Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • belgrad3.jpg

Lekarz z Krakowa

Rozmowa z dr Stanisławem Kitą, lekarzem kadry kajakarzy slalomowych.                   

 

Od kiedy pracuje Pan z reprezentacją?

- Od kwietnia ubiegłego roku.

 

Jak Pan wspomina początki?

- Było trudno, bo miałem zastąpić na tym stanowisku mojego kolegę z krakowskiego AWF dr Wojciecha Gawrońskiego, Decyzję podjąłem po kilku miesiącach. Poznanie specyfiki treningów i startów slalomistów zajęło mi 2-3 miesiące. Stosunkowo szybko ustaliłem za to poziom świadomości zawodników w takich sprawach jak dietetyka, doping, higiena i profilaktyka zdrowotna.

 

Na czym dokładnie polega Pana praca?

- Moim zadaniem jest monitorowanie stanu zdrowia kadry olimpijskiej, leczenie zawodników w zakresie ortopedii i traumatologii oraz leczenie lub nadzór leczenia innych schorzeń. Zajmuję się profilaktyką zdrowotną i zabezpieczeniem medycznym podczas zgrupowań i zawodów. Organizuję zaopatrzenie w leki i suplementy. Nadzoruję zabiegi odnowy biologicznej i leczenie rehabilitacyjne, a także prowadzę cykliczne szkolenia antydopingowe. Dodatkowo opiekuję się również kadrą młodzieżową.

 

Jak wygląda Pana współpraca z głównym trenerem reprezentacji Januszem Żyłką-Żebrackim?

- Bazujemy na spotkaniach całej kadry szkoleniowej organizowanej średnio raz w miesiącu. Częściej kontaktujemy się telefonicznie lub mailowo. Rozmawiamy  kilka razy w tygodniu.

 

Jakie były Pana pierwsze kroki po objęciu stanowiska lekarza kadry?

- Poinformowałem zawodników o zasadach naszej współpracy. Zaznaczyłem, że mają zgłaszać się do mnie ze swoimi dolegliwościami oraz nakazałem bezwzględne konsultacje dotyczące przyjmowania leków zaordynowanych przez innych lekarzy. Poleciłem im, że w razie braku kontaktu ze mną, muszą te problemy konsultować z Komisją do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Jednocześnie wydałem zakaz stosowania suplementów diety spoza listy ustalonej przez nasz zespól. Zaproponowałem też organizację profesjonalnych szkoleń z zakresu dietetyki sportowej.

 

Z kim Pan współpracuje? Kto wchodzi w skład zespołu opiekującego się zawodnikami?

- W grupie mamy Jarosława Miczka, II trenera, fizjoterapeutę, kierowcę, świetnego logistyka i jednocześnie byłego kajakarza, jednym słowem „człowieka orkiestrę”. Pracuje też z nami Barbara Frączek, dietetyczka z AWF-u w Krakowie, Krzysztof Bieryt, do niedawna zawodnik i olimpijczyk oraz Łukasz Bilski, psycholog opiekujący się zawodnikami w ramach programu Silna i Odporna Kadra Olimpijska Londyn. Nie mamy własnego fizjologa, ale za to badania w tym zakresie zapewnia nam doświadczona kadra Instytutu Sportu.

 

Jak często badacie zawodników?

- Dwa lub trzy razy w roku robimy badania okresowe w COMS. Do tego, kilka razy w roku, badania biochemiczne i fizjologiczne w Instytucie Sportu w Warszawie lub w Krakowie. Wyniki dają nam wiedzę niezbędną do modyfikacji treningów, ustalania diety, wspomagania farmakologicznego oraz leczenia zawodników.

 

Czy w swojej pracy stosuje Pan innowacje ze świata medycyny?

- Uczestniczę w konferencjach i szkoleniach medycznych, po czym dzielę się wszelkimi nowościami z trenerem, fizjoterapeutą i dietetykiem. Niektóre zalecenia, z umiarkowanym optymizmem, już stopniowo wprowadzamy w życie. Przykładowo monitorujemy gospodarkę żelazem w badaniach krwi, realizujemy trening czucia głębokiego i prowadzimy ćwiczenia w warunkach niedoboru tlenu. Obecnie stosujemy też nowe metody suplementacji diety. Na bieżąco uważnie przyglądam się wszelkim nowością w świecie medycyny sportowej, jednak w ostatnim roku nie było w tym temacie specjalnych rewelacji. (tp)

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.