Są następcy, czyli Ogólnopolska Konsultacja Juniorów

Cel tych konsultacji jest jasny. To sprawdzenie i wyselekcjonowanie grupy zawodników, którzy zostaną objęci przygotowaniami do regat międzynarodowych w roku 2016 oraz wyłonienie kadry narodowej juniorów i juniorów młodszych.

Najlepszym juniorem w grupie kajakarzy był niewątpliwie Jakub Michalski z AZS AWF Poznań, zwyciężając oba finały na 500 i 1000 metrów. Drugim juniorem na dystansie 1000 metrów był Przemysław Korsak z G’Power Gorzów, a trzecim Ksawery Hajdamowicz z UKS Motława Gdańsk. Na dystansie o połowę krótszym drugi był Wojciech Tracz z Posnani Paznań, a na trzecim miejscu przypłynął Przemysław Korsak.

Dystans 2000 metrów najszybciej przepłynął Wojciech Chrząszcz w czasie 8:10,16, drugi był Przemysław Korsak obaj z G’Power Gorzów. Na trzecim miejscu zameldował się Ksawery Hajdamowicz. Sumaryczny sprawdzian na wodzie wygrał Jakub Michalski z AZS AWF Poznań ze 184 punktami, drugi był Przemysław Korsak, który stracił do pierwszego niecałe 3 punkty. Na trzecim miejscu był Adam Kalus z Gwardii Opole ze 173 punktami.

Miłą niespodzianką było to, że aż pięciu juniorów młodszych wywalczyło sobie Finał A na 500 metrów wśród juniorów. Najlepszym z nich okazał się Hubert Olszewski z Posnani Poznań, zajmując 5. miejsce, 6. był Mateusz Wiśniewski z Zawiszy Bydgoszcz, 7. był Damian Liskowiak z rocznika 2001. Dwa ostatnie miejsca w finale zajęli Jakub Żukowski z Olimpii Elbląg i Marcin Jakubowski z Posnani Poznań.

Klasyfikację ogólną po wszystkich sprawdzianach w juniorach wygrał Wojciech Tracz z Posnani Poznań, który zgromadził 465 punktów, na drugim miejscu był Adam Kalus z Gwardii Opole z 452 punktami. Na trzecim miejscu znalazł się Ksawery Hajdamowicz z UKS Motławy Gdańsk, zdobywając 421 punktów.

W juniorach młodszych najwyżej sklasyfikowano Bartosza Grabowskiego z Włókniarz Chełmża, który zgromadził 461 punktów, drugi był Hubert Olszewski z Posnani Poznań

424 pkt., a trzeci był Damian Michalak z KKS Nowa Sól 420 pkt.

W kategorii juniorek trzy pierwsze miejsca, zarówno na 1000 jak i na 500 metrów, były takie same. Oba finały wygrała Katarzyna Kołodziejczyk z KTW Kalisz, druga była Helena Wiśniewska z Zawiszy Bydgoszcz, a trzecia Natalia Droździel z Hubertusa Biały Bór.

Klasyfikację generalną zwyciężyła Aleksandra Cader z AZS AWF Katowice, gromadząc 356 punktów. Druga była Helena Wiśniewska z Zawiszy Bydgoszcz, tracąc do Oli 24 punkty, na trzecim miejscu została sklasyfikowana Wiktoria Węcławek z Warty Poznań, przegrywając z Heleną o 1 punkt. Dystans 2 kilometrów najszybciej pokonała Weronika Szymańska z Warty Poznań i uzyskała czas 9:41,41. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Kołodziejczyk z trzema sekundami straty, a na trzecim Helena Wiśniewska, tracąc do Weroniki niecałe 5 sekund.

Najlepsza juniorka młodsza po wszystkich konkurencjach to Agata Zielińska z Fali Lublin, na drugim miejscu była Patrycja Hołysz z Energetyka Poznań, a na trzecim Julia Olszewska z Piasta Człuchów. Julia wygrała oba Finały B na 500 i 1000 metrów w kategorii juniorek.

Jakub Bródka z Warty Poznań jest najlepszym kanadyjkarzem w grupie kanadyjkarzy –wygrał wszystko, co było do wygrania. Nie miał sobie równych we wszystkich konkurencjach na wodzie oraz w podsumowaniu wszystkich konkurencji ogólnorozwojowych. Norman Zezula z Piasta Człuchów zajął 2. miejsca w finałach na 500 i 1000 metrów. Trzecim zawodnikiem na 1000 m był Alan Wiśniewski z Warty Poznań, a na 500 m Dawid Dziurla, również z Warty Poznań. W klasyfikacji końcowej drugie miejsce zajął Sebastian Sławiński 439 pkt., a trzeci Tomasz Nowicki 414 pkt. – obaj z Zawiszy Bydgoszcz.

W kategorii juniorów młodszych kanadyjkarzy najwyższe miejsca – 7. i 9. w Finałach A, zajął Adrian Kłos z Astorii Bydgoszcz, rywalizując z juniorami i wygrywając także w kategorii juniorów młodszych oba przejazdy indywidualne na czas oraz klasyfikację generalną po wszystkich konkurencjach, osiągając 444 punkty. Drugie miejsce zajął Maciej Ratajczak z Posnani Poznań z 397 punktami, a na trzecim miejscu sklasyfikowano Sebastiana Aleksandrowicza, który stracił do drugiego 5 punktów.

W kanadyjkarkach juniorkach wystartowały tylko 3 zawodniczki, w klasyfikacji końcowej wygrała 1 punktem Katarzyna Kozakiewicz z UKS Koszałek Węgorzewo, druga była Paulina Grzelkiewicz z Warty Poznań. Na trzecim miejscu Róża Jurzick z MRKS Gdańsk, tracąc do Kasi i Pauliny ponad 60 punktów.

Oba finały w dwóch kategoriach wiekowych kanadyjkarek wygrała Paulina Grzelkiewicz, druga na 1000 metrów przypłynęła Julia Walczak z OKSW Olsztyn, trzecia była Maja Szjdek, również z Olsztyna i obie zawodniczki to juniorki młodsze. Na 500 metrów druga była Katarzyna Kozakiewicz, a trzecia Julia Walczak.

W klasyfikacji po wszystkich sprawdzianach w juniorkach młodszych najwięcej punktów zgromadziła Klaudia Szulecka z NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki, druga była Julia Walczak, a trzecia Ewelina Antos z AZS AWF Poznań.

Następnym sprawdzianem dla juniorów i juniorów młodszych będą Regaty Eliminacyjne Juniorów w Bydgoszczy w połowie czerwca.