te¿ chwile w których ich prêdko¶æ dochodzi³a do 30 wêz³ów. Oczywi¶cie w takich chwilach komisja sêdziowska nie pozwala³a na regaty, w których bra³o udzia³ 22 zawodników z 5 krajów (wysokie koszty wyjazdu). Mickey, jak siê zazwyczaj podpisuje, rywalizowa³ z Australijczykami, Amerykanami, Brytyjczykami i Niemcami, p³ywa³ pod bia³o-czerwon± bander± z wielkim numerem 1 wymalowanym na kajaku i na ¿aglu. Jego sprzêt, jak twierdzi, nie ustêpowa³ jako¶ci± temu, którym dysponowali rywale. Na przyk³ad na wadze okaza³o siê, ¿e jego ³ódka wa¿y 86 i pó³ kilograma, podczas gdy minimalna jej waga powinna wynosæ co najmniej 83,5 kilograma. Mia³ jednak przygodê, podczas silnego podmuchu wiatru, po³ama³ maszt i podar³ ¿agiel.
Uczestnicy regat rozegrali sze¶æ wy¶cigów. Radziejowski zaj±³ w nich 13, 12 i 15 miejsca a trzech nie ukoñczy³ i otrzyma³, zgodnie z regulaminem, 24 punkty wiec ³±cznie mia³ ich na koncie 112. Ten wynik da³ mu br±zowy medal w kategorii juniorów, w której wygra³ Australijczyk Alex Kalin przed Amerykaninem Christopherem Moore. Debiut Radziejowskiego, który jest cz³onkiem "Sparty" Augustów (bez przynale¿no¶ci klubowej nie móg³by uczestniczyæ w mistrzostwach) by³ wiêc bardzo udany.

Bogdan Chru¶cicki, 18 stycznia 2008

Tomek w¶ród laureatów!

Nagroda imienia Zbigniewa Pietrasika, tragicznie zmar³ego podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Atlancie, szefa polskiej misji olimpijskiej sta³a siê cenionym przez m³odych sportowców wyró¿nieniem. Jest wrêczana podczas ka¿dego kolejnego noworocznego spotkania rodziny olimpijskiej, w obecno¶ci prezydenta RP, szefów sportu i PKOl oraz dziesi±tków polskich medalistów olimpijskich. Za 2007 rok g³ówn± nagrodê otrzyma³ Mateusz Sawrymowicz, mistrz ¶wiata w p³ywaniu na 1500 metrów st. dowolnym.
- Za zaszczyt poczytujê sobie, ¿e mog³em staæ obok Mateusza, któremu ta nagroda nale¿a³a siê bezdyskusyjnie - powiedzia³ mi Tomasz Kaczor, nasz dwukrotny mistrz ¶wiata juniorów w C-1. - Moje sukcesy bledn± przy jego osi±gniêciu jakim by³o zwyciêstwo na najd³u¿szym dystansie, na którym nigdy przedtem Polacy nie liczyli siê. Ja siê cieszê z dyplomu, bo oznacza on, ¿e dostrze¿ono moje wysi³ki. A to jeszcze bardziej zdopingowa³o mnie do pracy. Mówiê wprost, ¿e chcê pojechaæ na igrzyska do Pekinu i wystartowaæ w jedynce kanadyjce. Zrobiê wszystko, aby wywalczyæ kwalifikacjê w mistrzostwach Europy, a potem znale¼æ siê w finale. Sawrymowicz pokaza³, ¿e mo¿na dokonywaæ rzeczy z pozoru niemo¿liwych. Skoro on móg³, to ja te¿. A przecie¿ ¿aden Polak nie zdoby³ jeszcze medalu olimpijskiego w C-1. Chcia³bym byæ pierwszy - rozmarzy³ siê Tomek.
- Fajnie by³o, ¿e identyczny dyplom jak ja dosta³a Natalia Madaj, ¶wietna wio¶larka, tak¿e mistrzyni ¶wiata. Oznacza to, ¿e sporty wodne s± u nas mocne. Jestem w dobrym humorze, nic mi nie dolega jak to by³o w ubieg³ym sezonie, mam mnóstwo zapa³u do pracy- zakoñczy³ Tomasz Kaczor.
Niew±tpliwie jest najpowa¿niejszym kandydatem do wystêpów w jedynce w mistrzostwach Europy, ostatniej szansy kwalifikacyjnej do igrzysk.

Bogdan Chru¶cicki, 10 stycznia 2008

Copyright © 1998-2008 PZKaj. All rights reserved.