Od Piestan rekord to 45 medali

Czy na jednych kajakowych zawodach jedna ekipa może zdobyć 45 medali? Może. A jeśli może, to zrobią to Polacy. Dokładnie polscy kajakarze, którzy na Międzynarodowych Regatach w Piestanach, w dniach 28 – 29 maja na Słowacji w kategorii juniorskiej i młodzieżowej zdominowali rywalizację zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Piestany zostały potraktowane przez najsilniejsze juniorskie i młodzieżowe ekipy kajakowe bardzo poważnie. Oprócz gospodarzy i Polaków swoich przedstawicieli wysłali na Słowację między innymi: Niemcy, Węgrzy, Kanadyjczycy, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Izrael, Francja, Portugalia czy Serbia. W sumie 23 kraje.

Tymczasem od początku ton tej rywalizacji nadawali juniorzy z Polski. Nadawali tak, że wszyscy przecierali oczy ze zdumienia. Choć może zdumienie to złe słowo, bo Polacy od dawna pokazują, że wiedzą o co w tej dyscyplinie sportu chodzi. A raczej, po co się pływa.

Od lat do elity światowego kajakarstwa należą polskie seniorki i seniorzy. Trudno, żeby było inaczej skoro elitą są już w wieku juniorskim. W Piestanach Julia Olszewska płynąc w jedynce lub w osadach zdobyła sześć medali - pięć złotych i jeden srebrny.

To były bardzo udane starty. Zwycięstwo to też zasługa trenera Zbigniewa Kowalczuka, który przygotował mnie do startu – powiedziała zadowolona Julia Olszewska.

Jak by tego było mało kolejna Polka Julia Walczak od swojej imienniczki była gorsza tylko o jeden stopień podium. Do pięciu złotych dorzuciła „ tylko” brąz. Takie „tylko” w ciemno brałaby nie jedna kajakarka.

Czterdzieści pięć medali to nie tylko zasługa pań. Jeśli na zawody jedzie Jakub Bródka, to raczej nie wróci z nich z pustymi rękami. W Piestanach, podobnie jak obie Julie, zdobył ich 6.- cztery złote i dwa srebrne.

Miałem apetyt na medale, który rósł w miarę zdobywania kolejnych. Dodatkowo można to nazwać przedsmakiem Mistrzostw Europy. W samych Piestanach mimo przeciwnego wiatru i wyczerpującego słońca impreza sportowo była udana, co można zobaczyć po kolorach zdobytych krążków – tak Piestany podsumował Jakub.

W sumie polscy młodzi kajakarze i kajakarki we wszystkich rankingach zajęli najwyższe miejsca. Polacy przywieźli 45 medali, drudzy Niemcy 28, a trzecie ekipa to Kanada z 20 krążkami.

Jestem zadowolony, bo jak nie być po takim sukcesie? Najważniejsze będą jednak eliminacje juniorów w Bydgoszczy. Na nich zostanie wyłoniona kadra pod kątem Mistrzostw Europy i Świata - tak o zawodach w Piestanach powiedział Robert Włodarczyk trener naszych juniorów.

W klasyfikacji punktowej Polska zajęła 1. miejsce zdobywając 496 punktów. W punktacji indywidualnej 42 punkty zdobył Jakub Bródka, co dało mu pierwsze miejsce w całych zawodach. Julia Olszewska z 38,5 punktami zajęła miejsce za Jakubem wśród najlepszych zawodników w Piestanach.

Pierwsze miejsce w punktacji ogólnej zdobyli również: Katarzyna Kołodziejczyk, Julia Walczak, Sandra Ostrowska, Klaudia Szulecka, Bartosz Grabowski, Hubert Olszewski, Katarzyna Kozakiewicz, Adrian Klos, Helena Wiśniewska, Paulina Grzelkiewicz, Dawid Dziurla, Mateusz Wiśniewski, Wojciech Tracz, Natalia Gawlik, Przemysław Korsak, Damian Liskowiak, Karolina Karolczuk, Agata Zielińska, Jakub Michalski, Remigiusz Nowaczyk, Ksawery Hajdamowicz, Weronika Szymańska, Kamil Tomyślak, Oskar Pacała, Helena Wiśniewska, Wojciech Chrząszcz.

Dziękujemy, gratulujemy i prosimy o jeszcze więcej medali z Waszym udziałem.