Polski Związek Kajakowy

  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Borowska.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • tacen12.jpg

Edward Minicki

EDWARD MINICKI (1939 – 2016) należał do znaczących postaci polskiego środowiska kajakowego; był wychowankiem sekcji kajakowej „Zrywu” i „Warty” Poznań oraz wieloletnim działaczem - sędzią sportowym w zakresie kajakarstwa klasycznego i górskiego, pełniący różne funkcje arbitra na imprezach kajakowych rangi krajowej i międzynarodowej przez niemal 30 lat.

Aktywny społecznik, działający i pełniący wiele ważnych funkcji w Kolegium Sędziów KG PZK w okresie lat dziewięćdziesiątych. Jego drugą wielką pasją, obok ukochanych gór i górskiego kajakarstwa, była ekonomia i budownictwo, którymi to dziedzinami parał się zawodowo. Był absolwentem Technikum Finansowego Ministerstwa Finansów w Poznaniu i poznańskiej WSE, /Wyższa Szkoła Ekonomiczna/, gdzie początkiem lat sześćdziesiątych ukończył ekonomię, która mu towarzyszyła przez całe dorosłe życie.

 

W Nowym Sączu w wieku 76 lat zmarł Edward Minicki, Wielkopolanin z urodzenia, Sądeczanin z wyboru. W latach 1952 - 1957- 1959, był zawodnikiem sekcji kajakowej Zrywu i Warty Poznań, gdzie pod okiem trenera wychowawcy Tadeusza Rumieja, rozpoczynał swą wodniacką przygodę. W parze z Piotrem Janickim tworzyli znakomity duet kajakowy – osadę K-2,  a z Mieczysławem Strzelczykiem, Kazimierzem Leśniewiczem i Piotrem Janickim tworzyli zwycięską osadę kajakowej czwórki K-4, w której wywalczyli mistrzostwo Polski Juniorów /1956/. Tego samego roku młodzi kajakarze poznańskiego Zrywu: E. Minicki i M. Strzelczyk debiutowali w Slalomowych Mistrzostwach Polski, które rozegrano na Dunaju w Nowym Sączu.

 

Szkołę średnią; Technikum Finansowe Ministerstwa Finansów i studia wyższe ekonomiczne Edward ukończył w Poznaniu /PWSE/. Pierwszą pracę zawodową na stanowisku dyrektora rozpoczynał w poznańskiej DOKP /Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych/, po czym podjął kolejne zawodowe wyzwanie w odległym Słupsku – na stanowisku dyrektora tamtejszej Fabryki Obuwia.

 

W połowie lat siedemdziesiątych z rodzinnego Poznania wyemigrował do Małopolski, gdzie zamieszkał na stałe w Nowym Sączu, z którym był związany do ostatnich swych dni. W kolejnych dekadach, obok pracy zawodowej /dyrektor w nowosądeckich firmach TRANSBUD i BUDIMEX, współuczestniczył min. w realizacji inwestycji zapory wodnej w Czorsztynie/, sporo czasu poświęcał pracy społecznej – działacza i sędziego sportowego w zakresie kajakarstwa górskiego (sędzia slalomu i zjazdu od 9.03.1980 r). W roku 1991 mianowany został na sędziego związkowego, będąc członkiem Kolegium Sędziów KG Polskiego Związku Kajakowego do 1996 r. Czynnie sędziował zawody kajakowe góralom do roku 2009, po którym to okresie jego stan zdrowia nie pozwalał na dalsze kontynuowanie kajakowych pasji.

 

Po osiągnięciu wieku emerytalnego sporo wolnego czasu poświęcał górskim wędrówkom po urokliwych miejscach – szlakach górskich Beskidu Sądeckiego i Pieninach, na których nierzadko można było spotkać Irenę i Edwarda Minickich.

 

Edward odszedł od nas na zawsze w dniu 7 kwietnia 2016 roku, przeżywszy 76 lat, pozostawiając żonę, córkę i syna oraz wnuki. W sobotę, dnia 9 kwietnia 2016 roku, na Cmentarzu Komunalnym Gołąbkowice w Nowym Sączu żegnała Edwarda najbliższa rodzina oraz liczne grono kolegów z macierzystych zakładów pracy oraz wielu przyjaciół kajakarzy, tych z Wielkopolski i sądeckich kajakarzy, na czele z Prezesem PZKaj ds. kajakarstwa górskiego Kol. Zbigniewem Kudlikiem.

 

Życiowy dorobek zawodowy i społeczny, był znaczącym osiągnięciem Edwarda, a swą wieloletnią działalnością wpisał się Wielkopolanin na trwałe w krajobraz sądeckiego i pienińskiego życia społecznego, w tym sportowego – podobnie jak jego wybitni poprzednicy wodniacy, których zafascynowały góry z urokliwym Przełomem Dunajca: Antoni Bazaniak, Adam Okupnik, Alfons Jerzewski, Władysław Krzyśka, Kazimierz Kozieras, Marian Matłoka, Stanisław Biskupski i inni.  
I choć już nie ma ich wśród nas, to pamięć o nich i o ich dokonaniach pozostanie na zawsze w naszych sercach.

 

Opracował członek Kapituły Honorowej PZKaj.- Kazimierz Kuropeska.

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.