Polski Związek Kajakowy

  • Tula_Czaplicki.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • belgrad3.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg

Podwójne zakończenie w LKK Drzewica

W sobotę, 26 stycznia Prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz uczestniczył w podsumowaniu sezonu 2012 w Ludowym Klubie Kajakowym Drzewica. Uroczystość została połączona z oficjalnym zakończeniem kariery przez olimpijczyka Grzegorza Kiljanka.

Specjalizujący się w slalomie kajakowym LKK Drzewica organizuje podsumowania sezonu co roku. Spotkania odbywają się w budynku nad torem kajakowym w Drzewicy (100 km na południe od Warszawy, powiat opoczyński, województwo łódzkie). Są okazją do zaprezentowania rocznych wyników „górali z nizin”, podziękowań za osiągnięcia sportowe oraz wspieranie klubu. Tym razem uroczystość miała wymiar szczególny, ponieważ swą bogatą karierę sportową postanowił zakończył 28-letni Grzegorz Kiljanek, w ostatnich latach najbardziej doświadczony i utytułowany zawodnik LKK Drzewica.

Wydarzenie zgromadziło liczną grupę kajakarzy wszystkich kategorii wiekowych, trenerów, działaczy, sędziów, rodziców, dyrektorów placówek oświatowych oraz sympatyków klubu. Nie zabrakło gości. Na zaproszenie odpowiedział i do Drzewicy przyjechał Prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz. Urząd Marszałkowski w Łodzi reprezentował Hieronim Hubar z Departamentu Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki a miejscowe władze samorządowe przewodnicząca Rady Gminy i Miasta w Drzewicy Maria Teresa Nowakowska i Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski. Wszystkich zebranych powitał Prezes LKK Krzysztof Supowicz, olimpijczyk z Aten 2004.

W pierwszej części spotkania podsumowano osiągnięcia sportowe i działalność szkoleniową LKK w 2012 roku. Sprawozdania złożyli trzej trenerzy pracujący w klubie: Włodzimierz Dębowski (grupa seniorsko-juniorska), Michał Kiljanek i Piotr Podogrocki (grupy młodzików).

Największe sukcesy w slalomie kajakowym zanotował senior Grzegorz Kiljanek. Po długich i wyczerpujących eliminacjach wygrał wewnętrzną kwalifikację olimpijską w konkurencji C-1, dzięki czemu uzyskał awans na Igrzyska w Londynie. Ten sukces przypieczętował drugim miejscem podczas regat Pucharu Świata ICF w Pau. W najważniejszej imprezie czterolecia zaprezentował się z bardzo dobrej strony, zajmując dziewiąte miejsce. Gdyby nie pech w olimpijskim półfinale, miałby szanse na jeszcze lepszą pozycję. W Mistrzostwach Polski Seniorów odniósł zdecydowane zwycięstwo.

Znaczące sukcesy osiągnęli też juniorzy. Bartoszowi Dębowskiemu w K-1 oraz Bartoszowi Łęgoszowi i Pawłowi Smolarskiemu w C-1 udało się zakwalifikować do kadry narodowej. Ta trójka uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Juniorów i U-23 (Wausau, Stany Zjednoczone) oraz Mistrzostwach Europy Juniorów i U-23 (Solkan). W USA Paweł Smolarski zajął miejsce 15., Bartosz Dębowski 18. a Bartosz Łęgosz 20. Juniorom lepiej poszło w Słowenii. Bartosz Łęgosz był 8., Bartosz Dębowski 9. a Paweł Smolarski 22. Trzeba zaznaczyć, że w swoich konkurencjach drzewiczanie okazali się najlepsi wśród Polaków.

W Mistrzostwach Polski Seniorów Smolarski i Łęgosz wspólnie z Grzegorzem Kiljankiem wywalczyli srebrny medal w drużynie C-1x3. W Mistrzostwach Polski Juniorów osada Smolarski-Bartosz cieszyła się ze złotego medalu w C-2, Bartosz Łęgosz ze srebra a Paweł Smolarski z brązu w C-1, natomiast Bartosz Dębowski ze srebra w K-1. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży złoty medal w C-1 wywalczył Przemysław Nowak. Bezkonkurencyjna była dwójka kanadyjka Przemysław Nowak-Jarosław Klata. Jarek Klata był czwarty w K-1.

Coraz lepsze wyniki zaczynają uzyskiwać młodzicy LKK. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików zdobyli dwa brązowe medale. Te sukcesy stały się udziałem Krzysztofa Zycha w C-1 oraz osady C-2 Krzysztof Zych-Wojciech Klata. Podobnie było w Mistrzostwach Polski Młodzików. Brąz w kanadyjkach jedynkach wywalczył Adam Gąsiorowski a w kanadyjkach dwójkach osada Zych-Klata.

W klasyfikacji generalnej Ligi Młodzików 2012 cztery osady LKK zostały sklasyfikowane na trzecich miejscach: Adam Kopczyński w K-1, Adam Gąsiorowski w C-1, Dominika Gąsieniec w C-1 dziewcząt oraz dwójka kanadyjka Zych-Klata. W klasyfikacji drużynowej LKK Drzewica zajął drugą pozycję. Drzewica rywalizowała również w kajak polo. Podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików dziewczęta wywalczyły miejsce drugie a chłopcy trzecie.

