Polski Związek Kajakowy

  • tacen12.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Borowska.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg

Sprawdzian na wodzie i na lądzie pod okiem specjalistów z Instytutu Sportu w Warszawie. Czyli zgrupowanie juniorów w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu

Celem Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej było sprawdzenie i wyselekcjonowanie grupy zawodników, którzy zostaną objęci przygotowaniami do przyszłorocznych regat międzynarodowych.

Po konsultacjach na zgrupowaniu szkoleniowym została wyłoniona wstępna kadra juniorów, z której wybrano 30 najlepszych zawodniczek i zawodników. W grupie znalazło się 10 kajakarek, 8 kanadyjkarzy oraz 12 kajakarzy. Kanadyjkarki wraz z trenerem Mariuszem Szałkowskim rozpoczynają szkolenie centralne od stycznia 2016 r.

Podczas pobytu zawodników przeprowadzone zostały badania wydolnościowe oraz tensometryczne. Badania przeprowadził Instytut Sportu z Warszawy. Doktor Dariusz Sitkowski na podstawie testu stopniowanego realizowanego na ergometrach kajakowych, określił zdolność zawodników do wysiłków tlenowych, które są niezwykle istotne w tym okresie treningowym.

Zawodnicy poddawani byli testowi o wzrastającej mocy, za pomocą, którego wyznaczane są profile mleczanowe (profil mleczanowy to zależność moc/stężenia mleczanu we krwi włośniczkowej) oraz progi metaboliczne, jako wskaźniki oceny zdolności do wysiłków tlenowych i wyznaczniki intensywności treningu tlenowego – powiedział Dariusz Sitkowski z Instytutu Sportu w Warszawie.

Tego rodzaju testy robimy 3 razy w roku. Na początku rocznego cyklu treningowego, pod koniec okresu przygotowawczego i w okresie startowym.

Inż. Zbigniew Staniak z Zakładu Biomechaniki Instytutu Sportu przeprowadził analizę techniki wiosłowania na kajakach i kanadyjkach. Na podstawie badań określił siły, jakie zawodnicy rozwijają podczas wiosłowania oraz potencjał techniczny poszczególnych zawodników.

Na tą chwilę ciężko prognozować potencjał grupy, na pewno na wyróżnienie zasługuje Dawid Dziurla, u którego określono badaną cechę na poziomie bardzo wysokim. Czeka nas dużo pracy, aby grupę pchnąć do przodu – powiedział Robert Włodarczyk trener juniorów.

Treningi odbywały się na wodzie, gdzie dominowała intensywność średnia i niska, akcent kładziony był przede wszystkim na technikę wiosłowania. Zawodnicy mieli też zajęcia na hali sportowej. Tam prowadzone były zajęcia ogólnorozwojowe, kształtujące sprawność wszechstronną, w tym gimnastyka węgierska oraz ćwiczenia akrobatyczne.

Na nowo oddanym do użytku stadionie zawodniczki i zawodnicy trenowali na bieżni a także brali udział w grach zespołowych.

Zawodnicy także korzystali z salki do fitness, w której robili ćwiczenia stabilizacji centralnej oraz stretching.

Zgrupowanie krótkie, ale treściwe, podczas którego zrealizowano właściwie w 100% zaplanowane zadania – powiedział trener koordynator juniorów Robert Włodarczyk.

Zgrupowanie listopadowe również poświęcone będzie obserwacji zawodników w celu ustalenia ostatecznej grupy, która szkolona będzie centralnie. Rozpoczynamy 5 listopada, a kończymy 21 listopada. Czas ten planujemy poświęcić na pracę nad techniką wiosłowania oraz sprawnością ogólną – zakończył trener Włodarczyk.

 

Beata Sokołowska-Kulesza

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.