O przyszłość nie powinniśmy się martwić

Dziewięć medali wywalczyli w Mistrzostwach Europy Juniorów i U23 w Bascov-Budeasa (Rumunia). Mistrzostwa odbywały się przez 4 dni, 17 – 20 września. Wszystkie medale nasi reprezentanci zdobyli w ostatnim dniu zawodów.

Medalowy festiwal rozpoczęły panie do lat 23 na olimpijskim dystansie 500 metrów. Czwórka w składzie Dominika Włodarczyk, Aleksandra Górna, Anna Puławska i Martyna Lisiecka sięgnęły po brązowy medal.

Sukcesu paniom pozazdrościli panowie Jakub Rutkowski i Marcel Hołdak w C2 500m, którzy popłynęli po srebro. Kuba i Marcel to tegoroczni Mistrzowie Świata z Montemor.

Helena Wiśniewska i Katarzyna Kołodziejczyk nie chciały być gorsze. W swoim finale na olimpijskim dystansie zdobyły kolejny srebrny medal. Przegrały tylko z Rosjankami o długość paznokcia.

Kolejne wyścigi dawały nam dalsze powody do radości. Na najniższym stopniu podium stanęły tym razem juniorki płynące w składzie Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska, Paulina Paszek oraz Katarzyna Kołodziejczyk. Dziewczyny wystartowały w K4 500 metrów.

Po kajakarkach i kajakarzach swoje możliwości pokazały nasze kanadyjkarki i kanadyjkarze. Widząc wysiłek i determinację poprzedników, też pokazali klasę. Dorota Borowska wywalczyła na jedynce kanadyjce brąz, a zaraz po niej kanadyjkarze w C2 Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski.

Następnie rozpoczęła się rywalizacja na najkrótszym, a jednocześnie najbardziej widowiskowym dystansie 200 metrów. Tu też mieliśmy powody do radości. Po swój już trzeci medal sięgnęła Kasia Kołodziejczyk. Tym razem w kolejnym finałowym starcie zdobyła srebro na jedynce.

Doskonale na jedynce zaprezentował się Paweł Kaczmarek, zdobywając srebrny medal z minimalną stratą do zwycięzcy, bo tylko 0,008 s. Paweł miał przed sobą jeszcze jeden wyścig. Wspólnie z Grzegorzem Bierzało mieli ostatnią szansę na zdobycie złotego medalu. W swoim ostatnim starcie w K2 200 metrów nie pozostawili wątpliwości, co do tego, kto jest Młodzieżowym Mistrzem Europy. To drugi medal tej osady w tym roku, po młodzieżowym vice Mistrzostwie Świata.

Mistrzom dziękujemy za wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego, a wszystkim startującym zawodnikom za wolę walki i determinację w osiąganiu swoich celów.

Dla większości zawodników teraz czas na zasłużony odpoczynek po bardzo długim sezonie. Z niektórymi będzie można się jeszcze spotkać i obejrzeć ich podczas startu w Bydgoszczy na Pucharze Nadziei Olimpijskich 25-27 września.