Polski Związek Kajakowy

Wiosenna konsultacja juniorów zakończona

• juniorzy_wiosna007
  • Tym razem to juniorzy pierwsi testowali po zimowej przerwie tor w Wałczu. Zawodników było dużo, ciekawych wyścigów też nie brakowało i powoli nadchodzi czas na wybór zawodników do kadry juniorów i sprawdziany w stawce międzynarodowej. W konsultacjach startowali zawodnicy z rocznika 2000 – 2003 oraz rocznik 2004, wyłącznie medaliści z ubiegłorocznych MP młodzików.

Patrząc na miejsca w poszczególnych wyścigach na 500 i 1000 metrów najlepszą zawodniczką tegorocznych juniorskich konsultacji była Sandra Ostrowska. Juniorka UKS Motławy Gdańsk bardzo pewnie wygrała rywalizację na obu dystansach. Na olimpijskiej 500 wygrała z Nicole Gapską z Zawiszy Bydgoszcz i Julią Wieczorek ze Stomilu Poznań. W finale na o połowę dłuższym dystansie, zwyciężyła przed Agatą Zielińską z Fali Lublin i z Julią Wieczorek ze Stomilu Poznań, która na obu dystansach zajęła 3. miejsce.

Konsultacje przebiegły bez większych problemów. Byłam zaskoczona podwójną wygraną na dystansie 1000 m i 2000 m. Sukces ten dostarczył mi bardzo mocną dawkę motywacji, aby dać z siebie wszystko podczas finałów. To był pierwszy wyścig na torze tego sezonu. Nie ukrywam, że stresowałam się, lecz stres mobilizuje mnie i pobudza. Uważam, że moje ostatnie konsultacje w kategorii junior zostały wykonane w 100% i zakończone sukcesem – komentuje swoje występy Sandra Ostrowska.

Skoro jesteśmy przy kobietach, to czas na starty kanadyjkarek. W tej konkurencji ciągle mamy mały deficyt zawodniczek, ale jest coraz lepiej. Widać gołym okiem, że ta konkurencja się mocno rozwija, bo rok temu rozegrano tylko 2 finały na dystansach 200 i 500 metrów, a tym razem 3. Rok temu na obu dystansach najszybsza była Klaudia Szulecka z NOSiR-u Nowy Dwór Mazowiecki. Tym razem zwyciężyła na 500 metrów, tuż za nią była Julia Walczak z OKSW Olsztyn, a trzecią zawodniczką na tym dystansie była Adrianna Antos z AZS AWF Poznań. Na sprinterskim dystansie 200 metrów najszybsze były siostry Antos, Adrianna przed Eweliną obie z AZS AWF Poznań, jako trzecia linię mety przepłynęła Klaudia Szulecka.

Uważam, że na konsultacjach wypadłam dobrze. Jestem zadowolona z wyników, szczególnie z dystansu 500 m, który wygrałam. Myślę, że plan został zrealizowany – oceniła swoje starty Klaudia Szulecka.

Bardzo dobrze mi się płynęło, czułam się przygotowana na zawody, dużo poprawiłam technikę, dzięki czemu łódka płynie szybciej. Na dystansie 2 km i 1 km ciężko mi się płynęło, mimo tego jestem zadowolona z wyników. Na 500 jestem zadowolona, że znalazłam się w czołówce i nie odstaję od pierwszych, natomiast na 200 od samego początku miałam nadzieję na wygraną. Od startu do mety byłam skupiona i jestem najbardziej zadowolona z tego dystansu, na nim płynęło mi się najlepiej. Myślę, że to dobry prognostyk na sezon i będę mogła pokazać się na MŚ i ME – mówiła Adrianna Antos.

Wśród kajakarzy według zajmowanych miejsc w rankingu, najszybciej dystans 1000 i 500 metrów, przepłynął Marcin Jakubowski z Posnani Poznań. Na dystansie 500 metrów wygrał, drugi był Przemysław Rojek z Olimpii Elbląg, a trzeci Hubert Olszewski. Na o połowę dłuższym dystansie zwyciężył junior młodszy Bartosz Hałas z AZS AWF Poznań, jako drugi linię mety przepłynął Marcin Jakubowski tracąc do niego prawie 3 sekundy. Trzeci na dystansie 1000 metrów, minimalnie za Marcinem, był Przemysław Rojek.

