Noworoczne spotkanie Rodziny Olimpijskiej

To już tradycja, że na początku roku sportowcy, działacze i osoby wspierające polski sport spotykają się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, aby podziękować tym, którzy w ostatnim roku, ale również przez wiele lat przyczynili się do sukcesów, jakie odnoszą na międzynarodowych arenach reprezentanci naszego kraju. Tegoroczne spotkanie odbyło sie 11 stycznia w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. W tym roku spotkanie swoją obecnością zaszczycił Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Zaproszonych gości powitał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Nasza rodzina olimpijska jest coraz większa. To dla nas ogromna szansa na promowanie wartości związanych z ruchem olimpijskim, którymi są: przyjaźń, doskonałość, szacunek i fair play. Podejmujemy działania, by zaszczepić je w społeczeństwie. Polscy sportowcy zanotowali zarówno sukcesy, jak i porażki, ale podobnie jak w każdej dziedzinie życia - w sporcie też trzeba przejść szkołę życia i przezwyciężyć trudności. To był dobry rok dla polskiego sportu. Warto przypomnieć, że w historycznych, I Igrzyskach Europejskich w Baku, reprezentanci naszego kraju wywalczyli 20 medali. Warty zapamiętania jest także brązowy medal mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, czwarte miejsce reprezentacji szczypiornistek oraz awans piłkarzy do mistrzostw Europy - zakończył prezes Andrzej Kraśnicki.

Wśród tych 20 medali wywalczonych w Baku swój udział mieli też kajakarze. Złoty krążek zdobyła Marta Walczykiewicz w K1 200 metrów, na trzecim stopniu podium stanęła Ewelina Wojnarowska w K1 500 oraz w K4 500 Ewelina Wojnarowska, Karolina Naja, Edyta Dzieniszewska- Kierkla i Beata Mikołajczyk. Kajakarze wywalczyli ponadto 3 medale Mistrzostw Świata w konkurencjach olimpijskich i zdobyli 14 miejsc na IO w RIO. Między innymi za te sukcesy na spotkaniu noworocznym wyróżniono Polski Związek Kajakowy. Statuetkę odebrał obecny na spotkaniu prezes PZKaj Józef Bejnarowicz.

Takie wyróżnienia przyznawane przez PKOl zawsze bardzo cieszą, bo w końcu potwierdzają nasza pozycję wśród olimpijskich związków sportowych. Bycie w gronie wyróżnionych będzie z pewnością kolejną motywacją do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników w roku olimpijskim na Mistrzostwach Świata i Europy a zwłaszcza na Igrzyskach Olimpijskich w RIO, gdzie nasi zawodnicy i zawodniczki wystartują w sprincie i w slalomie – powiedział Józef Bejnarowicz.

O przyszłorocznych wyzwaniach i wyrzeczeniach, jakie będą udziałem sportowców, mówił w swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda.

Bardzo bym chciał, byśmy mieli w Rio przysłowiowy grad medali. Sportowcy trudzą się nie tylko dla siebie, ale i dla państwa polskiego oraz dla radości społeczeństwa. Wysiłki te często okupione są bólem i kontuzjami, a z powodu częstych nieobecności w domu cierpią także rodziny i bliscy zawodników. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy są w tych grupach, które pracują na sukces. On jest zawsze efektem współdziałania wielu osób. Sport profesjonalny jest tak zaawansowany, że nie da się odnieść sukcesu samemu - podkreślił prezydent.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie nagród im. Eugeniusza Pietrasika naszym nadziejom olimpijskim. Laureatami tych nagród zostały zdobywczynie złotego medalu w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w wioślarstwie w Plovdiv - czwórka podwójna w składzie: Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann, Krystyna Lemańczyk i Olga Michałkiewicz. Wyróżniono także ich trenera Jakuba Urbana.

Następnym laureatem został reprezentant pływania Jan Świtkowski. Odkrycie polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Kazaniu. Brązowy medalista tych zawodów w wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym. Przyczynił się też do wywalczenia olimpijskiej kwalifikacji przez sztafetę 4x200 m stylem dowolnym. Nagrodę za Jana odebrał jego ojciec i trener Andrzej Świtkowski.

Nie zapomniano też o zawodnikach, którzy skończyli swoje kariery sportowe. Pożegnano dwie nasze znakomite zawodniczki Annę Rybicką - florecistkę, 2-krotną uczestniczkę IO w Atlancie i Sydney oraz Julię Michalską-Płotkowiak - wioślarkę, 2-krotną uczestniczkę IO w Pekinie i Londynie. W dwójce podwójnej z Magdaleną Fularczyk przywiozła brązowy medal z Londynu jak również zdobyła mistrzostwo świata. Złote odznaki PKOl i okolicznościowe listy wręczył obu paniom wiceprezes PKOl Ryszard Stadniuk.

Nie trzeba też nikogo przekonywać, że współczesny sport nie istniałby bez sponsorów. Dlatego podczas spotkania noworocznego nie zabrakło podziękowań również dla nich. Od tego roku do rosnącej wciąż Rodziny Olimpijskiej dołączył nowy Partner - renomowana firma doradcza Deloitte.

W tym roku już po raz 7. przyznano też Wielką Honorową Nagrodę Sportową im. Piotra Nurowskiego. Kapituła nagrody postanowiła przyznać w trzech kategoriach. W kategorii „Sportowiec roku” laureatką została Anita Włodarczyk – złota medalistka MŚ i rekordzistka świata w rzucie młotem. „Drużyną roku” została Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn, a w kategorii „Trener roku” - Czesław Cybulski - współtwórca polskich sukcesów w rzucie młotem.