Składy na Mediolan wybrane

Trener reprezentacji kanadyjkarzy Rafał Rogoziecki wybrał składy, które wystąpią w MŚ w Mediolanie. Grupa trenuje przed startem na zgrupowaniu w węgierskim Szeged.

Jedynki ustalone po RES

Zgodnie z regulaminem prawo startu na jedynce w MŚ dostaje zawodnik, który w II RES zajmie pierwsze miejsce. Na tysiąc metrów od początku sezonu błyszczał Tomasz Kaczor, który wygrał wiosenne eliminacje w Wałczu i kolejne, podczas MP Seniorów. Po drodze Kaczor zdobył także srebrny medal w ME w Racicach oraz czwarte miejsce w IE w Baku, stąd to on w Mediolanie powalczy o olimpijską przepustkę w C1 1000. Na dwieście metrów w kraju najlepszy okazał się Wiktor Głazunow, który we Włoszech popłynie w C1 200.

Wyścigi dwójek

Od początku sezonu trwała zacięta rywalizacja w konkurencji C2 1000. W kontrze do dwójki Mateusz Kamiński i Michał Kudła stanął Piotr Kuleta z Marcinem Grzybowskim. Ta pierwsza osada trenowała na zgrupowaniach kadry z Rafałem Rogozieckim, druga od lipca w Oławie pod okiem trenera Marka Plocha, który dwukrotnie poprowadził do mistrzostwa olimpijskiego osadę z Chin. Po wewnętrznym sprawdzianie w maju Kuleta z Grzybowskim wywalczyli prawo występu w ME i zajęli w regatach piąte miejsce. W kolejnym starcie, podczas PŚ w Montemor, ta dwójka przegrała z Kamińskim i Kudłą, którzy stanęli na drugim stopniu podium. Kolejny wyścig składy zaliczyły w PŚ w Duisburgu. W Niemczech srebrny medal zdobył Kuleta z Grzybowskim, a druga dwójka znalazła się poza finałem.

O tym, która osada pojedzie ostatecznie do Mediolanu, zadecydował sprawdzian. Na zgrupowaniu w Szeged zmierzyły się trzy składy - Kuleta z Grzybowskim, Kamiński z Kudłą i Vincent Słomiński z Wiktorem Głazunowem. Wyścig na dystansie tysiąca metrów wygrał Piotr Kuleta z Marcinem Grzybowskim i to oni powalczą w dwójce o kwalifikację do Rio.

Ostatnia prosta przed Mediolanem

Obecnie grupa trenuje w Szeged. To ostatnia prosta przed startem w MŚ. Na Węgrzech dominują krótkie, intensywne treningi. Jest sporo czasu na wypoczynek. Wcześniej zawodnicy pływali w Wałczu, a w lipcu mieli zajęcia w średnich górach w Livigno.

- Na Bukowinie nastawiliśmy się na intensyfikację po akumulacyjnym treningu górskim. Pracowaliśmy sporo na dwójkach wybranych do wyścigu. W mikrocyklu tygodniowym w ciągu trzech pierwszych dni realizowaliśmy dwie jednostki specjalne i jedną uzupełniającą, a w czwartek robiliśmy regenerację. Od piątku powtarzaliśmy założenia z dwóch pierwszych dni, w niedzielę rano mieliśmy jeszcze intensywne zajęcia, a po nich odpoczynek. Na Węgrzech trenujemy podobnym systemem. Mamy doskonałe warunki, stąd ukłon w stronę ekipy organizacyjnej z biura PZKaj i całego Zarządu - relacjonuje Rafał Rogoziecki, trener reprezentacji kanadyjkarzy.

W Mediolanie o przepustki do Rio czeka naszych zawodników zacięta walka. W C1 200 i 1000 prawo startu w igrzyskach dostanie jedynie pierwszych siedmiu zawodników (na tysiąc jedno z siedmiu miejsc jest zarezerwowane dla zawodnika gospodarza), a w C2 1000 pierwsze sześć dwójek. W sumie w Brazylii popłynie trzynastu jedynkarzy na każdym z dwóch dystansów oraz dwanaście dwójek na tysiąc metrów.

- Do Mediolanu pojedzie szeroka kadra. W konkurencjach olimpijskich popłyną ci, którzy pokazali najlepszą dyspozycję podczas regat eliminacyjnych i sprawdzianów wewnętrznych. Poza tym w C2 200 i C2 500 popłynie Vincent Słomiński i Wiktor Głazunow, w C1 500 Michał Kudła, a w C1 5000 Mateusz Kamiński. U kanadyjkarek Dorota Borowska wystartuje w C1 200, a Dorota Kozakiewicz i Beata Zawadzka będą się ścigały w C2 500 - kończy Rafał Rogoziecki.

Mistrzostwa Świata w Mediolanie potrwają od 19 do 23 sierpnia. (TP)

Odwiedza nas 98 gości oraz 0 użytkowników.