Polski Związek Kajakowy

  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

Tra La La Ponidzie - relacja

II Ogólnopolski Spływ Kajakowy Tra La La Ponidzie uważam za otwarty – tymi słowami Prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa Iza Książek oficjalnie rozpoczęła imprezę w sobotni poranek.

         Uroczyste otwarcie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół w Jędrzejowie, przy ul. Przypkowskiego 43. Szkoły, która dzięki uprzejmości władz samorządowych i dyrekcji placówki, już po raz drugi stanowiła bazę noclegową dla uczestników imprezy.

         Uczestników, którzy tłumnie stawili się, by wystartować w tym jedynym w swoim rodzaju spływie.

         Spływie, który jest połączeniem aktywności fizycznej i rywalizacji sportowej oraz niesamowitych muzycznych klimatów w ramach 5. Festiwalu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Pociąg do Piosenki” Wagonowe Tra La La Ciuchci Expres Ponidzie.

         Ponidzie jest regionem geograficznym w województwie Świętokrzyskim, a jego główna rzeka to Nida – w górnym biegu Biała i Czarna – płyną sobie zupełnie osobno, by później, w okolicy Żernik połączyć się i wspólnie toczyć swe wody w dół – do Wisły.

         Ale wróćmy do źródeł, czyli pierwszego spływowego dnia. W piątkowy wieczór (4.09) kajakarze z różnych stron Polski przybyli na miejsce kwaterunku w Jędrzejowie, by po rozpakowaniu się wziąć udział w koncercie „40 lat minęło łagodnie” - jubileuszu Elżbiety Adamiak i Jerzego Filara,  w którym gościnnie wystąpił Adam Ziemianin, a całość poprowadził Artur Andrus.

         Następnie na scenie zagościł folkowy zespół „Pozytywnie Nakręceni”, który zabawił publiczność zarówno muzycznie jak i tanecznie.

         W sobotni poranek po uroczystym otwarciu, uczestnicy przejechali na start pierwszego etapu spływu do Bizorędy, skąd rozpoczynał się odcinek limitowany czasem przepływu. Etap ten kończył się przy brodzie w Żernikach, skąd zawodnicy po krótkiej przerwie wystartowali do etapu szybkościowego, który niósł ze sobą wiele pozytywnych emocji. Głównie ze względu na unifikację sprzętu oraz typowo „sprinterski” charakter (ok. 2000 m - to niemal sprint - oczywiście w kategoryzacji sportu powszechnego oraz Perception Vista – kajak, który z niemałym trudem  można zakwalifikować do regatowych).

         Metę zorganizowano w Brzegach, na terenie biwakowym Kajakiem.pl – zaprzyjaźnionej firmy będącej ogromnym wsparciem logistycznym przy organizacji spływu.

         Na mecie zawodnicy otrzymali posiłek regeneracyjny wraz ze słodkim poczęstunkiem, a następnie zostały rozegrane zawody w trzech dyscyplinach lądowych: Strzelanie z broni pneumatycznej, Szachy Wikingów oraz Rzut Frisby na odległość.

         Wyścig kajakowy został rozegrany w trzech kategoriach: T2 Kobiet, T2 Mężczyzn oraz T2 Mixt. W kategorii T2 K zwyciężyła osada  Marcelina Michta, Matylda Kowalczyk (00:18:57) przed Agatą Nowak i Patrycją Pawlusiak (00:19:37) oraz Magdaleną Czajkowską i Maryną Nowosad (00:22:33). W kategorii T2 M zwyciężyli Krzysztof Modzelewski i Tomasz Gucajtis (00:18:01) przed osadą Mateusz Książek, Sebastian Grzesiak (00:18:31) i osadą Grzegorz Drążkiewicz, Dariusz Drążkiewicz (00:18:34). W kategorii T2 Mixt najlepsza była osada Izabela Owsiak, Zbigniew Owsiak (00:17:37), przed osadą Hanna Kuligowska i Tadeusz Kuligowski (00:17:53) oraz osadą Katarzyna Cwyl, Leszek Gucajtis (00:18:02).

         Trzeba tutaj dodać, że Izabela i Zbigniew obronili swój wynik z ubiegłego roku. Jak zgodnie stwierdzili na mecie, było to o wiele trudniejsze zwycięstwo, gdyż presja utrzymania pierwszego miejsca jest zawsze trudniejsza, niż jego osiągnięcie za pierwszym razem.