Na dystansie 2 km było mocno pod wiatr i płynęło się ciężko, warunki nie sprzyjały. 1000 m było już lepiej, wiatr pchał i czas również nie był najgorszy. W finałach pokazałem swój poziom przygotowania i jestem zadowolony z wyniku, jaki uzyskałem. W tym roku mierzę jednak znacznie wyżej niż poziom Polski i chciałbym wystartować w K1 1000 m i zdobyć upragniony medal, aczkolwiek w tym roku również jest mocy skład w czwórce na 500 m i chciałbym znaleźć się w tej osadzie i powtórzyć wynik z zeszłego roku – powiedział Marcin Jakubowski.

Rywalizację kanadyjkarzy wygrał Adrian Kłos z Astorii Bydgoszcz. Na dystansie 1000 metrów zajął 1. miejsce. Drugi był Paweł Domiński z AZS AWF Poznań, a trzecim zawodnikiem na 1000 metrów był Grzegorz Ludwiczak z Warty Poznań. Na pięćset metrów, jako pierwszy na metę wpłynął Sebastian Aleksandrowicz z Zawiszy Bydgoszcz, drugi był Adrian Kłos, a na trzecim miejscu zameldował się Maciej Ratajczak z Posnani Poznań.

Konsultacje poszły mi bardzo dobrze, mimo tego, że nie przygotowywałem się specjalnie do nich. Moim celem na ten rok są mistrzostwa Europy i świata. Na sprawdzianach indywidualnych płynęło mi się rewelacyjnie i dzięki temu wygrałem na 2 km o 28 sekund z drugim i na 1km również nie miałem sobie równych, bo wygrałem o 7 sekund i udowodniłem, co potrafię. W finałach na 1000 płynęło mi się także rewelacyjnie, wygrałem bez większego zmęczenia robiąc rekord życiowy 4:13, z którego jestem bardzo zadowolony, bo to jest początek sezonu. Niestety 500 m nie było moim dystansem, musiałem uznać wyższość Sebastiana Aleksandrowicza i zająłem 2. miejsce, to jest dopiero początek tego długiego sezonu, forma i szybkość dopiero przyjdzie, więc mam bardzo wysokie cele do tego sezonu – powiedział zadowolony z siebie Adrian Kłos.

Warto dodać, że juniorskie konsultacje, to nie tylko rywalizacja na wodzie. To również biegi na 1500 metrów, sprawdzian koordynacji ruchowej i bieg na 30 metrów, siłownia i w końcu pływanie w basenie na 200 metrów.

W drugi weekend czerwca zaczną się zawody eliminacyjne juniorów. Po nich dowiemy się, kto będzie reprezentował Polskę w zawodach międzynarodowych. Pierwszy sprawdzian na arenie międzynarodowej już był. Podczas konsultacji szkoleniowej w COS OPO w Wałczu w dniach 22-25.03.2018 r., odbyły się sprawdziany kwalifikujące zawodników do udziału w zawodach w Barcelonie, które będą kwalifikacją do październikowych 3. Letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (Buenos Aires/Argentyna). Zdobyliśmy jedną kwalifikację olimpijską dla Polski. Wojciech Pilarz zajął 5. miejsce wśród Europejczyków (suma punktów w sprincie i slalomie), wychowanek MKS Czechowice Dziedzice. Trenerem klubowym jest Jakub Cebula. Wojtek trenuje i uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Wałczu pod okiem Waldemara Rogulskiego oraz Bogdana Hertela. Europa dysponowała jedynie 6 miejscami w poszczególnych konkurencjach. Przy udziale po dwóch zawodników z 62 państw, 6. miejsce na świecie i 5. w Europie zasługuje na szczególne uznanie.