Po 3 złota i srebra w Mistrzostwach Europy Juniorów i U23 slalomistów w Krakowie w dniach 26-30 sierpnia.

Na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna 25 reprezentacji narodowych i ponad 300 zawodników stoczyło walkę o medale Starego Kontynentu.

Polscy zawodnicy sięgnęli po 6 krążków, 3 złote i 3 srebrne. Najlepiej spisała się nasza juniorka Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz), która w kajakowych jedynkach wygrała z dużą przewagą, bo ponad  5,45 sekundy nad druga Austriaczką Niną Weratschnig. Trzecia była Słowaczka Michaela Hassova, która straciła do Klaudii 6,30 setnych.

Drugie złoto i srebro dla naszej reprezentacji zdobyły duety  kanadyjkarzy do lat 23 Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (AZS AWF Kraków) stanęli na najwyższym stopniu podium. Tuż za nimi zameldowali się bracia Filip i Andrzej Brzezińscy (AZS AWF Kraków) ze stratą 0,48 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanie - Aleksiej Popow i Wadiw Wojnałowicz ze stratą 0, 81.

Po trzecie złoto sięgnęła drużyna kanadyjkarzy w C2x3 w składzie (Filip Brzeziński i Andrzej Brzeziński, Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak, Adam Kozub i Igor Sztuba), która z drugą wygrała o 0,13 setnych sekundy. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Niemiec a trzecie Rosja.

Srebrne medale oprócz braci Brzezińskich zdobyły 2 zespoły juniorskie mężczyzn w kajakowych i kanadyjkowych jedynkach. W K1x3 w składzie (Krzysztof Majerczak, Jakub Brzeziński, Wiktor Sandera) oraz C1x3 (Dominik Janur, Przemysław Nowak, Kacper Sztuba).

Tuż za podium, na czwartym miejscu ukończyły zespoły C1x3 kobiet juniorek (Justyna Janczy, Aleksandra Stach, Ewa Hurkała), K1x3 mężczyzn U23 (Maciej Okręglak, Rafał Polaczyk, Eryk Lejmel), i w C1x3 mężczyzn U23 (Kacper Gondek, Igor Sztuba, Rafał Kij).

Ciekawie zapowiadała się rywalizacja panów K1 do lat 23 albowiem po półfinałach Rafał Polaczyk zajmował 1 miejsce, Eryk Lejmel 11, a Maciej Okręglak 12. Niestety w finale Rafał Polaczyk, jak i Maciej Okręglak otrzymali po 50 karnych sekund za ominięcie bramki i w rezultacie ukończyli wyścigi na 12 miejscu Maciej i na 13 Rafał. Eryk sklasyfikowany był najwyżej z kajakarzy i zajął 9 pozycję.

W kategorii kanadyjek jedynek męskich U23 najwyższe miejsce 11 zajął Igor Sztuba, 13 był Kacper Gondek i na 16 pozycji ukończył Rafał Kij.

Najlepiej wśród juniorek na kanadyjkach zaprezentowała się Justyna Janczy zajmując dobre 6 miejsce, natomiast Aleksandra Stach wpłynęła na metę na miejscu 9. Wśród juniorów kanadyjkarzy najwyżej sklasyfikowany został Kacper Sztuba zajmując 6 lokatę, 10 był Przemysław Nowak i 20 Dominik Janur. W C2 8 miejsce zajęli Marcin Janur i Artur Kolat. Natomiast druga nasza osada Hubert Wawryk i Michał Woś ukończyli swoja rywalizację na 9 miejscu.

W Krakowie startowały jeszcze cztery inne nasze zespoły wśród których 3 zajmując 5 miejsce. Były to  juniorki w C1x3 w składzie Justyna Janczy, Aleksnadra Stach, Sara Ćwik i panowie Marcin Janur/Artur Kolat, Michał Woś/ Huber Wawryk, Wojciech Klata/Krzysztof Zych w konkurencji C2x3 juniorów. Także kobiety do lat 23 w K1x3 ukończyły swój finał na 5 pozycji w składzie Aleksandra Pasiut, Kinga Czernek i Edyta Rosiek.

Wśród juniorek najlepsze nasze zawodniczki w kładzie Sara Ćwik, Aniela Wiecheć, Klaudia Zwolińska dopłynęły do mety na 9 miejscu.

To już druga impreza w tym roku światowej rangi na krakowskim torze Kolna. Przed nami jeszcze Mistrzostwa Świata Seniorów w Londynie, gdzie nasi reprezentanci będą walczyć nie tylko o medale ale również o kwalifikacje olimpijskie do Rio.