Jedni w Austrii, drudzy we Francji. Polscy freestyle’owcy zdobywają medale

W austriackim Wildalpen odbywały się otwarte mistrzostwa tego kraju. Polskę reprezentowała 5 osobowa ekipa, która przyjechała po medale i doświadczenie. I tym razem medale zdobywali ci, którzy powinni zdobywać doświadczenie.

Rywalizacje rozpoczęła kategoria K1M, gdzie po kwalifikacji Bartosz Czauderna zajmował drugie miejsce, tracąc tylko 10 punktów do lidera. Do półfinału zakwalifikowali się również: Maksymilian Drak oraz Adam Olesiński, ale na tym etapie zakończyli swoje występy w K1M. Stanisław Kacprzyk, który również rywalizował w Wildalpen, niestety nie  zakwalifikował się do finałów, kończąc zawody na 14. miejscu. W walce o medale nadal pozostawał jeden z naszych najlepszych freestyle’owców - Bartosz Czauderna. Bartosz  niestety z rundy na rundę pływał coraz słabiej i zakończył zawody tuż poza podium, na czwartym miejscu, mimo dobrego ostatniego finałowego przejazdu.

Poziom wody był naprawdę dobry, można było wykonywać figury powietrzne oraz rotacyjne bez strachu o uderzenie w dno. Jednak przez to odwój był trochę inny niż ten, który znamy z naszych wakacyjnych treningów, więc musieliśmy się praktycznie adaptować od początku, a że czasu było mało, a raczej w ogóle, to nie było to łatwym zadaniem – powiedział po starcie Bartosz.

Medale jednak były i to dość niespodziewane. W kategorii juniorów w konkurencji K1 na najwyższym stopniu podium w Austrii stanął Michał Sobieraj-Jakubiec, który do swoich pewnych figur dorzucił trophy move – Woo Tricky, którym zdystansował startujących z nim austriackich juniorów. Siostra Michała – Agata, otrzymała tytuł najlepszej juniorki, kiedy po zaciętej walce i wykonaniu Loopa oraz spina udało jej się zdobyć aż trzecią lokatę, pokonując dużo bardziej doświadczone zawodniczki. Wszystko dlatego, że z powodu małej ilości juniorek kategoria nie została utworzona i obecne na zawodach juniorki startowały z seniorkami.

Jestem bardzo zadowolony z moich juniorów i z ich dobrego występu. To wspaniałe uczucie, kiedy widać efekty treningów długoterminowych w zawodach. Pod wrażeniem byłem szczególnie występu Agaty w kategorii seniorek, potraktowała to jak zwykły start, pokonała stres i bardziej doświadczone koleżanki – komplementował po zawodach swoich podopiecznych Bartosz Czauderna.

Kolejne krążki dla naszej ekipy dorzucili jeszcze w C1: Adam Olesiński, który zdobył srebro i  Maksymilian Drak, który wywalczył trzeci brąz. Nasi kajakarze musieli uznać wyższość jedynie 4-krotnego mistrza Europy, który jednak nie próbował nawet zostawić złudzeń, kto powinien zdobyć złoto.

Całość zawodów dla naszej reprezentacji była bardzo wyczerpująca, ponieważ z uwagi na kończący się rok szkolny przyjechali dopiero w piątek w nocy. Od razu po dotarciu zeszli na trening przy sztucznym świetle, który zakończył się o 3 rano, a start rozpoczynał się już o 10 następnego dnia. Całość zawodów odbywała się również w jeden dzień, więc nie było czasu na odpoczynek, a ogromny upał zabierał resztki sił, pomimo orzeźwiającej bryzy rzeki Salzy.

Tuła i Czaplicki z medalami we Francji.

W rozegranym w okolicach francuskiej miejscowości Entreesen w silnie obsadzonych, międzynarodowych zawodach Makinito Contest 2016, Zofia Tuła wywalczyła srebro, a Tomasz Czaplicki brąz.

Zawody od początku miały bardzo widowiskowy przebieg i już po eliminacjach wyłoniła się zdecydowana czołówka. W konkurencji kobiet Zofia Tuła prowadziła po eliminacjach i ostatecznie w finale zajęła drugie miejsce, nieznacznie ustępując 3-krotnej mistrzyni Europy Marlene Devilez (Francja). Trzecie miejsce zajęła Nuria Fontane Masó, wicemistrzyni Świata juniorek 2013, mistrzyni Europy Juniorek 2014. Jednak walka o złoto toczyła się jedynie między Zosią i Marlene. Reszta zawodniczek pozostała zdecydowanie z tyłu.

Tomek prowadził po eliminacjach przed obecnym mistrzem Europy - Hiszpanem Quinem Fontane Masó. W ćwierćfinale Hiszpan wyprzedził Tomka. Nasz wicemistrz Europy z Palttling zrewanżował mu się w półfinale, wyraźnie wyprzedzając Quima, który spadł na trzecie miejsce. Wszystko rozstrzygnęło się w niezwykle widowiskowym finale, gdzie do rywalizacji o złoto włączył się również Thom Richard - wicemistrz Świata Juniorów z Francji 2013. Ostatecznie w zawodach zwyciężył Quim Fontane Masó, drugi był Thom Richard, a Tomek zajął trzecie miejsce.