Polski Związek Kajakowy

  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • belgrad3.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • DSC_1832.jpg

Kluczem jest zabawa w kajaku

Po lipcowych Mistrzostwach Polski Młodzików rozmawialiśmy z Rafałem Krajewskim, szkoleniowcem opiekującym się kadrą juniorów. Jego zdaniem młodzi zawodnicy pływają na przyzwoitym poziomie jednak, ze względu na ciężkie treningi siłowe, niewielu z zostaje w sporcie do wieku seniora. Jak to zmienić? W pierwszych latach postawić na zabawę w kajaku.

 

Powrót do starej nazwy

Do nazwy Mistrzostwa Polski Młodzików wróciliśmy po kilkunastu latach przeprowadzania  Mistrzostwa Młodzików PZKaj. W lipcowych zawodach wystartowali zawodnicy z rocznika 98 i 99, którzy ścigali się na dystansie 2000 metrów. Chłopcy płynęli w konkurencjach K1 i K2 oraz C1 i C2, a dziewczęta w K1 i K2. Popłynęły także czwórki łączone z zawodników z obu roczników.

 

Na poziomie

Poziom naszym młodzików jest przyzwoity i jeśli tylko będą się prawidłowo rozwijać, w przyszłości możemy mieć z nich wiele pociechy. Jestem przekonany, że nasi zawodnicy mogą wygrywać z każdym, bo nie sądzę byśmy mieli słabszą młodzież od takich potęg kajakowych jak Niemcy czy Węgrzy. Warunkiem jest odpowiednie prowadzenie i zaangażowanie w trening.

 

Zabawa w kajaku

Powinniśmy koncentrować się na jak najdłuższym utrzymaniu zawodników w sporcie. Pracując z młodzikami, poza nauką techniki i poprawianiem ich wytrzymałości, musimy kłaść duży nacisk na zabawę w kajaku. To daje szansę, że najlepsi nie zakończą swojej przygody z kajakarstwem na poziomie juniora, a będą trenować dalej, aż do wieku seniorskiego.

 

Technika najważniejsza

Widać, że część młodych ma kłopot z techniką. Wielu z nich wiosłuje zbyt siłowo i nienaturalnie, bo ich trenerzy często koncentrują się na przygotowaniu fizycznym, a nie na nauce prawidłowego wiosłowania. Sądzę, że w tym wieku powinno się zwracać większą uwagę na technikę, bo złe nawyki jest później bardzo trudno skorygować.

 

Dobre warunki

Wielu naszych zawodników ma doskonałe warunki fizyczne jak na 13 i 14-letnią młodzież. Przykładem może być Katarzyna Kołodziejczyk z KTW Kalisz, która znakomicie popłynęła w Wiosennej Konsultacji i Regatach Eliminacyjnych, a na koniec spokojnie wygrała jedynkę w Mistrzostwach Polski. Trudno prorokować o jej przyszłości, ale w tym momencie to największy talent w grupie młodzików.

 

Potencjał osobowy

Po wynikach zawodów widać, że największe sukcesy w kraju odnoszą ośrodki, które potrafią skupić i utrzymać u siebie dużą ilość młodzieży. Mam nadzieję, że te kluby skutecznie wykorzystają potencjał osobowy i w przyszłości ich zawodnicy będą zasilać grono reprezentacji narodowej, nie tylko juniorskiej, ale w szczególności seniorskiej. (tp)

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.