Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików

Kolejne Mistrzostwa Polski już za nami. Tym razem były to XXXI Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i V Mistrzostwa Młodzików.

Sporo wyścigów i sporo emocji. Tak najkrócej można określić to, co działo się w Bydgoszczy na torze regatowym Brdy Ujście.

W regatach udział wzięło 65 klubów z całej Polski i 457 zawodniczek i zawodników. Młodzicy pływali na dystansie 2000 metrów, a młodzieżowcy od 200 do 1000 metrów.

Przy okazji igrzysk nikogo nie dziwiło to, że z uwagą przyglądano się kategorii młodzieżowej. Tu rywalizuje się na dystansach olimpijskich od 200 do 1000 metrów. I tu byli też faworyci.

Należała do nich między innymi Anna Puławska. Kajakarka gorzowskiego AZS – AWF przez prawie cały rok trenowała pod okiem Tomasza Kryka i Macieja Juhnke z seniorską reprezentacją. A jeśli trenuje się z medalistkami olimpijskimi, to musi to przynieść efekty. Przynosiło na pucharach świata, to musiało też na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

W K1 200 wygrała minimalnie. Ale już w K1 500 nie miała sobie równych i wygrała zdecydowanie. Później popłynęła jeszcze z Aleksandrą Janicką w dwójce na 500 metrów i też stanęła na podium. A dokładnie na trzecim stopniu.

Te Mistrzostwa Polski były dla mnie bardzo trudne, sezon był wymagający i długi. Czułam się juz zmęczona ilością startów i wyjazdów. Na 14 dni przed MP odłożyłam wiosło na tydzień, miałam ,,wakacje”. Po powrocie zostało 7 dni na przygotowanie się do startu, to niewiele, tydzień zleciał bardzo szybko, spędziłam go w Lubniewicach na obozie klubowym. Mimo wszystko udało się, wygrałam w dwóch konkurencjach indywidualnych, z czego jestem naprawdę bardzo zadowolona. Większość zawodników narzekała na glony, które blokowały im stery, bo było ich w tym roku naprawdę dużo, lecz ja podeszłam do tego inaczej. Przed finałami powiedziałam sobie, że nie będę myśleć o glonach, tylko o tym, żeby jak najszybciej dopłynąć do mety i tak się stało. Mogę spokojnie powiedzieć, że kropka nad i została postawiona, gdyż sezon młodzieżowy został zakończony. Przede mną jeszcze Mistrzostwa Polski Seniorów, w których postaram się wypaść równie dobrze – skomentowała Anna Puławska.

To, co zrobiła na tych zawodach Anna Puławska, pozwoliło jej na zdobycie tytułu najlepszej zawodniczki mistrzostw.

Najlepszym zawodnikiem wśród kanadyjkarzy został Wiktor Głazunow z AZS AWF Gorzów Wielkopolski, wygrywając C1 i C2 1000 metrów, a także przywożąc brązowy medal z C1 200 metrów.

Jeżeli chodzi o starty, to z każdego jestem bardzo zadowolony. C1 1000 od początku starałem się zrobić przewagę i utrzymać ją do samego końca, zachowując siłę na ewentualny finisz. W C2 1000 z Joshuą Drojetzkim był biegiem, który bardzo chcieliśmy wygrać, ponieważ przez dwa lata nam się to nie udawało. Jeżeli chodzi o C1 200, to cieszy mnie ten medal, ponieważ ten dystans był brany z marszu, a czasy były dobre. Bardzo się cieszę, że zostałem wybrany najlepszym zawodnikiem młodzieżowym, ponieważ po raz pierwszy dostałem takie wyróżnienie – powiedział po odebraniu pucharu Wiktor Głazunow.

Konkurencje kajakarzy wygrał Grzegorz Bierzało, także z AZS AWF Gorzów Wielkopolski, który wygrał wyścigi sprinterskie w K1 i K2 200 metrów.

Wyścig K1 200 m pod względem taktycznym uważam, że został zrealizowany w 100 % w finale, co dało mi zwycięstwo, z którego bardzo się cieszę. Jest to dla mnie nagroda za trud, który włożyłem w przygotowania. – podsumował Bierzało.

Natomiast takiego obrotu sprawy, czyli zwycięstwa, nie spodziewał się na dystansie 200 metrów w konkurencji K2.

Wyścig K2 200 m, który również wygrałem z kolegą Dorianem Kliczkowskim, był lekkim zaskoczeniem, ponieważ raptem kilka razy byliśmy na wodzie. Bardzo chciałem już przed zawodami zostać najlepszym zawodnikiem regat i to się spełniło, bardzo jestem z tego powodu zadowolony. To wyróżnienie da mi na pewno motywację do dalszej pracy – powiedział Grzegorz Bierzało.

W kategorii kanadyjkarek najlepszą zawodniczką okazała się Sylwia Szczerbińska z Cresovii Białystok, która wygrała C2 500 metrów wraz z Natalią Grzywą i zdobyła brązowy medal w C1 200 metrów.

Jestem zadowolona ze swoich startów, aczkolwiek na jedynce nie pokazałam jeszcze wszystkiego. Złoty medal na C2 był dla nas miłą niespodzianką. Cieszę się, że zostałam wybrana, jako najlepsza zawodniczka regat wśród kanadyjkarek, takie wyróżnienie motywuje do ciężkiej pracy oraz osiągania dalszych sukcesów – podsumowała swoje starty Sylwia Szczerbińska.

Po dwa złote medale w kategorii młodzieżowej zdobyli: Martin Brzeziński z CWSZ Zawisza SK Bydgoszcz w K1 i K4 1000 m, Justyna Iskrzycka z Pauliną Paszek w K2 i K4 500 metrów oraz młodzik Krystian Hołdak z KKS Nowa Sól.

Rywalizację drużynową wygrał klub CWZS Zawisza SK Bydgoszcz, który zgromadził 192 punkty. Na drugim miejscu uplasował się AZS AWF Gorzów Wielkopolski ze 119 pkt., a na trzecim KS AZS ZWF Poznań 102 pkt.

W kategorii współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży 1. miejsce zajął klub AZS AWF Gorzów Wielkopolski z 315 punktami, na 2. miejscu znalazł się CWZS Zawisza SK Bydgoszcz gromadząc 205 pkt., a na trzecim KS AZS AWF Poznań ze 151 pkt.

Jest jednak coś, co wypaczało rywalizację. Organizatorzy mieli niemały problem z glonami, które były cały czas wybierane. Taka sytuacja trochę zaburzała rywalizację. Ale nawet na arenach Igrzysk Olimpijskich nie da się ustrzec od takich problemów.