Srebrne kajak polo!!!!

To były piękne Mistrzostwa Świata w Kajak Polo. Przede wszystkim dlatego, że młode Polki zdobyły na nich srebrny medal. Po drugie, zorganizowano je na Sycylii, w Syracuz na naturalnych akwenach przedzielonych zabytkowymi, malowniczymi mostami, na których umieszczono trybuny.

Nasze panie do lat 21, turniej zaczęły naprawdę dobrze, choć grupa, w której grały, łatwa nie była. Ich przeciwniczkami były Niemki, Brytyjki, Holenderki i zawodniczki z Singapuru. Z grupy wychodziły trzy zespoły, a Polki zajęły w niej 2. Miejsce, za Niemkami i przed Brytyjkami, z którymi przegrały 3:4.

W drugiej rundzie młode Polki, aby marzyć o walce o medal, musiały być pierwsze, przed ekipami z Nowej Zelandii i Kanady. Z Nowozelandkami był remis 5:5, natomiast pokonały Kanadyjki aż 7:2, dzięki czemu Polki zajęły 1. miejsce w grupie, co skutkowało awansem do pierwszej czwórki.

W półfinale ponownie spotkały się z Brytyjkami i tym razem nasze kajakarki były lepsze, wygrywając po dogrywce do złotej bramki 4:3. Tym samym Polki znalazły się w finale, w którym czekały na nie faworytki, Niemki.

Finał był godny Mistrzostw Świata. Od początku na boisku kibice oglądali twardą walkę o każdy centymetr pola. Oba zespoły miały okazję do zdobycia bramek, ale w pierwszej połowie kibice ich nie zobaczyli. Doczekali się po przerwie. Cztery minuty po wznowieniu gry, Niemki wyszły na prowadzenie. Polskie kajakarki nie złożyły wioseł i nie załamały się. Postawiły wszystko na jedną kartę i opłaciło się. Na 30 sekund przed końcem meczu nasze dziewczyny wyrównały.

Była to akcja rozpoczęta przez Klaudię Sachmerda, która dobrze wypracowała miejsce w obronie Niemek. W to miejsce wjechała Monika Kulas, wyrównując mecz i walka rozpoczęła się od nowa

O złotym medalu musiała zatem zdecydować dogrywka do złotej bramki, 5 minutowa nie przyniosła rozwiązania. Kolejna dogrywka i tu na minutę przed końcem Niemki zdobyły bramkę, sięgając po mistrzostwo.

Mecz, jaki rozegrały zawodniczki, był zacięty i pełny dramatyzmu, jednak był najlepszym, jaki rozegrały do tej pory. Nasza drużyna była bardzo dobrze przygotowana taktycznie, siłowo oraz techniczne. W ocenie innych trenerów nasze zawodniczki mają przed sobą ogromne możliwości i ten fakt bardzo cieszy – podsumował finał Dariusz Pilarz, trener reprezentacji kobiet.

To i tak ogromny sukces polskiego kajakarstwa i dyscypliny, jaką jest kajak polo. Bo to pierwszy tak duży sukces polskiej ekipy na Mistrzostwach Świata. Pierwszy medal kobiecej drużyny na Mistrzostwach Świata.

Bardzo dobrze zaprezentowały się seniorki, które w ostatecznym bilansie zajęły 7. pozycję. Stoczyły z Włoszkami walkę o wejście do pierwszej szóstki. Był to mecz, w którym po zakończeniu w normalnym czasie gry, 2x10 minut, musiały stoczyć jeszcze trzy dogrywki. Każda dogrywka, to kolejne 5 minut, z których zwycięsko wyszły Włoszki i to one ostatecznie zajęły 5. miejsce.

W mistrzostwach brały udział jeszcze dwie nasze męskie drużyny. Panowie do lat 21, chociaż zajęli miejsce 9., to w walce o podium przegrali z Hiszpanią i Włochami zaledwie 1 bramką

Z jednej strony miejscami jesteśmy troszkę rozczarowani. W mojej ocenie drużyna U21 przygotowana była na walkę w półfinale, co zresztą chłopaki udowodnili swoją grą. Minimalne przegrane mecze w drugiej rundzie pozwoliły na walkę o 9. Miejsce, a właściwie pozostał do poprawy tylko jeden element, faule w ataku.  Przy tak wyrównanym poziomie, to była główna przyczyna, straconego na tych mistrzostwach półfinału. Tak właśnie jest, aby realizować swoje marzenia, zespół musi być kompletny pod każdym względem. Z drugiej jednak, postawa naszych chłopaków daje powód do radości i daje kopa do jeszcze większej pracy w przyszłym sezonie, tym bardziej, że wszyscy czujemy, że nasze marzenia o półfinale są na wyciągnięcie ręki – powiedział trener kajakarzy Norbert Watkowski.

Mężczyźni, seniorzy sklasyfikowani zostali na pozycji 11.

Jeżeli chodzi o seniorów, to mam nadzieję, że problemy szczególnie zdrowotne, z jakimi borykaliśmy się w tym roku, są już za nami i w tym kontekście najważniejsze było znaleźć się w pierwszej dwunastce, gwarantującej rozstawienie do kolejnych mistrzostw, choć mieliśmy szanse nawet na poprawę swojego najlepszego osiągnięcia, czyli 8. miejsca. W dwóch kluczowych meczach o to, aby znaleźć się w pierwszej ósemce mistrzostw, prowadziliśmy po dwa zero. Jednak zakończyliśmy te mecze przegranymi, szczególnie żal przegranego jedną bramką meczu z Wielką Brytanią, czego zabrakło? Mówiąc krótko, dyscypliny taktycznej – podsumował występ seniorów Norbert Watkowski.

Warto też wspomnieć o kibicach. Bo Ci, choć w niewielkiej liczbie, to byli widoczni i słyszalni. Gorąco dopingowali we wszystkich 32 meczach przez całe 640 minut. A to niech wystarczy na dowód tego, że emocje udzielały im się wielkie.

Matko kochana, jakie to wielkie emocje!!! Jakie wrażenia!!! Jak fajnie jest widzieć i słyszeć, że Polska liczy się w kajakpolowym świecie!!!! Z jak wielką dumą można mówić, że jesteśmy z Polski. Biało-czerwone, to barwy niezwyciężone. Z całego serca dziękujemy reprezentacjom Polski za nasze uczucie polskiej sportowej dumy WOMEN, MEN, U- 21 Women, U- 21 Men, jesteście BOHATERAMI!!!!!  Brawo, brawo Polska!!!!!! – to tylko jedne z fragmentów wpisu na portalu społecznościowym, jaki zamieszczali codziennie nasi kibice w Syracuz.

My też dziękujemy za medal, emocje i kibicowanie.