Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg

Podsumowanie sezonu - maraton

Do każdego medalu w maratonie kajakowym wiedzie długa droga licząca po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów, nieustannej walki na wodzie. Sukces mimo licznych pociągnięć wiosła przybliża się bardzo powoli. Tym więcej waży więc każdy krążek zdobyty na takim dystansie. A polscy reprezentanci w tej dyscyplinie w ostatnim roku dość szczodrze napełnili worek z medalami.

Maraton kajakowy po raz pierwszy w dziejach znalazł się w programie prestiżowych zawodów World Games, co prawda jeszcze w roli konkurencji pokazowej, lecz laur z imprezy rozgrywanej raz na cztery lata, w gronie najlepszych zawodników ma i tak niepowtarzalną wartość. Smaku takiego osiągnięcia doświadczył właśnie Polak, Bartosz Dubiak, który w kanadyjkach zdobył brąz. Do wyłonienia najlepszej trójki zmagań w kolumbijskim Cali potrzebny był tylko jeden wyścig, bez eliminacji. Wszystko zależało zatem od występu w finale. Zawodnik z Polski uległ tylko dwóm zawodnikom, lecz o prawie minutę zdołał wyprzedzić resztę utytułowanych rywali, kończąc wyścig na trzecim miejscu. Tym samym dołączył do grona ośmiu zawodników z orłem na piersiach, posiadających krążek w tej dyscyplinie na imprezie światowej w kategorii seniorów.

W grupie tej nie ma jeszcze Patryka Gluzy, lecz podczas MŚ poczynił on poważny krok ku takim zaszczytom w przyszłości, zgarniając srebro w C1 juniorów. Na trasie zlokalizowanej na kopenhaskim jeziorze Bagsværd Sø do ostatnich metrów walczył z Węgrem, Kristofem Khautem. Po 17,2 km zaciętej rywalizacji uległ mu ostatecznie tylko o jedną dziesiątą sekundy! Nad zdobywcą 3. miejsca wypracował zaś przewagę 12 sekund. Wśród seniorów podczas tej imprezy najlepiej zaprezentowała się natomiast osada w kanadyjkach dwójkach - Mateusz Zuchora/Bartosz Dubiak. W udziale przypadła im bowiem piąta lokata. Jednak ze wszystkich startujących duetów to właśnie Polacy wraz z Portugalczykami (4. pozycja) oraz Francuzami (7.) mogli pochwalić się najniższą średnią wieku – 20,5. W przyszłości mogą więc jeszcze poprawić swój rezultaty osiągnięty w Kopenhadze.

Dwa krążki biało-czerwoni przywieźli zaś z czempionatu Starego Kontynentu. Oba zostały zdobyte w gronie juniorów i w kanadyjkach. Wśród „solistów” trzecie miejsce wywalczył Gluza, dołączając do swej kolekcji kolejny wartościowy sukces. W dwójkach natomiast taką samą lokatę zgarnęli Roman Furtak i Lawrence Drojetzki. Tym razem nieco gorzej wypadli natomiast nasi seniorzy. Największym osiągnięciem okazała się bowiem 6. pozycja Jacka Kamińskiego i Wiktora Głazunowa w C2 mężczyzn.

Maraton kajakowy, w odróżnieniu od sprintów, w polskim wydaniu stoi więc przede wszystkim kanadyjkami. To w tej odmianie łodzi biało-czerwoni zdobyli bowiem wszystkie cztery medale najważniejszych imprez. Na uwagę zasługuje jeszcze młody wiek naszych zawodników. Wszak nawet autor sukcesu z WG – Bartosz Dubiak nie skończył jeszcze nawet dwudziestu lat! Po tym, jak maratończycy już okrzepną Polska, bez cienia przesady, stać się może prawdziwą potęgą w tej dyscyplinie.

 

Wojciech Bajak

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.