Dwa medale Mistrzostw Świata w Maratonie na Węgrzech 11-13 września

Najlepiej w Polskiej ekipie zaprezentował się Patryk Gluza w C1 mężczyzn U23 na dystansie 22,2 km, który popłynął po pierwszy na tych mistrzostwach srebrny medal przegrywając jedynie z Węgrem. W tym samym wyścigu w swoim debiucie w tej rangi zawodach popłynął Gilbert Paluch kończąc na 9 miejscu.

Brązowy medal wywalczyli kanadyjkarze Mateusz Borgieł i Dominik Nowacki w C2 juniorów na dystansie 18,3 km. Ulegając dwóm osadom gospodarzy. Zwyciężyli Zoltán Koleszár i Milán Moldován, a na drugim miejscu wpłynęli Jenő Kristóf Hajnal i Mihály Áron Takács, W tym wyścigu startowali również Łukasz Piochacz i Łukasz Rybakowski kończąc swoje zmagania na 6 pozycji.

Obie osady miały spore problemy na starcie, kilka kolizji spowodowało, że musieli przedzierać się przez inne osady. Powiedział Mateusz Rynkiewicz trener maratonu.

Wysokie, 5 miejsce zajął junior Mateusz Borgieł w kanadyjkowej jedynce na dystansie 18,3 km. Szkoda bo brąz był bardzo blisko. Mateusz ominął metę, zawrócił i na linię mety wpłynął z dużą stratą.

W konkurencji K-1 juniorek wysokie 6 miejsce zajęła Maja Kozłowska, która po raz pierwszy wystąpiła w Mistrzostwach Świata Juniorów. Także na 6 pozycji ukończyli swój wyścig Patryk Gluza i Gilbert Paluch w konkurencji C-2 seniorów nawiązując do połowy dystansu równorzędną walkę z drugą dwójką Węgierską oraz z Ukraińcami, potem trochę brakło chyba determinacji, a może i  doświadczenia.

W konkurencji kajakowych dwójek juniorek na 18,3 km startowały Maja Kozłowska i Weronika Piochacz kończąc wyścig w swojej kategorii wiekowej na 12 pozycji.

Mimo, że na Mistrzostwach Europy były bardzo blisko medalu, teraz osada zakończyła bez walki. Szkoda bo obie zawodniczki były bardzo dobrze przygotowane. Czegoś zabrakło. Komentował Mateusz Rynkiewicz.

W rywalizacji seniorów 15 miejsce w K1 na 30 km zajął Arkadiusz Krajewski. Warto podkreślić, że startowało prawie 40 zawodników, a pierwszych trzech wpłynęło na metę w ciągu 1 sekundy. Wyścig seniorów, mężczyzn trzeci raz z rzędu wygrał Hank Mc Gregor z Republiki Południowej Afryki. Arkadiusz Krajewski płynął jeszcze w K2 seniorów razem z Andrzejem Gryczką i w tej konkurencji nasza dwójka zajęła także 15 miejsce.

Swój udział w MŚ uważam za nie do końca udany. Zarówno w K-1 i K-2 słabo wyszedłem ze startu i musiałem resztę trasy gonić. Niestety trasa nie z winy organizatorów na to nie pozwalała, ponieważ bardzo niski stan wody w rzece powodował, duże fale dla zawodników – powiedział Arkadiusz Krajewski.

W wyścigu kajakarzy juniorów Paweł Czaja i Michał Bil zajęli również 15 miejsce, po początkowej stracie w dystansie nadrabiali do innych osad, ale strata była już zbyt duża, żeby dogonić rywali i powalczyć jeszcze o lepsze miejsce.

Podsumowując nasza reprezentacja zajęła 9 miejsce w klasyfikacji medalowej co jest dobrym wynikiem. Pierwsze miejsce należało do Węgrów, którzy zdobyli 27 medali, w tym 12 złotych i tym samym zdominowali zawody. Warto następnym razem pojechać i zobaczyć jak robi się super zawody, jednym słowem wielkie widowisko sportowe – zakończył Mateusz Rynkiewicz trener maratończyków.

Mistrzostwa Świata w maratonie kajakowym w Győr to nie pierwsze zawody tej rangi organizowane przez Węgrów i można było się spodziewać, że organizatorzy staną na wysokości zadania.

Mistrzostwa okazały się bardzo trudnymi zawodami, ze względu na bardzo niski stan wody. Głębokość rzeki momentami nie przekraczała 40 cm i płynąc środkiem zawodnicy uderzali wiosłem w dno. Bardzo niski stan wody w rzece powodował, duże fale dla zawodników płynących z tyłu. Ci, którzy zostali na starcie mięli niewielkie szanse na dogonienie czołówki.

Mino to organizacja Mistrzostw Świata w Maratonie była na bardzo wysokim poziomie. Trasa maratonu była widoczna w 70% dla widowni, ale organizatorzy dodatkowo zapewnili widzom możliwość obejrzenia całej trasy i rywalizacji zawodników przez rozstawienie 3 telebimów na terenie zawodów.

W mistrzostwach wzięło udział 39 państw i około 400 zawodników.