Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • belgrad3.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg

Wejście Smoków

W znanej legendzie z Krakowa smok wawelski zginął od wypicia nadmiernej ilości wody z Wisły. Pod koniec sierpnia 2014 r. na sportowych kibiców czeka kolejny pasjonujący akt walki tych stworów z żywiołem wody. Tym razem gady wyrzezane na rufach łodzi będą musiały ujarzmić nurt poznańskiego toru kajakowego Malta. Jak zakończy się to starcie? Zainteresowanych zapraszamy już za kilka miesięcy do stolicy Wielkopolski na Mistrzostwa Świata smoczych łodzi!

 

Rolniczy sport

Korzenie tych wyścigów sięgają chińskich obrzędów religijnych z okresu przed naszą erą. Za pomocą kolorowych łodzi, ozdobionych łbami smoków, rolnicy chcieli sprowadzić przychylność bogów dla swoich upraw. Sportowy akcent dyscyplina ta zyskała jednak dopiero w latach osiemdziesiątych XX w. Od tego czasu kibiców na całym świecie pasjonują zacięte pojedynki kilkunastometrowych, barwnych, wielkich czółen, napędzanych siłą wielu ramion. Do dziś liczba uprawiających tę konkurencję sięga ponad kilkadziesiąt milionów na całym świecie, co czyni ją jednym z najpopularniejszych wśród całej gamy sportów wodnych!

 

54 kompletów medali w 3 dni

Międzynarodowa Federacja Kajakowa od 2005 r. urządza dla najlepszych smoczych kajakarzy Mistrzostwa Świata. W przyszłym roku impreza ta po raz drugi w dziejach gościć będzie w Polsce. Przed zawodnikami, zgromadzonymi na poznańskiej Malcie, stoi szansa na zdobycie aż 54 kompletów medali! Zmierzą się oni bowiem w trzech kategoriach – senior, junior (15-18 lat), master (powyżej 40 lat) podzielonych ze względu na płeć (kobiety, mężczyźni, składy mieszane), wielkość łódki (10 lub 20 wioślarzy) oraz dystans (200, 500 i 2000 m). A to wszystko zostanie rozegrane w ciągu czterech dni - między 28, a 31 sierpnia - szczelnie wypełnionych wielkimi sportowymi emocjami oraz... dźwiękiem bębna. W tej dyscyplinie występuje bowiem dobosz, czyli specjalny zawodnik, który wybija dla innych rytm wiosłowania. Dodatkowo łodzie posiadają też sternika.

 

Smoki w internecie

Wszystkich zainteresowanych w sierpniu zapraszamy więc do Poznania. Od niedawna można już śledzić stronę internetową MŚ, pod adresem http://dragon.kayakpl.com. Póki co znajdują się na niej m.in. pierwszy numer Biuletynu MŚ oraz regulamin tej dyscypliny. W miarę upływu czasu objętość witryny będzie z pewnością pęczniała. Zachęcamy już teraz do częstych odwiedzin.

 

Wojciech Bajak

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 363 gości oraz 0 użytkowników.