Polski Związek Kajakowy

 • belgrad3.jpg
 • Borowska.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • tacen12.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

Maraton Zapora Żur 2013

Jak co roku na początku sierpnia, Klub Turystów Wodnych Celuloza Świecie zorganizował Ogólnopolski Maraton Kajakowy „Zapora Żur 2013”. W tym roku impreza odbyła po raz szesnasty, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Komisji Turystyki i Rekreacji PZKaj, Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, Zespołu Elektrowni Wodnych w Samociążku, Urzędu Gminy w Osiu, Urzędu Miasta i Gminy w Świeciu, Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu oraz OKSIR w Świeciu.

„Zapora Żur” zaliczana była od zawsze do punktacji kajakowego Grand Prix PZKaj. 

Uroczyste rozpoczęcie XVI edycji Maratonu miało miejsce w sobotę 10.08.2013 roku w obecności przedstawicieli władz lokalnych. Część uczestników zawitała jednak na biwak imprezy już we wtorek 6 sierpnia, celem sprawdzenia trasy oraz intensywnych treningów. Program przygotowany przez organizatorów był realizowany na bieżąco i bardzo sprawnie, w czym dużą zasługę miała komisja sędziowska oraz zawodnicy, którzy podporządkowali się jej zaleceniom.

Sobotnie główne konkurencje Maratonu to wyścigi kajakowe na dystansach 21 km, 14 km oraz 7 km, w kategoriach K-1 Mężczyzn, K- 2 Mężczyzn, K -2 Kobiet, K-1 Weteranów, K -2 mixt, T-1 Mężczyzn, T-2 Mężczyzn, T-2 Kobiet, oraz T- 2 Mixt. Konkurencje turystyczne odbywały się na kajakach dostarczonych przez organizatora.

Trasa wyścigów to jak co roku start przy zaporze Żur, nawrót przy filarach mostu w Grzybku i powrót  do zapory. Jedna pętla ma długość 7 km.

Po zakończeniu wyścigów rozgrywanych w ramach Maratonu, rozpoczęły się eliminacje do biegów sprinterskich na dystansie 200 m, dla dzieci i młodzieży z podziałem na kategorie wiekowe. Wieczór uczestnicy spędzili przy ognisku grając na  gitarach.

Niedzielny poranek rozpoczął się od rozegrania półfinałów i finałów biegów sprinterskich dzieci i młodzieży, przy jednoczesnych biegach eliminacyjnych Kobiet i Mężczyzn. Taki system pozwalał na chwilę odpoczynku pomiędzy startami, zarówno juniorom, jak i seniorom czy weteranom.

W tym czasie najmłodsi uczestnicy imprezy startowali w zawodach sprawnościowych na boisku do siatkówki i w slalomie kajakowym.

Po obiedzie rozegrano jeszcze drużynowe wyścigi kajakowe, których forma zaczerpnięta została z zawodów żużlowych.

Zawodnicy startowali w kajakach jednoosobowych na wyznaczonych torach.  Drużyna składała się z 4 zawodników, rywalizujących na trzech okrążeniach, startujących do wyścigu zawsze z innego toru.

Aby najmłodsi się nie nudzili, w czasie gdy starsi rywalizowali, organizatorzy zapewnili im dodatkowe atrakcje w postaci kuli wodnej oraz chusty integracyjnej.

W uroczystym zakończeniu imprezy udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Świecia i  Osia oraz obserwator z ramienia KTiR PZKaj, Ryszard Roman. Władze samorządowe reprezentowali: Wójt Gminy Osie, Burmistrz Miasta i Gminy Świecie, Przewodniczący Rady Gminy Osie , oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu.

W imprezie uczestniczyło 154 osób, w wieku od 2 do 77 lat. Uczestnicy połączeni w cztery drużyny reprezentowali kluby z Gdańska, Bydgoszczy, Warszawy, Halinowa, Chełmna, Katowic, Czarnej Wody, Gdyni, Osia i Świecia.

Ale największym sukcesem tej imprezy są niewątpliwie starty całych rodzin w poszczególnych konkurencjach i wspólny doping w zawodach kajakowych czy rekreacyjnych.

 

Serdecznie zapraszamy za rok, na kolejną XVII edycję Maratonu Kajakowego „Zapora Żur”!

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.