Polski Związek Kajakowy

Mistrzostwa Świata Seniorów w Rosji

Złoto sztafety oraz dwa srebra i brąz w konkurencjach olimpijskich. Wszystkie medale zdobyła reprezentacja kobiet.

Dziewczyny z mocą

Pierwszy medal wywalczyła czwórka z Martą Walczykiewicz, Edytą Dzieniszewską, Karoliną Nają i Beatą Mikołajczyk. Osada powtórzyła wynik z tegorocznych ME i stanęła na drugim stopniu podium. Złoto zdobyły Węgierki.

Kolejne podium to zasługa dwójki Naja – Mikołajczyk. Duet przypłynął w finale trzeci broniąc tym samym brązowego medalu z poprzednich MŚ. Wyścig wygrały Węgierki przed Serbkami.

Trzeci krążek należał do Marty Walczykiewicz w jedynce na 200 metrów. Marta zdobyła srebro ustępując niepokonanej dotychczas Lisie Carrington z Nowej Zelandii.

Kolekcję medali uzupełniła sztafeta w składzie z Martą, Karoliną, Edytą Dzieniszewską i Eweliną Wojnarowską. Dziewczyny od początku trzymały się w czołówce i mocno ruszyły w drugiej połowie dystansu kończąc wyścig na pierwszym miejscu.

W finale olimpijskiego K1 500 startowała Ewelina Wojnarowska i zajęła siódme miejsce. Wyścig wygrała Węgierka Danuta Kozak, złota medalistka igrzysk w Londynie.

W pozostałych konkurencjach Joanna Bruska z Aleksandrą Górną po dobrym wyścigu były czwarte w K2 1000, a w K2 200 trafiły do finału B i skończyły na ósmym miejscu. Anna Włosik ścigająca się w K1 1000 i K1 5000 była kolejno piąta w B na tysiąca i trzynasta na długim dystansie.

Kajakarze mocni w sprincie

Najlepiej z grupy męskiej popłynęli sprinterzy. Denis Ambroziak był siódmy w K1 200, a Bartosz Jonkisz z Dawidem Putto ósmi w K2 200. Na ósmym miejscu skończyła też sztafeta z tą trójką uzupełniona przez Piotra Siemionowskiego.

Poza finałami ścigali się zawodnicy pływający na 1000 metrów. Najwyżej z grupy był Rafał Rosolski zajmując w K1 1000 drugie miejsce w finale B. Druga w B była też czwórka z Rafałem, Pawłem Szandrachem, Mariuszem Kujawskim i Piotrem Siemionowskim. Nasza osada przypłynęła za Australijczykami, mistrzami olimpijskimi z Londynu, którzy też nie zdobyli awansu do najlepszej dziewiątki. W K1 500 Rafał Maroń był ósmy w B, a na 5 km zajął dwunaste miejsce.

Kanadyjkarze z dwoma finałami

Dobry wynik osiągnął Tomasz Kaczor w olimpijskim C1 1000 kończąc rywalizację na piątym miejscu. Wyścig wygrał Sebastian Brendel z Niemiec, drugi był Czech Martin Fuksa, a trzeci Węgier Attila Vajda. W finale na tysiąc płynęła też czwórka z Piotrem Kuletą, Marcinem Grzybowskim, Mateuszem Kamińskim i Vincentem Słomińskim. Osada zajęła ósme miejsce.

W dwójkach zawodnicy pływali w finałach B. Mateusz Kamiński z Michałem Kudłą przypłynęli drudzy w olimpijskim C2 1000 i drudzy w C2 500.

Nieźle popłynął Marcin Grzybowski w C1 5000 kończąc na siódmym miejscu. Marcin ścigał się też w C1 500 i był trzeci w finale B. W finale B płynął też Michał Łubniewski i zajął czwarte miejsce. (TP)