Polski Związek Kajakowy

 • DSC_1832.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • tacen12.jpg
 • belgrad3.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • Borowska.jpg

Kurs sędziowski w Białymstoku

 • sedz
 • Kolejny kurs i egzamin za nami. W podlaskim Kolegium Sędziów przybyło aż 19 nowych sędziów kajakarstwa klasycznego i maratonu. Do niedawna bardzo malutki, z uwagi na ilość sędziów okręg, dziś może stać się  kolejnym prężnym ośrodkiem sędziowskim.

   

  Przewodniczący Okręgowego Kolegium sędziów – kolega Błażej Masiewicz, czynił starania o organizację kursu już od początku roku. Podchodził do tematu bardzo poważnie i odpowiedzialnie. Jako że w okręgu podlaskim nie było sędziów z klasą sędziowską wyższą niż okręgowa, czynił starania o przyjazd i prowadzenie szkolenia przez sędziów posiadających wyższe klasy.  Kurs w okresie wiosennym został jednak odwołany, jak mniemam z powodu chęci jeszcze lepszego jego przygotowania. Do tematu powrócono praktycznie u schyłku tegorocznego sezonu. Po kolejnym kontakcie ze strony Przewodniczącego – Kolegium Sędziów PZKaj wyznaczyło termin finalnego doszkolenia i egzaminu. Do kursu i egzaminu przystąpiło 19 osób. Szkoda, że w ostatnim momencie zabrakło zgłaszanych wcześniej bardzo dobrych zawodników (Adam Wysocki, Edyta Dzieniszewska – Kierkla) czy trenera – Jerzego Grąbczewskiego. Kandydaci na sędziów prowadzili zgłębianie wiedzy z zakresu Regulaminów we własnym zakresie. Na dzień przed egzaminem – sędzia klasy związkowej Katarzyna Wojdyło i Wacław Birecki – przewodniczący Kolegium Sędziów PZKaj., prowadzili zajęcia mające na celu wyjaśnienie wszelkich niejasności i odpowiednie zinterpretowanie zapisów Regulaminów.

   

  Muszę podkreślić bardzo duże zaangażowanie i poważne traktowanie całego kursu przez kandydatów. Było wielką przyjemnością mówić do licznego grona osób wzajemnie się mobilizujących do maksymalnego skupienia i uwagi podczas zajęć. Odpowiedzi udzielane podczas egzaminu – zawsze  prowadzonego indywidualnie – utwierdzają w przekonaniu, iż kandydaci wiele wiedzy wynieśli z naszych wykładów.

   

  Na wniosek całej grupy uczestniczącej w szkoleniu – rozwiązywanie testów – będące pierwszą częścią egzaminu – przełożono na koniec dnia wykładów, zyskując więcej czasu na indywidualne rozmowy w drugim dniu. Kolejny dzień to egzaminy przeprowadzone z wszystkimi uczestnikami kursu. Wynik jest bardzo dobry. Wszyscy uczestnicy zaliczyli egzamin z wynikiem pozytywnym, reprezentując naprawdę wysoki poziom przygotowania. Chciałbym przy tej okazji złożyć – kolejny raz – serdeczne gratulacje, przede wszystkim dla wszystkich nowych adeptów tej ciężkiej i niezwykle odpowiedzialnej pracy jaką jest działalność sędziowska. Chcę także serdecznie pogratulować i podziękować współtwórcom tego wyniku, kolegom Błażejowi Masiewiczowi, Zdzisławowi Zielińskiemu i Pawłowi Skowrońskiemu – za skuteczną, konsekwentną pracę i zaangażowanie w rozwój naszej dyscypliny sportu jaką jest kajakarstwo. Dziękuję także Kasi Wojdyło za to, że można na Nią liczyć. Wszystkim życzę spotkania na torach regat zarówno okręgowych, jak i centralnych w kolejnych sezonach.        

   

  Wacław Birecki

  • sedz

  Partnerzy


   

  Oficjalny dostawca medali
  dla PZKaj

  Programy kajakowe

  Program edukacji kajakowej dla dzieci
  www.akademiakajakowa.pl
   


   
  Uwaga kluby kajakowe!
  Program wsparcia dla klubów

   Najczęściej zadawane pytania

   


   

  Obowiązkowy program dla stypendystów
  „Selfie z Gwiazdą Sportu”

   


  Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

  Komunikat

   

  Kto nas odwiedza

  Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.