Polski Związek Kajakowy

Kajakarki pięć razy na podium

Dwa złota, srebro i dwa brązy to wynik startów reprezentacji w ostatniej tegorocznej edycji Pucharu Świata. Wszystkie medale zdobyła grupa kobiet.

Świetne dziewczyny

Gwiazdami ekipy została Karolina Naja i Beata Mikołajczyk. Dziewczyny przypłynęły drugie w K2 500 za Brytyjkami Belcher – Cawthorn (w tym biegu piąte miejsce zajęła Marta Walczykiewicz z Edytą Dzieniszewską), a indywidualnie zdobyły po złotym medalu. Beata była pierwsza w K1 1000, a Karolina w sprincie wygrywając  m.in. z trzecią w tym biegu Martą Walczykiewicz. W Szeged nie startowała Lisa Carrington. Na 200 metrów wystąpiły dwie nasze dwójki – Agnieszka Kowalczyk z Magdaleną Krukowską i Ewelina Wojnarowska z Edytą Dzieniszewską. Te pierwsze zdobyły brązowy medal, a kolejne były szóste. Po wygranej w Racicach poza podium wylądowała tym razem czwórka. Ze składu z Czech została w łódce tylko Edyta Dzieniszewska, a poza nią wiosłowały Ewelina Wojnarowska, Anna Włosik i Magdalena Krukowska. Dziewczyny przypłynęły w finale piąte. Bieg wygrały Węgierki przed Niemkami i osadą brytyjską.

Mocni jedynkarze

Dobry występ zaliczyli kanadyjkarze. W finale C1 500 i C1 1000 płynęło po dwóch naszych zawodników. Na pięćset Marcin Grzybowski był czwarty, Michał Kudła piąty, a na tysiąc Marcin przypłynął piąty, a kolejne miejsce zajął Piotr Kuleta. W dwójkach piąte miejsce na tysiąc zajął Mateusz Kamiński z Michałem Kudłą. Dodatkowo Mateusz świetnie popłynął na pięć kilometrów i skończył na czwartej pozycji.

Próba czwórki

Po pauzie w Racicach na tor wrócili kajakarze. W Szeged trener Michał Brzuchalski sprawdził nowe ustawienie czwórki na tysiąc i obok Rafała Rosolskiego i Rafała Maronia posadził Pawła Szandracha i Mariusza Kujawskiego. W mocno obsadzonym finale osada zajęła szóste miejsce. Paweł z Mariuszem startowali też w dwójce na pięćset gdzie byli piąci. Po raz pierwszy w tym roku w finale wystartowali sprinterzy. Denis Ambroziak z Dawidem Putto zajęli dziewiąte  miejsce w K2 200.

Za tydzień wszyscy zawodnicy reprezentacji ścigają się w Mistrzostwach Polski w Poznaniu. Regaty będą drugą eliminacją do kadry i zdecydują o powołaniach na tegoroczne ME i MŚ. (TP)