Mazurek Dąbrowskiego w Baku

Zwycięstwo Marty Walczykiewicz w K1 200. Na trzecim stopniu podium Ewelina Wojnarowska w K1 500 oraz Wojnarowska, Karolina Naja, Edyta Dzieniszewska i Beata Mikołajczyk w K4 500. Za nami pierwsze Igrzyska Europejskie.

Podczas IE ścigano się w tych samych konkurencjach co podczas igrzysk olimpijskich. Dodatkowo kajakarki i kajakarze rywalizowali w jedynkach na pięć kilometrów. Na tor w Mingeczaur zjechali najmocniejsi zawodnicy Starego Kontynentu.

Trzy medale kajakarek

Na starcie w K1 200 obok Marty Walczykiewicz stanęły takie sławy jak Inna Osypenko-Radomska (srebrna medalistka IO w Londynie w K1 200 i 500) czy Danuta Kozak (złota medalistka z Londynu w K1 500). Wyścig był szybki. Nasza kajakarka wygrała pewnie prowadząc od startu, a w końcówce jeszcze odjeżdżając rywalkom. Na drugiej pozycji przypłynęła Natlia Podolskaya z Rosji, a na trzeciej Węgierka Danuta Kozak. Ewelina Wojnarowska w jedynce pięćset ścigała się w trudnych warunkach. Mocno wiało i bieg wydłużył się o blisko piętnaście sekund. Wygrała Danuta Kozak, a druga była Yvonne Schuring z Austrii. Walka o trzecie miejsce trwała do ostatnich metrów. Cztery kolejne zawodniczki z Eweliną zmieściły się w jednej sekundzie. W czwórce polskie kajakarki stoczyły świetną walkę z osadą z Rumunii. Wygrały Węgierki (z Danutą Kozak w składzie) przed Niemkami (w łodzi płynęła Tina Dietze i Franziska Weber, złote medalistki  z Londynu w K2 500). W K2 500 Karolina Naja i Beata Mikołajczyk przypłynęły szóste. Na podium stanęły Serbki, Rumunki i Węgierki. W K2 200 dziewczyny były piąte. Pierwsza miejsce zajęła Białoruś, drugie Serbia, a trzecia Ukraina. W K1 5000 ścigała się Edyta Dzieniszewska i zajęła dziewiąte miejsce.

Blisko podium

Z grupy kanadyjkarzy w Baku wystartowało trzech zawodników. W olimpijskiej konkurencji C1 1000 Tomasz Kaczor zajął czwarte miejsce. Wygrał Niemiec Sebastian Brendel, drugi był Czech Martin Fuksa, a trzeci Węgier Atilla Vajda. W C1 200 Kaczor przypłynął siódmy w finale B. W C2 1000 ścigał się Mateusz Kamiński z Michałem Kudłą. Dwójka pewnie wygrała przedbieg awansując bezpośrednio do finału, jednak w rozgrywce o medale skończyła na siódmej pozycji. Zwyciężyli Białorusini przed Rosjanami i Niemcami.

Czwórka w finale

U kajakarzy najlepiej popłynęła czwórka na tysiąc metrów w składzie Rafał Maroń, Paweł Florczak, Paweł Szandrach, Mariusz Kujawski. Osada wygrała swój wyścig eliminacyjny, ale w finale odbywającym się przy sporym wietrze przypłynęła dopiero ósma. W tym biegu wygrali Węgrzy przed Rosją i Białorusią. Do najlepszej dziewiątki nie awansowali dwusetkarze. Denis Ambroziak wygrał finał B, a Paweł Kaczmarek z Dawidem Putto w dwójce zakończyli regaty na półfinale. W K1 1000 i K1 5000 startował Martin Brzeziński. Na tysiąc zajął w piąte miejsce finale B, a na pięć kilometrów przypłynął piętnasty. W obu konkurencja wygrał Niemiec Max Hoff. (TP)