Polski Związek Kajakowy

  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Borowska.jpg
  • tacen12.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg

Kajakowy Weekend Dziecka 2018

Ideą projektu Kajakowy Weekend Dziecka, wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest promocja wśród dzieci i młodzieży kajakarstwa oraz zdrowego stylu życia. Tegoroczna edycja odbywała się od 2 do 16 czerwca 2018 r. w 8 różnych miejscach Polski – na terenie 7 województw. Wzięło w niej udział ponad 800 uczestników w wieku 6–16 lat, a zadanie obsługiwało w sumie 160 osób (obsługa techniczna, sędziowska i medyczna).

 

W organizację imprezy zaangażowane były kluby zrzeszone w Polskim Związku Kajakowym: TKKF „Motor” (Andrychów), Fundacja Kajakowa TOŁHAJ-GDK (Iwonicz Zdrój), UKS Olimp (Kraków), UKS 55 „Szpaki” (Poznań), KTW „Celuloza” (Świecie), KS Amber (Tomaszów Mazowiecki), KTK Ptasi Uskok (Wrocław) i ŚKTK Neptun (Żory).

 

W sobotę, 2.06.2018 r., na Plaży Miejskiej nad jez. Deczno (Świecie) przeprowadzono pierwszą rywalizację sportową dla dzieci w wieku 6–16 lat. W kolejnym tygodniu, 8.06.2018 r. dzieci i młodzież rywalizowały w Krakowie nad Wisłą oraz w Tomaszowie Mazowieckim nad Pilicą w takich konkurencjach, jak: slalom, zakładanie kamizelki na czas, wyścig z wiosłem, rzut rzutką ratunkową. W Tomaszowie Maz. uczestnicy ubrani w czerwone czapeczki z logo MSiT (kadra opiekunów również) chętnie brali udział w każdej konkurencji, dopingując kolegów z klasy i szkoły.

 

Dzień później, 9.06.2018 r. w Poznaniu, pod czujnym okiem medalistki olimpijskiej Izabeli Dylewskiej, przeprowadzono bogaty program konkurencji, m.in.: ergometr wioślarski, ergometr kajakowy, rzut z pozycji siedzącej (w kajaku do kajak-polo) do kosza, zawody z rzutką, slalom kajakowy na lądzie. Konkurencjom kajakowym towarzyszyły turnieje: w piłce siatkowej, piłce nożnej, gry i zabawy na dmuchawcach. Kolejne imprezy odbyły się również 9.06.2018 r. nad Stawem Śmieszek Duży w Żorach, w Miliczu nad rzeką Barycz oraz na Plaży Czernichów nad jez. Międzybrodzkim, gdzie obok konkurencji odbył się pokaz technik kajakowych, w tym wykorzystywanych w kajakarstwie górskim (np. eskimoska).

 

Projekt Kajakowy Weekend Dziecka zamknęła 16.06.2018 r. impreza w miejscowości Kobyle (gmina Frysztak, woj. podkarpackie) nad rzeką Wisłok, gdzie dzieci brały udział w grach, zabawach, konkurencjach kajakowych, konkursach plastycznych oraz spływie rekreacyjnym na dystansie 1,5 km. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali ratownicy, instruktorzy kajakarstwa oraz rodzice, którzy pomagali swoim pociechom stawiać pierwsze kajakowe kroki.

 

We wszystkich 8 miejscach w Polsce dwie konkurencje były wspólne: slalom między bojkami na wodzie oraz wyścig na lądzie z wiosłem, na którym umieszczony był kubeczek z wodą. W tych konkurencjach przyznano punkty według wspólnego regulaminu. Dzieci konkurowały w 3 kategoriach wiekowych: 6–9 lat, 10–13 lat i 14–16 lat, w podziale na płeć – dziewczynki i chłopcy.

 

Podczas kajakowego pikniku dzieci i młodzież poznawały tajniki kajakarstwa, wspaniale się przy tym bawiąc, a przy okazji poznając zasady bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. Zwycięzcy w swoich kategoriach zostali uhonorowani medalami, pucharami lub dyplomami. Uczestnicy otrzymywali certyfikaty uczestnictwa, medale za udział w imprezie oraz wyrazy uznania od organizatorów, nauczycieli i rówieśników.

 

Impreza organizowana od 2014 r. po raz kolejny okazała się „strzałem w dziesiątkę”, jak oceniali opiekunowie. Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich konkurencjach, nawet jeśli nie udało im się osiągnąć oszałamiających wyników. Dla wielu był to pierwszy kontakt z kajakarstwem, dlatego tak cenne okazały się prezentacje zasad bezpiecznego pływania, konkurencje oparte na poprawnym zakładaniu kamizelki asekuracyjnej, nauka posługiwania się rzutką kajakową itp.

 

Na sportowo świętowany Dzień Dziecka – w kajakach i nad wodą – z pewnością będzie stymulował do rozwijania aktywności ruchowej, co w przyszłości zaprocentuje dobrą kondycją. Z kolei idea zdrowej rywalizacji sportowej służy pokonywaniu własnych słabości i rozwijaniu ducha walki, ale także uczy szacunku do przeciwnika. Z kolei obsługujący zadanie wolontariusze mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie pracy z dziećmi, uczyć się wytrwałości, cierpliwości i konsekwencji w działaniu.

 

Organizatorom należą się wyrazy uznania za wszczepianie wśród najmłodszych miłości do tej pięknej formy aktywności fizycznej, jaką jest kajakarstwo. Nabyte umiejętności będą z wiekiem rozwijane. Projekt Kajakowy Weekend Dziecka jest dowodem, że współpraca dla dobra dzieci i rozwoju kajakarstwa przynosi efekty. Najważniejszym jego akcentem była dobra zabawa, integracja i uczciwa rywalizacja zgodnie z ideą fair play.

 

Elżbieta Jaworska

 

Wyniki

 

  • KWDz_2018_Krakow_2
  • KWDz_2018_Krakow_3
  • KWDz_2018_Milicz_2
  • KWDz_2018_Rogozno_1
  • KWDz_2018_Rogozno_2
  • KWDz_2018_Rogozno_3
  • KWDz_2018_Swiecie_2
  • KWDz_2018_Tomaszow_Maz_1
  • KWDz_2018_Tomaszow_Maz_2
  • KWDz_2018_Wislok_8
  • KWDz_2018_Wislok_9
  • KWDz_2018_Zory_1

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.