Polski Związek Kajakowy

  • DSC_1832.jpg
  • Borowska.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • tacen12.jpg

SMS Czechowice

Ośrodek ma bogatą, medalową historię. Jego wychowankowie zdobywali medale MŚ i IO. Czechowicką szkołę kończył m.in. Grzegorz Kotowicz i Marek Witkowski, brązowi medaliści w K4 1000 metrów z Sydney. O Zespole Szkół Silesia i treningach na akwenie Kopalniok mówi Bogusław Matłoch, trener koordynator.

 

 

Jedyni na południu

- Jesteśmy jedynym kajakowym SMS-em na południu Polski. Za rok będziemy obchodzić 15-lecie istnienia. Nasi uczniowie pochodzą głównie z niewielkich klubów, gdzie nie mają możliwości łączenia nauki ze sportową pasją, a my stwarzamy im korzystne warunki do właściwego rozwoju. Zawodnicy mieszkają w 4-osobowych pokojach ze stałym dostępem do Internetu. Do dyspozycji mają aneks kuchenny, świetlicę pralnię i suszarnię. Posiłki jedzą w szkole lub internacie. Treningi realizują w obiektach położonych na terenie szkoły lub na wodzie, do której mają nie więcej niż 400 metrów.

 

Bogata historia

- Naszą szkołę kończyli zawodnicy, którzy w wieku seniorskim odnosili wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej. Grzegorz Kotowicz, dwukrotnie stawał na podium IO, raz płynąc w osadzie z innym naszym wychowankiem Markiem Witkowskim. Mamy także znakomitych absolwentów wśród  kanadyjkarzy – Andrzej Jezierski zdobył pięć medali MŚ, Marcin Grzybowski trzy, a Roman Rynkiewicz dwa.

 

Zawodnicy i trenerzy

- Obecnie mamy w szkole 18 zawodników, którymi zajmuje się trzech szkoleniowców. Kajakarzy prowadzi Magdalena Żaczek, kanadyjkarzy Stanisław Zabrzeski, a ja pełnię funkcję trenera koordynatora. Wcześniej przez kilka lat na tym stanowisku pracował Grzegorz Kotowicz.

 

Zasady szkoleniowe

- W mikrocyklu tygodniowym realizujemy 10-12 jednostek treningowych, włączając w to odnowę biologiczną. Pierwszy trening odbywa się przed zajęciami lekcyjnymi, a drugi, uzupełniający lub indywidualny, po ich zakończeniu. Główny plan szkolenia tworzymy w oparciu o Program Rozwoju Szkolenia Sportowego w SMS-ach opracowany przez PZKaj. Jest on oczywiście dopasowany do kalendarza imprez krajowych i zagranicznych.

 

 

Zajęcia treningowe

- W zależności od pory roku pływamy po czechowickim akwenie Kopalniok lub niezamarzającym jeziorze rybnickim. Do dyspozycji mamy halę sportową, salkę gimnastyczną, salkę z ergometrami i odpowiednio wyposażoną siłownię. Korzystamy też z miejskiego basenu pływackiego i odnowy biologicznej.  Treningi biegowe realizujemy w sąsiedztwie ośrodka lub w górach, bo mamy do nich bardzo blisko.

 

Główny cel

- Chcemy, by nasi zawodnicy mieli jak najlepsze warunki do nauki i treningu. Szkoła i baza treningowa są zlokalizowane obok siebie, dzięki czemu uczniowie nie tracą zbędnego  czasu na dojazdy. W naszym ośrodku realizujemy trzyletni cykl szkoleniowy. W pierwszej klasie pracujemy nad rozwojem wszystkich zdolności motorycznych, a w kolejnych zwiększamy objętość i kładziemy nacisk na elementy specjalistyczne. Myślimy też o wydłużeniu szkolenia o trzy lata i otwarciu gimnazjum. Obecnie prowadzimy na ten temat rozmowy z organem prowadzącym i liczymy, że pierwszych uczniów będziemy mogli przyjąć już w najbliższym roku szkolnym.

 

Nowe obiekty

- Nasze plany dotyczą również budowy infrastruktury sportowej. Chcemy postawić nową kajakownię z zapleczem do rozwoju kajakarstwa rekreacyjnego. To oczywiście tylko plany, które w zderzeniu z brutalną rzeczywistością lub ludzką nieprzychylnością,  mogą nie zostać zrealizowane. Wychodzę jednak z założenia, że w życiu jak w kajaku, warto wiosłować i płynąć do przodu, a nie  stać w miejscu i poddawać się nurtowi.

 

Optymistycznie w przyszłość

- Chociaż nasi uczniowie idą do przodu i pływają na coraz wyższym poziomie, wyniki z minionego sezonu są niewspółmierne do pracy jaką wykonaliśmy na treningach. Wierzymy jednak w zawodników, doceniamy ich wysiłek i cierpliwe czekamy na rezultaty. Muszę podkreślić, że przyszłość szkoły, to nie tylko nasza teraźniejsza praca, ale zaangażowanie wielu osób, instytucji, a przede wszystkim naszych absolwentów. Chciałbym podziękować wszystkim związanym z naszą szkołą czyli Starostwu Powiatowemu, PZKaj, Dyrektorowi SMS oraz trenerom klubowym, którzy wspólnie z nami tworzą współczesne oblicze kajakarstwa.(tp)

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.