Polski Związek Kajakowy

  • DSC_1832.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Borowska.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • tacen12.jpg

75 lat na podium MŚ

Polskie kajakarstwo to ogromna spuścizna kilku pokoleń zawodników, działaczy oraz trenerów zapisana w formie wielu cyfr: ilości zdobytych medali, czasów, rekordów, pozycji. Po tegorocznych imprezach mistrzowskich rejestr ten rozrósł się jeszcze bardziej imponująco. Nieco w cieniu współczesnych sukcesów, znalazła się zaś inna liczba - 75. rocznica pierwszego podium Polaków na MŚ w tej dyscyplinie.

Teraz jednak, kiedy opadły już emocje po sezonie, godzi się spojrzeć także w głąb tych początków. Wieści o pierwszych sukcesach leżą wszak bardzo daleko - nawet poza granicą wspomnień – jedynie w suchych statystykach...

Zawodnik z poznańskiego klubu Harcerska Drużyna Wilków Morskich, Czesław Sobieraj 6 sierpnia 1938 r. w szwedzkim Vaxholm w konkurencji K1 10 000 metrów, niespodziewanie zajął w doskonałym stylu 2. lokatę. Uległ on tylko reprezentantowi gospodarzy, Karlowi Widmarkowi. Wyraźnie wyprzedził za to resztę stawki złożoną z wielu sławnych zawodników. Nad brązowym medalistą zarobił ponad pół minuty. W pobitym polu pozostawił również wielu faworytów z Czechosłowacji, Finlandii, Włoch, Norwegii oraz Niemiec - Zwycięstwo swoje zawdzięcza systematycznemu treningowi, doskonałej taktyce zawodniczej i nieprzeciętnej mocy swego charakteru oraz ambicji – pisał magazyn „Sport Wodny”. Sobieraj zdołał osiągnąć wysoką formę pomimo słabych warunków materialnych. Dopiero po sukcesie w Szwecji otrzymał stałą posadę w poczcie poznańskiej. Kiedy powrócił z mistrzostw na dworcu owacyjnie powitała go liczna grupa znajomych oraz kibiców.

 

 

Równocześnie do MŚ od 5 sierpnia trwał też IX Kongres IRK, czyli światowej federacji kajakowej. Delegacja biało-czerwonych odniosła podczas tego spotkania nie mniej sukcesów, niż zawodnicy na torze. Wiceprezes PZKaj, Władysław Sekunda został mianowany przewodniczącym Komisji Sportowej, zaś Maria Okołów-Podhorska stała się członkiem Komisji Turystyki IRK. Udało się uzyskać dla kraju nad Wisłą również prawo organizacji X Kongresu IRK w 1939 w Warszawie oraz MŚ trzy lata później w Augustowie. Polską mowę uznano zaś za oficjalny język  obrad. PZKaj otrzymał także I nagrodę za kajakarską działalność turystyczną.

Od srebra Sobieraja w Vaxholm rozpoczyna się długa i wybrukowana drogocennymi kruszcami droga Polaków po światowych czempionatach. Równo 20 lat później zawodnicy w biało-czerwonych barwach mogli cieszyć się z pierwszych krążków ze złota. I to od razu dwóch naraz – Stefan Kapłaniak triumfował wszak zarówno w K1 500 m, jak i w duecie z Władysławem Zielińskim na podobnym dystansie. Były to dopiero medale MŚ numer dwa i trzy w kolekcji kajakarzy znad Wisły.

Obecnie ten dorobek rozrósł się do 157 miejsc na podium światowego czempionatu, co stawia Polaków na 5. miejscu pod względem ilości w tabeli wszech czasów! Aż 29 spośród nich ma złotą barwę. Trwa systematyczna wspinaczka wzwyż tej klasyfikacji. Już za pasem nowy, 2014 rok. Ważny dla polskiego kajakarstwa – w listopadzie wszak gościć będziemy Światowy Kongres ICF, a nieco wcześniej MŚ smoczych łodzi. Do tego dochodzi liczny udział w wielu mistrzowskich imprezach międzynarodowych. Podczas zliczania pozycji Polaków, dodawania do siebie medali oraz punktów nie można jednak przeoczyć jeszcze jednej ważnej cyfry – 80. rocznicy pierwszych Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

 

Wojciech Bajak

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 366 gości oraz 0 użytkowników.