Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • belgrad3.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg

Podsumowanie sezonu - kajakarstwo górskie

Kajakarstwo górskie przynosi nam dość regularnie co sezon po kilka medali. Nie inaczej było i w 2013 r., gdy zawodnicy w tej dyscyplinie z sukcesami walczyli na mistrzowskich zawodach. Czempionat europejski odbywał się tym razem na początku czerwca w Krakowie. Nie są to zawody z długą tradycją. Ledwie przed 17 laty slalomiści spotkali się po raz pierwszy, by walczyć o prymat na Starym Kontynencie.

Lista medalistów tej imprezy pełna jest jednak głośnych nazwisk. Do pojedynku pod Wawelem Polacy pojawili się w tym zacnym gronie 16 razy. Na własnym „podwórku” udało im się jednak powiększyć ten bilans do 19 krążków, dzięki czemu wyrównali osiągnięcia reprezentacji z 2008 i 2010 r., gdy również zajmowali w tych zawodach trzy miejsca na podium. Jednocześnie też po raz pierwszy w historii ME przewyższyliśmy liczbą zdobytych na jednej imprezie medali prawdziwych gigantów tego sportu – Słowaków. Na ten sukces złożyło się srebro Marcina Pochwały i Piotra Szczepańskiego w C2 oraz dwie pozycje na „pudle” z pojedynków drużynowych – druga w C2 i trzecia w K1.

Polskie medale (ME): Marcin Pochwała/Piotr Szczepański (srebro – C2), Marcin Pochwała/Piotr Szczepański, Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński, Dominik Węglarz/Dariusz Chlebek (srebro – C2 drużynowo), Dariusz Popiela, Grzegorz Polaczyk, Rafał Polaczyk (brąz – K1 drużynowo)
Punkty olimpijskie: 17

Dużym sukcesem zakończyły się również MŚ w wykonaniu biało-czerwonych. Dotychczasowy bilans Polaków w tej dyscyplinie wynosił 1,35 medali na imprezę. Kajakarzom górskim znad Wisły udało się jednak zakończyć tegoroczne starcie najlepszych slalomistów świata z wynikiem powyżej średniej. Filar tego sukcesu stanowiła znakomita postawa w męskim K1. Nasz reprezentant w tej konkurencji, Mateusz Polaczyk po raz drugi w karierze stanął na podium najważniejszej imprezy globu. Dwa lata wcześniej cieszył się ze srebra, we wrześniu w Pradze natomiast zdobył brąz. W boju tym przegrał tylko z wicemistrzem olimpijskim z Londynu, Czechem, Vavrincem Hradilkiem oraz bardzo nieznacznie z jego rodakiem, Jirzim Prskavcem. Okazał się natomiast lepszy niż medaliści Igrzysk – Fabien Lefevre, czy Hannes Aigner. Nie był to jednak koniec zdobyczy tego zawodnika w czeskiej stolicy. Razem ze swoim bratem Grzegorzem oraz Dariuszem Popielą w drużynowej odmianie tej konkurencji zajęli bowiem 2. miejsce. Z dorobku biało-czerwonych na uwagę zasługuje również zaszczytna piąta pozycja Szczepańskiego i Pochwały w C-2.

Polskie medale (MŚ): Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela (srebro – K1 drużynowo), Mateusz Polaczyk (brąz – K1)
Punkty olimpijskie: 10

Chwały przysporzyły nam również wyniki młodszych zawodników. W Mistrzostwach Świata Juniorów i U-23 w Liptowskim Mikulaszu ogółem Polakom udało się zgarnąć cztery krążki. Tylko jeden z nich pochodził jednak z rywalizacji w konkurencji olimpijskiej. Był to brąz Filipa i Andrzeja Brzezińskich w C2 w kategorii U-23. W tej specjalności Polacy mają solidne podstawy do zdobywania medali w przyszłości również w gronie seniorów. Albowiem poza medalistami w ścisłym finale pojechały także dwie inne osady z kraju nad Wisłą – Dariusz Chlebek, Dominik Węgrzak i Michał Wiercioch, Grzegorz Majerczak, plasując się tuż za podium. Z tego względu nie dziwi zatem srebro biało-czerwonych w starciu drużynowym podwójnych kanadyjek. Medale takiego samego koloru w tej konkurencji zdobyli też ich młodsi koledzy. Tytuł wicemistrzów przypadł ponadto w udziale zespołowi C1 w kategorii U-23.

Polskie medale: MŚ – juniorzy: Jakub Brzeziński/Adam Kozub, Wojciech Klata/Krzysztof Zych, Kacper Ćwik/Filip Janur (srebro – C2 drużynowo) || MŚ – U-23: Wojciech Pasiut, Kacper Gondek, Arkadiusz Nieć (srebro – C1 drużynowo), Dariusz Chlebek/Dominik Węgrzak, Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński, Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak (srebro – C2 drużynowo), Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński (brąz - C2)
Punkty olimpijskie: 10 (juniorzy) + 20 (U-23)

Jeden krążek więcej udało się młodym slalomistom zgarnąć na ME Juniorów i U-23 w Bourg Saint Maurice. Zestaw konkurencji, gdzie zdobyli medale nieco przypominał ten ze światowego czempionatu. Brąz znów powędrował na konto reprezentantów w męskim C2 w kategorii U-23, a autorami sukcesu byli Filip i Andrzej Brzezińscy. Podczas mistrzostw Starego Kontynentu ta dwójka wraz z osadami Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak i Wojciech Pasiut/Kacper Gondek sięgnęła też po złoto w starciu drużynowym w tej konkurencji. Do tego dorobku dochodzą jeszcze dwie trzecie lokaty dla męskich ekip w K1 zarówno wśród juniorów, jak i starszej kategorii wiekowej.

Polskie medale: ME – juniorzy: Eryk Lejmel, Bartosz Dębowski, Kacper Ćwik (brąz – K1 drużynowo) || ME – U-23: Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński, Michał Wiercioch/Grzegorz Majerczak, Wojciech Pasiut/Kacper Gondek (złoto – C2 drużynowo)  Wojciech Pasiut, Kacper Gondek, Arkadiusz Nieć (srebro – C1 drużynowo), Filip Brzeziński/Andrzej Brzeziński (brąz - C2) Rafał Polaczyk, Michał Pasiut, Maciej Okręglak (brąz – K1 drużynowo)
Punkty olimpijskie: 8 (juniorzy) + 14 (U-23)


Wojciech Bajak

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.