Sześć medali biało-czerwonych w Bratysława Open

Pierwszy raz w tym sezonie zaznaczył swoją obecność na podium Mateusz Polaczyk, zajmując pierwsze miejsce. Złoty medal również zdobyła dwójka: Piotr Szczepański i Marcin Pochwała. Nasza reprezentacja zdobyła w sumie 6 medali (2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy), 15 osad było w finałowej 10.

Najciekawiej zapowiadała się rywalizacja kajakarzy na jedynkach oraz kanadyjkarzy w dwójkach. I rzeczywiście w jedynkach na emocje nie mogliśmy narzekać. Cała trójka panów załapała się do finału rzutem na taśmę, zajmując trzy ostatnie premiowane finałem miejsca.

W finale odrodził się po sezonie zimowym Mateusz Polaczyk, zaliczając bezbłędny przejazd. Nie był on może najszybszy, ale pozwolił stanąć na najwyższym stopniu podium. Czwarte miejsce w finale zajął Maciej Okręglak, łapiąc 2 punkty karne. Na dziewiątym miejscu skończył swój przejazd Dariusz Popiela, zgarniając 52 pkt. karne i tym pogrzebał swoje szanse w walce o podium.

Mateusz popłynął świetnie, w finale miał zdecydowanie najszybszy czas i wygrał. Maciej popłynął słabszy przejazd, widać było, że jest trochę zestresowany i ostatecznie zajął 4. miejsce. Dariusz Popiela niestety popłynął słabo. Zebrał punkty karne i uzyskał słaby czas przejazdu. – powiedział Jarosław Miczek.

W dwójkach natomiast rywalizacja odbywała się tylko pomiędzy osadami polskimi, których było aż sześć w finale i osadami Słowacji. Piotr i Marcin wygrali z dużą przewagą, wykonując bezbłędny przejazd, na drugim miejscu z 6 punktami karnymi bracia Brzezińscy. Na trzecim miejscu z dużą stratą, ponad trzydziestosekundową, Krzysztof Zych i Wojciech Klata.

Mogę powiedzieć, że każdy przejazd był dobry, z dużą kontrolą, bez zbędnego ryzyka. Ciężka woda jest w Bratysławie, a na dodatek trasa też nie należała do łatwych i z tych przejazdów jestem zadowolony – powiedział Marcin Pochwała.

Pewne, bardzo solidne przejazdy Pochwały i Szczepańskiego. Zarówno w półfinale jak i w finale 10 sekund przewagi nad braćmi Brzezińskimi. Bardzo dojrzała, przemyślana jazda, zrealizowana w stu procentach zgodnie z założeniami. Pozostałe dwójki, słabsze przejazdy, chyba nie wytrzymali presji, zresztą trasa nie była najłatwiejsza, woda była ciężka z trudnymi elementami. Konfiguracja bramek nr 7, 8 i 9 mogła sprawiać problemy – skomentował przejazdy dwójek Jarosław Miczek.

Natalia Pacierpnik także popełniła błąd w konfiguracji bramek nr 7, 8 i 9, tak jak Wiercioch i Majerczak, który kosztował ją wejście do finału. Za to bardzo odważnie popłynęła Klaudia Zwolińska, popełniając błąd na 15. bramce i ostatecznie zdobywając srebrny medal. W finale startowała także Sara Ćwik, ale uzbierała aż 8 punktów karnych i ostatecznie dało jej to dopiero 6. miejsce.

Również na szóstym miejscu ukończył swój udział w zawodach Grzegorz Hedwig, łapiąc 4 punkty karne na 6. i 20. bramce. W tym samym finale startował Kacper Sztuba, który został sklasyfikowany na 9. miejscu.

W kanadyjkach pań, choć to konkurencja nieolimpijska, Aleksandra Stach także stanęła na podium zdobywając srebrny medal. Justyna Janczy ze swoim czasem, ale bez punktów karnych, których uzbierała 12, mogłaby wygrać Bratysława Open.

Trasa była bardzo wymagająca, trzeba było odpowiednio wykorzystać wodę. Mimo słabych przejazdów eliminacyjnych i półfinałów, w finale pokazałam swoje możliwości - mówiła po finale Aleksandra Stach.

Ogólnie jestem zadowolony, bo trasy były trudne i chciałem, żeby zawodnicy popłynęli odważnie i zaryzykowali. Nie wszystko wyszło, ale bardzo mi się podobało – powiedział Jarek Miczek.

Jeszcze w tym tygodniu slalomiści przejdą badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie i w weekend wystartują w Mistrzostwach Polski Seniorów w Krakowie.

Rywalizacja krajowa zakończyła się właśnie na Bratysława Open. Punktację w K1 wygrał Maciej Okręglak, w C1 Grzegorz Hedwig, w C2 Szczepański z Pochwałą. Wśród pań wygrała Natalia Pacierpnik. Jednak, kto pojedzie na Igrzyska Olimpijskie i tam będzie reprezentował nasz kraj, ostatecznie zadecyduje Zarząd Polskiego Związku Kajakowego.