KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA:

Cross o Błękitną Wstęgę Jezior Raduńskich 2013

XI Ogólnopolski Cross Kajakowy o Błękitną Wstęgę Jezior Raduńskich im. Józefa Serafińskiego (10-11 maja 2013 r.) zgromadził na starcie 29 uczestników zdecydowanych pokonać pełne kółko Jezior Raduńskich, trasę ok. 38 km, z dwiema dużymi przenoskami. Pozostali uczestnicy imprezy wzięli udział w wyścigu na dystansie ok. 7 km (z Wieżycy do Ręboszewa) lub w swobodnym płynięciu na trasie turystycznej.

Pogoda była idealna. Wprawdzie w piątek (9.05.2013 r.) trochę pokrzyżowała plany organizatorom, którzy w deszczu musieli oznakowywać trasę, ale nie dała się we znaki uczestnikom. Wiatr wiał jedynie na jez. Ostrzyckim, a na pozostałych, w tym jez. Raduńskich była niemal gładka tafla wody.

W roli komandora imprezy debiutowała (i był to debiut bardzo udany) Sylwia Serafińska, wspierana przez wicekomandora Elżbietę Piechowską, prezesa STW Bałtyk Gdynia, która do tej pory pełniła obowiązki komandora, przejęte kilka lat temu od pomysłodawcy crossu – Józefa Serafińskiego, który od ubiegłego roku jest oficjalnym patronem imprezy. Na wodzie zabezpieczała cross kartuska jednostka Państwowej Straży Pożarnej.

Najszybciej trasę crossu pokonał Ragauskas Jonas z VSTK Yris Kowno (Litwa), w czasie 3 godz. 37 min 46 s (I miejsce w kategorii K-1 M), tuż za nim na mecie pojawiła się osada T-2 M (I miejsce) – Gurewiczius Juozas i Bulowas Sigitas (VSTK Yris Kowno) w czasie 3 godz. 38 min 9 s. Jako trzeci przeciął linię mety Różalski Piotr z KTK Druzno Elbląg w czasie 3 godz. 49 min 9 s (II miejsce w kategorii K-1 M).

W kategorii T-1 M pierwsze miejsce zajął Dubauskas Arunas z VSTK Yris Kowno (3 godz. 55 min 53 s), drugie – Dębiński Krzysztof reprezentujący STW Bałtyk Gdynia, a trzecie – Paszkewiczius Raimundas z VSTK Yris Kowno.

W kategorii T-2 Mix najszybsze okazało się rodzeństwo Iwona i Mirosław Kreczman z KTK Druzno (4 godz. 59 s), przed małżeństwem Jolanta i Piotr Rosada oraz dokooptowaną do tej kategorii osadą kobiecą – Łosińska Barbara i Poławska Katarzyna.

II miejsce w kategorii T-2 M zajęli Ciężkowski Piotr i Wieprzkowski Tadeusz (KTK Druzno Elbląg), a III – Lipiński Adrian i Modrzejewski Łukasz (Nadciśnienie Team).

W punktacji drużynowej wygrała sześcioosobowa ekipa VSTK Yris Kowno i w nagrodę otrzymała kajak ufundowany przez firmę JOTUN. II miejsce zajęło Druzno Elbląg, a III – STW Bałtyk Gdynia.

Uczestnicy crossu chwalili dobre oznakowanie trasy, wspaniałą atmosferę oraz... obniżone wpisowe. Mimo zmęczenia wszyscy wspaniale się bawili, czego najlepszym dowodem był radosny taneczny korowód podczas wieczornej wodniackiej dyskoteki. Następnego dnia rozegrano turniej siatkówki, w którego finałowym meczu STW Bałtyk Gdynia po zaciekłym pojedynku pokonało Druzno Elbląg.

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję crossu w przyszłym roku.