Polski Związek Kajakowy

 • Borowska.jpg
 • belgrad3.jpg
 • Paszek_Iskrzycka.jpg
 • DSC_1832.jpg
 • tacen12.jpg
 • Tula_Czaplicki.jpg


KOMISJĘ KAJAKARSTWA DLA WSZYSTKICH WSPIERA: 


 

Kajakowe Mikołajki 2018

Kajakowe Mikołajki to kolejna inicjatywa Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj kierowana do najmłodszych. Ideą projektu wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jest promocja wśród dzieci i młodzieży kajakarstwa oraz zdrowego stylu życia. 6–13 grudnia 2018 r. ponad 500 dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 16 lat) z 4 województw rywalizowało w kajakach na pływalniach w: Tomaszowie Mazowieckim, Piekarach k. Krakowa, Świeciu, Strzyżowie i Krakowie.

 

Ten wyjątkowy projekt realizowany od 2017 r. spotkał się z bardzo dobrym odbiorem zarówno wśród dzieci, rodziców, jak i grona pedagogicznego. Dla niektórych zaskoczeniem był widok kajaków na basenie, a przecież wielu kajakarzy tak właśnie trenuje. W każdym z pięciu miejsc rozgrywane były konkurencje na wodzie, a Mikołaj wręczał upominki, w tym podkładkę pod mysz komputerową z logo MSiT. Zwycięzcy w swoich kategoriach zostali uhonorowani medalami, pucharami lub dyplomami.

 

Kajakowe Mikołajki 2018 zainaugurowane zostały 6 grudnia 2018 r. w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie na pływalni w SP nr 12 dzieci z kilku szkół w różnych kategoriach wiekowych rywalizowały w konkurencjach kajakowych, takich jak: zakładanie kamizelki i kasku oraz prawidłowe wsiadanie do kajaka na czas, bezpieczne przetransportowanie umieszczonego na dziobie kajaka Mikołaja na drugi brzeg w jak najkrótszym czasie i kajakowe kręciołki.

 

Następnego dnia, 7 grudnia 2018 r. Mikołaj zawitał do Parku Wodnego CSRiT w Strzyżowie, gdzie „100 dzieciaków pływało kajakami i bawiło się razem z nami”. Pod okiem doświadczonych instruktorów i sędziów dzieci z okolic Frysztaka, Strzyżowa, Jasła, Krosna, Dukli i Iwonicza próbowały swoich sił w sterowaniu kajakiem, przyswajały zasady techniki pływania oraz brały udział w grach, zabawach i wyścigach.

 

Z kolei 8 grudnia Kajakowe Mikołajki odbyły się w Piekarach k. Krakowa. Uczniowie z różnych szkół rywalizowali w konkurencjach kajakowych „Kto szybciej na wodzie?”, „Z Mikołajem w kajaku”, „Kajakowe kręciołki”, „Wyławianie gumowych krążków na czas”, a w tym samym czasie rozgrywane były konkurencje na sali: konkurs plastyczny, układanie hasła reklamującego imprezę oraz quiz z wiedzy o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

 

Tego samego dnia na basenie OSiR Kolna w Krakowie dzieci próbowały swoich sił na profesjonalnych kajakach slalomowych. Wśród konkurencji kajakowych znalazły się m.in. „Kajakowe kręciołki”, „Gotowy Kajakarz”, czyli zakładanie kamizelki i kasku oraz poprawne wsiadanie do kajaka na czas. A na lądzie – „Quiz Świętego Mikołaja”.

 

A 13 grudnia Mikołaj odwiedził Park Wodny w Świeciu. Pod nadzorem dużej liczby instruktorów kajakarstwa dzieci stawały w kajakowe szranki. Grupy oczekujące na swoją kolej korzystały z basenu małego, zjeżdżalni oraz dżakuzi pod opieką ratowników i opiekunów szkolnych.

 

W projekcie realizowanym w 5 miejscach w Polsce łącznie udział wzięło 510 dzieci i młodzieży, a zadanie obsługiwało w sumie 100 osób (obsługa techniczna, sędziowska i medyczna). Dzieci konkurowały w 3 kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-13 lat i 14-16 lat, w podziale na płeć – dziewczynki i chłopcy. Impreza zorganizowana po raz drugi ponownie okazała się „strzałem w dziesiątkę”, jak oceniali opiekunowie. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich konkurencjach, nawet jeśli nie udało im się osiągnąć wymarzonych wyników. Dla wielu był to pierwszy kontakt z kajakarstwem, dlatego tak cenne okazały się prezentacje zasad bezpiecznego wsiadania do kajaka i pływania, poprawnego zakładania kamizelki asekuracyjnej i kasku.

 

W realizację projektu Kajakowe Mikołajki zaangażowane były kluby zrzeszone w Polskim Związku Kajakowym: KS Amber (Tomaszów Mazowiecki), KKW-29 (Kraków), KTW „Celuloza” (Świecie), Fundacja Kajakowa TOŁHAJ-GDK (Iwonicz Zdrój) i KKK (Kraków). Organizatorom należą się duże brawa za wszczepianie wśród najmłodszych miłości do tej pięknej formy aktywności fizycznej, jaką jest kajakarstwo.

 

Idea zdrowej rywalizacji sportowej służy pokonywaniu własnych słabości i rozwijaniu ducha walki, ale także uczy szacunku do przeciwnika. Nabyte umiejętności na pewno będą z wiekiem rozwijane. Projekt Kajakowe Mikołajki jest dowodem, że współpraca dla dobra dzieci i rozwoju kajakarstwa przynosi wspaniałe efekty. A największą nagrodą jest radość i uśmiech dzieci.

 

Elżbieta Jaworska

 

Wyniki

 

Zdjęcia z archiwum organizatorów

 • KM_2018_Krakow_1
 • KM_2018_Krakow_2
 • KM_2018_Piekary_1
 • KM_2018_Piekary_2
 • KM_2018_Strzyzow_1
 • KM_2018_Strzyzow_2
 • KM_2018_Swiecie_1
 • KM_2018_Swiecie_2
 • KM_2018_Swiecie_3
 • KM_2018_Tomaszow_Maz_1
 • KM_2018_Tomaszow_Maz_2
 • KM_2018_Tomaszow_Maz_3

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.