Mistrzostwa Świata w maratonie kajakowym – Polacy wracają z dwoma medalami juniorów w wyścigach C1: srebrnym Adrianny Antos i brązowym Adriana Kłosa!

• MSmaraton_003
  • W portugalskiej miejscowości Prado Vila Verde odbywały się w dniach 6-9 września 2018 roku Mistrzostwa Świata w Maratonie. Rozegrano łącznie 17 konkurencji w grupach seniorów, U-23 i juniorów. Skromna 5 osobowa Reprezentacja Polski walczyła w 6 konkurencjach. Polacy zdobyli 2 medale: srebrny - Adrianna Antos (AZS-AWF Poznań) w wyścigu C1 juniorek na dystansie 11,8 km oraz brązowy – Adrian Kłos (Astoria Bydgoszcz) w wyścigu C1 juniorów na dystansie 19,0 km.

8m. Mateusz Borgieł – Mateusz Zuchora.

W mistrzostwach dominowali Węgrzy, którzy zdobyli 6 złotych medali i łącznie aż 18 krążków. Węgrzy, którzy wystawili po kilku zawodników w każdej z 17 rozgrywanych na MŚ konkurencji, dominują od wielu lat w wyścigach maratońskich na ME i MŚ. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęła Hiszpania zdobywając 2 złote medale, 3 srebrne i 3 brązowe, łącznie 8 medali. Hiszpania również wysyła na zawody dużą grupę zawodników, ale medale w Prado Vila Verde zdobywali jedynie zawodnicy w konkurencjach seniorskich. Na pozycji trzeciej Republika Południowej Afryki z 5 medalami: 2 złote i 3 brązowe. Złote medale zdobyło jeszcze 5 państw: Dania (2), Ukraina, Kanada, Norwegia i Portugalia (po 1 złotym medalu). Polska na miejscu 10 z jednym medalem srebrnym Adrianny Antos i jednym brązowym Adriana Kłosa. Medale MŚ zdobyło 14 państw.

W porównaniu z tegorocznymi Mistrzostwami Europy dorobek polskiej ekipy znacznie skromniejszy. W chorwackim Metkovic zdobyliśmy 6 medali w tym 1 złoty (1, 4, 1). Warte podkreślenia, że polska ekipa – bardzo skromna, z każdej imprezy mistrzowskiej wraca z medalami, pomimo, że obsadza od kilku lat wyłącznie konkurencje kanadyjkowe. Ciągle brak w polskiej ekipie dobrych kajakarzy, którzy chcieliby sprawdzić się w wyścigach maratonowych.