Polski Związek Kajakowy

  • DSC_1832.jpg
  • Borowska.jpg
  • belgrad3.jpg
  • tacen12.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg

Po Regatach Eliminacyjnych Seniorów

W Poznaniu zmierzyli się na jedynkach najlepsi zawodnicy w kraju. Zawody były ważnym sprawdzianem dla tych, którzy walczą o prawo startu w majowych kwalifikacjach olimpijskich. O komentarz do występów swoich podopiecznych poprosiliśmy trenerów reprezentacji poszczególnych grup.

 

Grupa kobiet

- Jestem zadowolony z tego co dziewczyny pokazały podczas regat w Poznaniu. Bardzo fajny wyścig mieliśmy na 500 metrów, bo trzy pierwsze miejsca zmieściły się w 0,2 sekundy, a o wynikach musiała zadecydować fotokomórka. Wygrała Aneta Konieczna, a tuż za nią przypłynęła Karolina Naja, która zapewniła sobie tym prawo startu w majowych kwalifikacjach olimpijskich. Trzecia na pięćsetkę była Beata Mikołajczyk, a czwarta Marta Walczykiewicz. Bieg był szybki jak na tę porę roku szczególnie, że pogoda raczej nam nie pomagała – podkreśla Tomasz Kryk. 

 

- W sprincie nie było niespodzianek. Wygrała Marta z przewagą ponad 1 sekundy, a drugie miejsce znów zajęła Karolina. Kolejna była Ewelina Wojnarowska, a następnie młoda Agnieszka Kowalczyk, która zaprezentowała wysoki poziom także na pozostałych dystansach. Na tysiąca zgodnie z przewidywaniami najlepiej pojechała Beata, a za nią Małgorzata Wardowicz – opowiada trener.

 

- Od czwartku zaczynamy obóz Wałczu gdzie skupimy się na przygotowaniach do majowej kwalifikacji i pierwszego Pucharu Świata w Poznaniu. Będziemy trenować w składzie Marta Walczykiewicz, Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna, Karolina Naja, Małgorzata Wardowicz, Ewelina Wojnarowska, Magdalena Krukowska i Agnieszka Kowalczyk – wyjaśnia szkoleniowiec.

 

Grupa sprinterów

- Regaty bez niespodzianek. Czołowe miejsca zajęli zawodnicy kadry. Wygrał Denis Ambroziak, który pokazał, że obecnie jest w najlepszej dyspozycji w grupie, a za nim przypłynął Marek Twardowski, Dawid Putto, Sebastian Szypuła i Piotr Mazur. Nie startował Piotr Siemionowski, bo przez ostatnie dni skarżył się na problemy z dłonią i dr Rakowski zdecydował, by wycofać go z udziału w zawodach. Ekipa jest mocna, a co ważne perspektywiczna, bo poza Piotrem i Markiem, cała reszta to jeszcze młodzieżowcy – mówi Mariusz Słowiński.

 

- Teraz ruszamy do Wałcza i sprawdzamy warianty dwójki, która wystartuje w majowych kwalifikacjach. Obóz zaczynamy od wtorku z Piotrkiem, a w czwartek dojeżdża jeszcze Dawid, Sebastian i Piotr Mazur. Marek i Denis mają teraz kilka dni wolnego na odpoczynek i poukładanie prywatnych spraw, ale dołączą do nas pod koniec tygodnia. Przed nami przejazdy na osadach po których podam skład na regaty w Poznaniu –  wyjaśnia trener sprinterów.

 

Grupa kajakarzy 1000 m

- Jestem względnie zadowolony z przebiegu eliminacji, chociaż wyniki nie były rewelacyjne. Na pewno nie zawiedli faworyci. Na 1000 metrów najlepiej pojechał Mariusz Kujawski i to on będzie liderem dwójki na majowe  kwalifikacje. Od czwartku zaczynamy zgrupowanie w Wałczu na którym podejmę decyzję kto z nim popłynie. Kandydatów jest dwóch – Rafał Rosolski i Marcin Nickowski. W pracy pomagać nam będą specjaliści z Instytutu Sportu i Zakładu Konstrukcji. W Poznaniu dobrze popłynął też Tomasz Olszewski, który był w finale drugi, stąd zaproponowałem, by to on powalczył o kwalifikację olimpijską w jedynce – mówi Michał Brzuchalski.

 

Grupa kanadyjkarzy

- Po regatach mamy odpowiedź kto powalczy o kwalifikację olimpijską na 1000 metrów. W C2 pojedzie Marcin Grzybowski z Tomaszem Kaczorem, a w C1 wystartuje Piotr Kuleta. To czołówka finału z Poznania. Marcin był pierwszy, a za nim przypłynął Piotrek. Na mecie drugi był w zasadzie Tomek, który jednak popełnił błąd i został zdyskwalifikowany – tłumaczy Rafał Rogoziecki.

 

- Na 200 metrów wygrał Andrzej Jezierski, a tuż za nim przypłynął Mariusz Kruk. Obaj będą teraz sprawdzać się w kolejnych startach i rywalizować podczas zawodów Pucharu Świata. Mariusz od pewnego czasu narzekał na kłopoty zdrowotne, jednak mimo to wystartował i pojechał bardzo dobrze. Pytanie o ile szybciej może popłynąć kiedy będzie w pełni sił – wyjaśnia szkoleniowiec.

 

- Jestem zadowolony z tego co pokazali w Poznaniu młodzi zawodnicy – Vincent Słomiński, który był trzeci na tysiąc i piąty na pięćset oraz czwarty na tysiąca Michał Kudła. Obaj pojechali bardzo dobrze i są obecnie brani pod uwagę do startu w tegorocznych ME Seniorów.  Jeśli chodzi o Pawła Baraszkiewicza to przygotowywał się do tych zawodów podobnie jak rok temu i zakładamy, że w dalszej części sezonu będzie się rozkręcał – mówi trener Rogoziecki. (tp)

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.