Polski Związek Kajakowy

  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • belgrad3.jpg

Kajakarze freestyle’owcy

Sezon zaczynają w marcu od halowych MP. Później start w MP na torze w Jeleniej Górze i ME w Austrii. W planach jest jeszcze kilka sprawdzianów na obiektach w Czechach i sierpniowy wyjazd na Puchar Świata do USA.

 

  

Zimą świat trenuje w Afryce

Freestyle wymaga sporych nakładów. Żeby się liczyć trzeba jeździć po świecie i ćwiczyć na najbardziej wymagających obiektach. Tak robią Czesi, Słowacy, Brytyjczycy czy Amerykanie, którzy dominują w tej dyscyplinie od lat.

 

- Czołówka przygotowuje się obecnie w Ugandzie na Białym Nilu. Każdy kto chce coś znaczyć w sezonie już pływa. Nam w zimie pozostają treningi na basenie, bo na wyjazd do Afryki nie możemy sobie pozwolić. Interesuje nas rywalizacja na poważnym poziomie, ale obecne nakłady na freestyle są u nas tak małe, że dyscyplina właściwie stoi w miejscu – tłumaczy Krzysztof Czaplicki, trener koordynator reprezentacji w kajakowym freestyle’u.

 

 


 

Figury na basenie

W zimie trening specjalistyczny w kajaku zawodnicy wykonują na basenie pływackim. Do tego dochodzi siłownia, głównie obwodowa, oraz treningi tlenowe w terenie. Na wodę schodzą jak tylko pogoda pozwoli. W zeszłym roku pływali jeszcze w grudniu.

 

- Staram się być na basenie codziennie i trenować około 1,5 godziny. Ta metoda się sprawdza, bo mogę ćwiczyć różne kombinacje, ale czekam już na cieplejsze dni, żeby zejść na kajak. Pływamy z grupą po Kamiennej, która ma wysoki stopień trudności. Na rzece jest wprawdzie inaczej niż w odwoju, ale też można poćwiczyć ciekawe figury – opowiada Tomasz Czaplicki, wielokrotny Mistrz Polski i siódmy zawodnik ubiegłorocznych MŚ.

 


 

Zawody inne niż wszystkie

W czerwcu polska ekipa wyjedzie na ME do austriackiego miasta Lienz. Impreza potrwa około tygodnia, bo w pierwszych dniach odbędą się oficjalne treningi, a dopiero w dwóch ostatnich zostaną rozegrane docelowe konkurencje. Zgodnie z przepisami, każda ekipa narodowa musi też wziąć czynny udział w organizacji zawodów i oddelegować przedstawicieli do komisji sędziowskiej oraz prac technicznych.

 

- Grupa przewidziana na wyjazd do Austrii liczy obecnie sześciu kajakarzy, ale nie wykluczam, że po MP pojawi się jeszcze jakiś mocny zawodnik. Na dziś w Lienzu wystartuje  Michał Wrzal, Zosia Tuła, Marcin Matecki i Tomasz Czaplicki z KKK Jelenia Góra oraz Bartosz Czauderna i Iza Fidzinska z KKK Kraków – mówi Krzysztof Czaplicki.

 


 

Potężne odległości

W tym sezonie cykl zawodów Pucharu Świata organizowany jest przez Amerykanów. Impreza obejmuje trzy edycje, co oznacza, że polscy kajakarze muszą wyjechać do Stanów na blisko miesiąc. Występ w tej imprezie jest o tyle ważny, że za rok na jednym z pucharowych torów odbędą się MŚ i zawodnicy powinni wcześniej zapoznać się z obiektem.

 

- Chcemy jechać i startować, ale taki wyjazd to olbrzymie koszty. Sam bilet to 4 tyś. złotych, a do tego trzeba doliczyć pobyt i miejscowy transport. Zawody pucharowe są tak zorganizowane, że startuje się w weekend, a w tygodniu trenuje i przejeżdża z toru na tor, przemierzając często tysiące kilometrów. Na chwilę obecną nie mamy budżetu na wyjazd, ale zrobimy co w naszej mocy, żeby znaleźć sponsorów – wyjaśnia Krzysztof Czaplicki.

 

 

Tylko dla orłów

Dążeniem każdego freestyle’owca i kajakarza górskiego jest występ w Adidas Sick Line czyli MŚ w kajakarstwie ekstremalnym. Udział w tych zawodach daje prestiż i światową sławę, ale tam mogą pokazać się tylko najlepsi. Rywalizacja zaczyna się od startu z półki skalnej i polega na przepłynięciu określonego odcinka w jak najkrótszym czasie. Trasa jest bardzo szybka i wymagająca.

 

- Poziom trudności na tych zawodach jest obłędny. Jeździ się po rzece o stopniu pięć lub sześć. Zawodnicy pływają tam na dłuższych łódkach sięgających prawie trzech metrów. Taki kajak jest bardziej stabilny, szybszy i mniej podatny na uderzenia fal. Każdy z nas chciałby tam wystąpić, ale musimy na to jeszcze popracować – tłumaczy Tomasz Czaplicki. (tp)

 

Autor zdjęć: Marta Zdanowicz

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.