Jako że za nami sezon olimpijski, nie mogło zabraknąć odniesień do Igrzysk. Zebrani obejrzeli bardzo ciekawy pokaz multimedialny, ukazujący historię kajakarstwa górskiego nad Drzewiczką oraz sylwetki pochodzących z Drzewicy kajakarzy górskich, którzy na przestrzeni lat reprezentowali nasz kraj w Igrzyskach Olimpijskich.

Ubiegłoroczne sukcesy kajakarzy zostały docenione przez samorząd Drzewicy oraz władze LKK, co potwierdzają nagrody dla zawodników. Grzegorz Kiljanek otrzymał gratyfikacje finansowe ufundowane przez gminę i klub, najlepsi juniorzy odebrali wiosła i pagaje, które zakupiono ze środków Urzędu Gminy i Miasta. Wszystkim zawodnikom i trenerom wręczono klubowe dresy, współfinansowane przez gminę i LKK.

Bohaterem drugiej części spotkania był Grzegorz Kiljanek, kończący 17-etnią karierę sportową. Jak poinformował Prezes Supowicz, popularny „Mały” od 1995 roku nieprzerwanie reprezentował drzewicki klub - najpierw KS Gerlach a po rozłączeniu sekcji piłki nożnej i kajakowej Ludowy Klub Kajakowy. Od początku przejawiał duży talent i nie bał się ciężkiej, systematycznej pracy. Te dwa czynniki w połączeniu z profesjonalnym podejścia do sportu zaowocowały licznymi sukcesami w slalomie kajakowym na arenie krajowej i międzynarodowej. Ukoronowaniem bogatej kariery było wywalczenie nominacji olimpijskiej i udział w IO „Londyn 2012”. Oryginalnym podsumowaniem kariery Kiljanka okazała się prezentacja multimedialna, przygotowana przez jego najbliższych.

 

Największe sukcesy Grzegorza Kiljanka w slalomie kajakowym w latach 2000-2012

MIĘDZYNARODOWE

Sezon 2000 - Mistrzostwa Świata Juniorów (Bratysława): 1. miejsce w C-1x3

Sezon 2001 - Mistrzostwa Europy Juniorów (Bratysława): 1. miejsce w C-1x3, 3. miejsce w C-l

Sezon 2002 - Mistrzostwa Świata Juniorów (Nowy Sącz): 1. miejsce w C-l x3

Sezon 2004 - Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 (Kraków): 2. miejsce w C-lx3

Sezon 2005 - Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 (Kraków): 1.miejsce w C-1x3

Sezon 2006 - Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 (Nottingham) – 1. miejsce w C-1x3

Sezon 2007 - Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 (Kraków) – 1. miejsce w C-1x3, Mistrzostwa Świata Seniorów (Foz Iguassu, Brazylia): 7. miejsce w C-1

Sezon 2008 - Mistrzostwa Europy Seniorów (Kraków) – 2. miejsce w C-lx3,

wywalczenie kwalifikacji dla Polski na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Sezon 2010 - Puchar Świata ICF (Praga) – 4. miejsce w C-l

Sezon 2011 - Puchar Świata ICF (Praga) – 5. miejsce w C-l

Sezon 2012 - Puchar Świata ICF (Pau, Francja) – 2. miejsce w C-l, XXX Igrzyska Olimpijskie „Londyn 2012” – 9. miejsce w C-l

 

KRAJOWE

Mistrzostwa Polski seniorów, młodzieżowców i juniorów: 30 medali - 18 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe.

* Indywidualnie 4-krotny mistrz Polski seniorów, 2-krotny mistrz Polski młodzieżowców i 4-krotny mistrz Polski juniorów w C-1.

* Drużynowo 8-krotny mistrz Polski w C-1x3.

 

W podziękowaniu za liczne sukcesy, lata ciężkiej pracy, godne reprezentowanie kraju i Polskiego Związku Kajakowego Prezes Bejnarowicz wręczył Grzegorzowi Kiljanowi okazały puchar i upominek. Uhonorował również miejscowych samorządowców, którzy wspierają kajakarstwo górskie i działalność klubu.

Sam zaś otrzymał podziękowania od klubowych działaczy za „owocną współpracę i wspieranie LKK Drzewica, promocję kajakarstwa górskiego oraz gminy i miasta Drzewica”. Odbierał dyplom Niezawodnego Przyjaciela Klubu dla siebie oraz Członka Zarządu PZKaj, Tadeusza Wróblewskiego. Od burmistrza Drzewicy przyjął gratulacje z okazji wyboru na nową kadencję oraz życzenia kolejnych sukcesów.

Podsumowując sezon olimpijski Józef Bejnarowicz podkreślił, że pod względem punktów uzyskanych na Igrzyskach, PZKaj jest najlepszym związkiem sportowym w kraju ale zdobyty jeden medal olimpijski w Londynie był jego porażką. Zapowiedział jeszcze mocniejsze wspieranie klubów, które stawiają na systematyczną pracę z młodzieżą, a więc takich jak LKK Drzewica.

Prezes poinformował o przypadającym w bieżącym roku 85-leciu Polskiego Związku Kajakowego. Z tej okazji podczas głównych imprez kajakowych wyróżnieni zostaną czołowi działacze oraz kluby, m.in. slalomowe. Dodał, że w bieżącym roku PZKaj. zorganizuje cztery duże imprezy międzynarodowe – trzy w Poznaniu i jedną w Krakowie. Na zakończenie zapewnił, że jeśli będzie miał możliwość, zawsze chętnie skorzysta z zaproszenia i przyjedzie do Drzewicy.

Relacja:Waldemar Pęczkowski

 

  • P1310864
  • P1310895
  • P1310934
  • P1310938

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.