Puchar Nadziei Olimpijskich w Slalomie Kajakowym

Świetne zawody, ostra rywalizacja i nie najgorszy występ naszej młodzieży. Tak najkrócej można podsumować Puchar Nadziei Olimpijskich w Slalomie Kajakowym, który odbył się na początku października w Krakowie na torze Kolna.

Tyle, że w tych zawodach uczestniczą nie tylko reprezentanci Polski. Do Krakowa przyjechali też zawodnicy ze Słowacji i Czech. Na torze rywalizowali młodzicy, juniorzy młodsi i juniorzy. Byli też młodzieżowcy, ale ci startowali poza konkurencją.

Najliczniej do Krakowa przybyli reprezentanci Czech. Polacy z roli gospodarza wywiązali się jednak nie najgorzej i z kajakarzami i kanadyjkarzami zza naszej południowej granicy, pomimo ich przewagi liczebnej walczyli jak równy z równym.

Zawody rozgrywane były przez dwa dni w systemie półfinał i finał, na końcowy wynik składały się punkty zdobyte podczas dwóch sobotnio niedzielnych startów.

Polskim „góralom” i „góralkom” udało się wielokrotnie stanąć na podium tej imprezy.

W pierwszym dniu zmagań dobrze zaprezentowali się kajakarze w najmłodszej grupie Piotr Prusak z nowosądeckiego Startu zajął trzecie miejsce. Również jego starszy kolega z reprezentacji Bartek Kubik (Pieniny Szczawnica) w tej samej konkurencji wywalczył srebrny medal. W kategorii wiekowej U18 Wiktor Sandera uplasował się na czwartej pozycji a w drugim dniu rywalizacji zajął drugie miejsce i w ogólnej klasyfikacji stanął na drugim stopniu podium. Formą zaskoczył w najmłodszej grupie Tadeusz Kuchno (KKK Kraków) zajmując w drugim dniu startów 3 miejsce.

Kanadyjkarze C1, grupa młodzików U14 Jakub Król (Start Nowy Sącz) zdobył w pierwszym dniu zmagań trzecią pozycję. Natomiast w grupie juniorów U16 Kacper Sztuba (AZS AWF/ SMS Kraków) zdobył kolejno drugie a w niedzielnym starcie trzecie miejsce, co w generalnej punktacji dało mu brązowy medal. Dobry występ Przemysława Nowaka (LKK Drzewica) w grupie, U18 lecz tylko w niedzielnym starcie gdzie wywalczył 2 miejsce.

W rywalizacji kanadyjkarzy w C2 panów U16 na drugim miejscu podium stanęli zawodnicy z klubu Start Nowy Sącz Artur Kolat i Marcin Janur, którzy w pierwszych regatach zwyciężyli a w drugim starciu wywalczyli 2 miejsce. Panowie z KKK też pokazali, że wiedzą, o co w slalomie kajakowym chodzi i w kategorii juniorów U18 w konkurencji kanadyjkowych dwójek Michał Woś i Huber Wawryk pierwszy dzień zmagań ukończyli na trzeciej pozycji, w następnym starcie byli miejsce niżej, niemniej jednak zdobyli brązowy medal. Bardzo dobry występ miała osada z klubu AZS AWF/ SMS Kraków w składzie Kacper Sztuba i Jakub Brzeziński, która startując w drugi dzień zawodów w kategorii wiekowej U18 wywalczyła 2. pozycję ustępując tylko Czechom.

Dwa zwycięstwa wśród pań odniosła startująca w C1 juniorek młodszych debiutantka MEJ Aleksandra Stach z KKK Kraków i w końcowej klasyfikacji zajęła 1 miejsce. W młodszej grupie zawodniczek U14 Oliwia Jeleńska z nowosądeckiego Startu wywalczyła srebrny medal w końcowej punktacji zawodów zajmując kolejno 3. i 2. pozycję medalową podczas dwu dniowej rywalizacji.

Jeśli chodzi o nasze panie w kategorii wiekowej U18 to podczas nieobecności Klaudii Zwolińskiej dobrze zaprezentowała się jej koleżanka klubowa z KS Start Nowy Sącz Sara Ćwik zdobywając brązowy medal w konkurencji K1.

Podsumowując te dwudniowe zmagania reprezentacja pierwszego dnia zawodów zdobyła 9, drugiego 8 pozycji medalowych a w klasyfikacji końcowej: 6 medali, 2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe.

Aleksandra Stach C1 kobiet U16 - 1 miejsce

Artur Kolat, Marcin Janur C2 mężczyzn U16 - 1 miejsce

Wiktor Sandera K 1mężczyzn U18 - 2 miejsce

Sara Ćwik K1 kobiet U18 - 3 miejsce

Kacper Sztuba C1 mężczyzn U16 - 3 miejsce

Michał Woś i Hubert Wawryk C2 mężczyzn U18 - 3 miejsce

Jako reprezentacja w punktacji drużynowej zajęliśmy drugie miejsce, ustępując Czechom a pokonując Słowaków.

Podczas tych zawodów, gdzie wszystkie grupy wiekowe startowały w tych samych warunkach, można było dostrzec utalentowanych zawodników z grup U14, którzy stanowią zaplecze przyszłej reprezentacji juniorskiej.