Polski Związek Kajakowy

 • belgrad3.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • Borowska.jpg
 • tacen12.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

Międzynarodowa Wda 2014 – jedna z dwóch imprez otwierających Puchar Grand Prix PZK

XLIX MSK Wda-2014 odbyła się na rzece Wdzie, na trasie z Czarnej Wody do Tlenia, w dniach 1 – 4 maja br. Trasa została tradycyjnie podzielona na cztery etapy o łącznym dystansie 93 kilometrów. Impreza była dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wsparcia udzielił również Marszałek woj. Pomorskiego.
Pierwszego dnia, zaraz po uroczystym otwarciu spływu, na uczestników czekał do rozegrania slalom, gorąco kibicowany przez wszystkich kajakarzy. Po jego zakończeniu zawodnicy stanęli na starcie do ORP (odcinek regularnego przepływu) z Czarnej Wody do Tlenia, 18 kilometrów. Konkurencję tę prawidłowo „zaliczyło” tylko 11 załóg, gdzie przyznany limit czasu  pokonania etapu był duży, a o punktualności zdecydowała jak zwykle umiejętność liczenia. Po dopłynięciu na uczestników czekał dwudaniowy ciepły obiad.
Miłą niespodzianką tego dnia było pojawienie się TVP na spływie. Migawki pojawiły się w TV jeszcze tego samego dnia, zaś felieton o kajakarzach i spływie ukaże się w telewizji publicznej w późniejszym terminie. Wieczorem do „boju” wystartowali gitarzyści i soliści, w już drugim Muzycznym Festiwalu Wdy. Tym razem startowały cztery zespoły. Ku uciesze uczestników i widzów wspólne dzielenie się muzyką i śpiewem zakończyło się nocą.
Wczesnym rankiem drugiego dnia „kochany kwatermistrz” przez spływową „szczekaczkę” przedstawił piękną prognozę pogody i poinformował uczestników o czekających ich zajęciach, a zaspanych kierowców poderwał na nogi, by odstawili swoje kochane autka na metę. Tego dnia został rozegrany wyścig na dystansie 17 kilometrów z Czarnego do Młynek, po którym kajakarze kontynuowali płynięcie do Wdeckiego Młyna, by osiągnąć metę na 31 kilometrze. W związku z chłodem panującym tego dnia wszyscy byli ukontentowani podanym ciepłym obiadkiem. Wieczorem rozegrano trzy turnieje. W lądowym wędkarskim uczestniczyły dzieciaki. Na pachołkach, turniej objął rywalizujące kobiety i mężczyzn. W rzutach do celu zaś rywalizowali wszyscy w jednej grupie. Dzień trzeci przywitał uczestników prawie bezchmurnym niebem i słońcem. Tego dnia kajakarze popłynęli najładniejszym odcinkiem Wdy, z Wdeckiego Młyna do Błędna, 24km, OLC (odcinek limitowany czasem). Po drodze minęli piękny Rezerwat Krzywe Koło. Tym razem turyści dotarli na metę opaleni przez słońce, zadowoleni z atrakcji szlaku, tym samym kończąc konkurencję zaliczaną do punktacji spływu. Ale to jeszcze nie koniec frajdy tego dnia. Wieczorową porą został do rozegrania ostatni już turniej tego spływu, tzw. „napowietrzna walka na poduchy”. Delikwenci siadali naprzeciwko siebie na rurze o średnicy 30 centymetrów i mieli za zadanie zrzucić rywala „grzmocąc” go poduszką. Rywalizacja miała tylu chętnych (pierwotnie miały walczyć tylko kobiety), że trzeba było utworzyć trzy kategorie.
Ostatniego dnia, po chłodnej nocy ranek przywitał uczestników MSK Wda słońcem. Warto zaznaczyć, że po raz drugi z rzędu przez cały spływ nie spadła ani jedna kropla deszczu, na ogół było pogodnie jedynie noce były nieco chłodniejsze. Zgodnie z planowanym terminem nastąpiło uroczyste zakończenie spływu, ogłoszenie laureatów, wręczenie medali, nagród rzeczowych i pucharów. Wyróżnieni zostali zwycięzcy rywalizacji wodnej jak również turniejów lądowych. W imprezie wzięli udział kajakarze z Niemiec(7 osób), Irlandii Północnej(3 osoby), rodzimi spoza Pomorza z dziesięciu województw (46 miejscowości). Znakomitą większość stanowili młodzi (do 25 lat). Po raz pierwszy w naszej imprezie wzięli udział piesi i rowerzyści. Do mety dotarły tylko cztery rowery. Niestety szlak , mimo, że piękny, niestety okazał się bardzo trudny (łatwo było się zgubić).
Do zobaczenia za rok na jubileuszowej 50 Wdzie!

 

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.