Moc emocji, czyli I i II kwalifikacje w slalomie już za nami

Dnia 16 – 17 kwietnia na torze Kolna w Krakowie odbyły się pierwsze sprawdziany w walce o kadrę narodową i dalej o paszport do Rio. Rywalizacja jest niezwykle zacięta, bo w IO może startować tylko jedna, najlepsza osada, która zgromadzi największą liczbę punktów. W walce o paszport do Brazylii, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, świetnych pretendentów jest przynajmniej kilku.

W tej chwili, po rywalizacji w Krakowie, zdecydowanie najciekawiej zapowiada się rywalizacja wśród kajakarzy. Sobotnią kwalifikację wygrał Dariusz Popiela, drugi był Maciej Okreglak, a trzeci Michał Pasiut. Mateusz Polaczyk w pierwszym dniu kwalifikacji był 5. z najlepszymi czasami, łapiąc jednak 4 punkty karne. W drugich kwalifikacjach 1. miejsce zajął Maciej Okręglak, tuż za nim był Dariusz Popiela, a trzeci był Mateusz Polaczyk.  O tym jak zacięta była rywalizacja niech świadczy to, że cała trójka zmieściła się w 1 sekundzie na mecie. Za wygranie całego cyklu kwalifikacji do kadry narodowej zawodnik/osada otrzymuje 3 punkty do kwalifikacji do Igrzysk.

Pływało się bardzo dobrze, forma jest wysoka, różnice między mną, a Darkiem były bardzo małe na setne sekund. Jestem bardzo zadowolony na półmetku kwalifikacji. Przed nami jeszcze dwa starty i wtedy będzie wszystko jasne, ale jeśli chcę mieć szansę na wyjazd do Rio, muszę wygrać wszystko z Mateuszem – podsumował zawody i już zapowiedział walkę do końca Maciej Okręglak.

Wśród kanadyjkowych dwójek najlepiej w Krakowie spisała się osada C2 Piotr Szczepański i Marcin Pochwała, pewnie wygrywając w dwóch z czterech kwalifikacji.

Z Krakowa zabieramy komplet punktów do kwalifikacji. Oczywiście dzięki temu umacniamy się jako liderzy w C2. Pływa nam się dobrze i widać, że forma rośnie. Wygraliśmy sporo z konkurencją i nawet nie spodziewaliśmy się, że aż taką będziemy mieć przewagę – powiedział szczęśliwy po zawodach Marcin Pochwała.

Pochwała – Szczepański za zrobienie kwalifikacji olimpijskiej podczas Mistrzostw Świata w Londynie mają przewagę dwóch punktów i to oni są faworytami do wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w konkurencji C-2, jednak ciągle nie na pewno.

W kanadyjkach pań Justyna Janczy i Aleksandra Stach podzieliły się po równo punktami – w pierwszej kwalifikacji wygrała Justyna, a Aleksandra była druga, natomiast w drugiej kwalifikacji zamieniły się miejscami.

Wśród kajakarek w pierwszym dniu rywalizacji wygrała Natalia Pacierpnik, druga była Klaudia Zwolińska, a trzecia Joanna Mędoń, zbierając aż 10 punktów karnych. Natomiast w drugim dniu zwyciężyła Joanna, tym razem z zerowym dorobkiem punktów karnych, druga była Natalia, a na trzecim miejscu zameldowała się Klaudia Zwolińska.

Grzegorz Hedwig wygrał w pierwszej kwalifikacji mężczyzn C1, nie ustrzegając się jednak punktów karnych, drugi był Kacper, a trzeci Igor Sztuba. Natomiast w drugim dniu najwyższe miejsce zajął Przemysław Plewa. Następne miejsce w rankingu zgarnął Przemysław Nowak, a tuż za nimi byli bracia tym razem Igor przed Kacprem. Grzegorz Hedwig zajął 6. miejsce.

Kolejnym startem będą zawody 23-24 kwietnia w Liptowskim Mikulaszu, potem Mistrzostwa Europy Seniorów także w Liptowskim Mikulaszu, które odbędą się 13-15 maja. Cykl kwalifikacji o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie zakończy się w ostatni weekend maja 28-29, gdzie rozegrane zostaną zawody Bratislava Open.

Przypomnijmy, że na Mistrzostwach Świata w Londynie nasze osady zaprezentowały się doskonale. W kajakowej jedynce srebrny medal wywalczył Mateusz Polaczyk, a Maciej Okręglak był 10. Świetnie zaprezentowały się też nasze osady C2, które w finale zajęły 7., 8. i 9. miejsce. Ponieważ w kajakarstwie kwalifikacje na najważniejsze zawody czterolecia zawodnicy zdobywają dla kraju, nikt jak na razie nie może być pewny startu na torze w Rio. Przepustki na letnie igrzyska w Brazylii przypadną najlepszym kajakarzom i kajakarkom wyłonionym w kwalifikacjach.

Organizatorem pierwszych kwalifikacji był Krakowski Klub Kajakowy.