         Konkurencje lądowe rozgrywane były w formule Open. I tak w zawodach Rzutu Frisby na odległość pierwsze miejsce zajął Tomasz Stachura (30,6 m) przed Leszkiem Gucajtisem (26,5 m) i Marceliną Michtą (23,40 m).

         Szachy Wikingów to nowa forma rywalizacji, którą wprowadziliśmy do zawodów w tym sezonie. Tu liczą się przede wszystkim celność i precyzja rzutu. W rozegranym turnieju „wprawek” pierwsze miejsce zajął Dariusz Drążkiewicz przed Elizą Szreiber i Markiem Kaweckim.

         W konkurencji strzeleckiej odeszliśmy w tym roku od klasycznych tarcz, na rzecz profesjonalnej strzelnicy z przewracającymi się figurkami. Taka formuła sprawiła, że pierwsze miejsce z ilością czterech strąconych figurek zajęła Eliza Szreiber a drugie miejsce Ex aequo Marcelina Michta, Piotr Szablicki, Michał Michta i Marek Kawecki – po dwie strącone figurki.

         Wszystkie konkurencje i wyścigi premiowane były indywidualnie w zakresie trzech pierwszych miejsc, ale każdy startujący walczył także o jak najlepszy wynik dla swojej drużyny. Podobnie jak w ubiegłym roku uczestnicy rywalizowali w ramach dwóch drużyn: Tra i La, w których członkostwo losowane było podczas weryfikacji na początku imprezy. Ponieważ wiadomym było, że nagrodą dla drużyny jest torba czekoladek, rywalizacja była tym bardziej „zacięta”.

         Zbliżający się nieuchronnie wieczór skłonił uczestników do powrotu w „szkolne pielesze”, skąd po szybkim prysznicu wyruszyli na drugą część festiwalu. Sobotnie widowisko to koncert Marioli Koniecznej – laureatki zeszłorocznej edycji konkursu „Pociąg do Piosenki” oraz  ZegarMISTRZOWIE – Piotr Woźniak, Tadeusz Woźniak, Jacek Kleyff. Niesamowity klimat, który poruszył publiczność do głębi.

         Ponieważ po sobocie zwykle następuje niedziela, więc i ten weekend nie odbiegł specjalnie od normy. Co prawda niektórzy uczestnicy twierdzili, że tym razem niedzielny poranek nadszedł nieco szybciej niż zwykle, ale nie udało się tego potwierdzić w żaden miarodajny sposób.

         Część uczestników udała się o 7:30 na poranne nabożeństwo do pobliskiego Kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej. Do godziny 10:00 cała baza noclegowa została zwinięta i kierowcy przestawili samochody na metę etapu w Starych Kotlicach.

Niedzielny spływ z Brzegów do Starych Kotlic to ok. 14 km spokojnego płynięcia Nidą w szyku luźnym. Etap ten był kolejnym odcinkiem z limitowanym czasem przepływu. Upalna aura zachęcała do przerw i częstych kąpieli co spowodowało, że niektóre osady miały kłopot z dopłynięciem do mety przed jej oficjalnym zamknięciem. Ostatecznie jednak wszyscy zmieścili się w czasie i obyło się bez punktów ujemnych.

         W spływie uczestniczyli kajakarze z różnych województw: Małopolskiego, Śląskiego, Lubuskiego, Świętokrzyskiego, Łódzkiego, Mazowieckiego, Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego. Piękna pogoda sprawiła, że przybyli tłumnie, całymi rodzinami. Ale jak wszyscy zgodnie podkreślali, komfort bazy noclegowej w szkole i możliwość wzięcia ciepłego prysznica po spływie, to atuty promujące rodzinne pływanie, gdyż nawet przy gorszej pogodzie nocleg jest suchy i ciepły.

         Realizacja tego spływu była możliwa dzięki współpracy i pomocy ze strony Urzędu Miasta w Jędrzejowie, życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół przy ul. Przypkowskiego 43 oraz Kierownictwa Pływalni Miejskiej.

         Impreza realizowana była w ramach programu „Płyń po Zdrowie” wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

  • 001
  • 002
  • 003
  • 007
  • 008
  • 011
  • 016
  • 021
  • 024
  • 025
  • 026
  • 028
  • 030
  • 034
  • 035

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.